Wojciech Góralski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojciech Góralski
Ilustracja
Kraj działania Polska
Data i miejsce urodzenia 19 lutego 1939
Poznań
Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku
Okres sprawowania 1984-1986
Wyznanie katolicyzm
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 20 sierpnia 1961
Odznaczenia
Medal Złoty za Długoletnią Służbę

Wojciech Marian Góralski (ur. 19 marca 1939 w Poznaniu) — polski duchowny katolicki, kanonista, specjalista prawa wyznaniowego i konkordatowego. Profesor nauk prawnych. Profesor zwyczajny na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukację na poziomie podstawowym i średnim ukończył w Płocku – maturę uzyskał w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Małachowskiego[1].

W 1955 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, po ukończeniu którego 20 sierpnia 1961 z rąk biskupa Tadeusza Pawła Zakrzewskiego otrzymał święcenia kapłańskie. W 1961 rozpoczął studia z zakresu prawa kanonicznego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (KUL), zakończone uzyskaniem tytułu magistra i licencjata prawa kanonicznego. Następnie udał się na studia kanonistyczne w Rzymie, gdzie mieszkał w Papieskim Instytucie Polskim.

Po powrocie do kraju został kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Płocku. Od 1970 był wykładowcą WSD w Płocku, pełniąc w latach 1984-1986 funkcję jego rektora. Jednocześnie wykonywał urząd obrońcy węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim w Płocku. W latach 1977-1996 był zatrudniony jako wykładowca KUL[2].

W 1989 uzyskał tytuł naukowy profesora nauk prawnych[3]. W 1996 został powołany na stanowisko dziekana Wydziału Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i kierownika Katedry Kościelnego Prawa Małżeńskiego i Rodzinnego tej uczelni. Sprawował też urząd prorektora UKSW. Równolegle prowadził wykłady z prawa kanonicznego w seminariach duchownych w Płocku i Łowiczu oraz z przedmiotów prawniczych na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Społecznych Politechniki Warszawskiej w Płocku.

Jako jeden z przedstawicieli Stolicy Apostolskiej uczestniczył w negocjacjach nad zawartym w 1993 konkordatem z Rzecząpospolitą Polską.

Był członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów[1]. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego i Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.

Objął funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Ius Matrimoniale”[4]. Wszedł w skład Rady Naukowej „Czasopisma Prawno-Historycznego[5].

W uznaniu zasług papież Jan Paweł II podniósł go w 2004 do godności protonotariusza apostolskiego (infułata)[6].

W zorganizowanym w 2004 powszechnym plebiscycie wygrał tytuł „Płocczanin Roku 2004”[1].

21 października 2015 odbyła się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uroczystość odnowienia doktoratu ks. prof. Wojciecha Góralskiego[7].

Pod jego kierunkiem stopnie doktora uzyskali m.in. Ginter Dzierżon, Janusz Borucki, Jan Krajczyński, Kazimierz Dullak, Lucjan Świto, Wiesław Kraiński[3].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2019 r. został odznaczony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę[8].

Wybrane publikacje książkowe[edytuj | edytuj kod]

  • Konkordat polski 1993. Od podpisania do ratyfikacji, Warszawa 1998.
  • Zawarcie małżeństwa konkordatowego w Polsce, Warszawa 1998.
  • Kanoniczne prawo małżeńskie, Warszawa 2000.
  • Wstęp do prawa wyznaniowego, Warszawa 2003.
  • Lud Boży. Kościelne prawo osobowe, Warszawa 2006.
  • Małżeństwo kanoniczne, Warszawa 2011.
  • Proces małżeński skrócony przed biskupem, Płock 2017.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]