Walentin Głuszko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Walentin Głuszko
Ilustracja
Walentin Głuszko na ukraińskim znaczku
Państwo działania

ZSRR

Data i miejsce urodzenia

2 września 1908
Odessa

Data i miejsce śmierci

10 stycznia 1989
Moskwa

doktor nauk technicznych
Specjalność: technika rakietowa
Alma Mater

Uniwersytet Leningradzki

podpis
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej Nagroda Leninowska Nagroda Państwowa ZSRR Nagroda Państwowa ZSRR
Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Rewolucji Październikowej Order Czerwonego Sztandaru Pracy

Walentin Pietrowicz Głuszko (ros. Валентин Петрович Глушко, ur. 20 sierpnia?/2 września 1908 w Odessie, zm. 10 stycznia 1989 w Moskwie) – radziecki specjalista w zakresie techniki rakietowej ukraińskiego pochodzenia, pionier w tej dziedzinie. Członek Akademii Nauk ZSRR.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Uniwersytetu Leningradzkiego (1929), kierował Laboratorium Dynamiki Gazów w Leningradzie, gdzie prowadził badania paliwa do silników rakietowych. Całe swoje życie poświęcił technice rakietowej i kosmicznej. W 1923 roku nawiązał korespondencję z Konstantinem Ciołkowskim[1].

W 1929 roku zasłynął jako konstruktor pierwszego w świecie silnika rakietowego zwanego elektrotermicznym. W 1930 r. przeprowadził badania nad zastosowaniem różnych materiałów do napędu rakiet, w latach 1930–1931 zbudował pierwsze rosyjskie silniki rakietowe na paliwo ciekłe, które powstały w kierowanym przez niego od 1929 roku. Laboratorium Gazodynamicznym[1]. Od 1932 roku pracował z Siergiejem Korolowem. W 1938 roku został aresztowany i osadzony w specjalnym więzieniu TsKB-29. Uwolniono go w 1944 roku i wysłano do Niemiec, gdzie odpowiadał za zebranie dokumentacji silników rakietowych pocisków V2. Był współtwórcą radzieckich rakiet balistycznych. Od 1972 roku był głównym konstruktorem radzieckiego programu kosmicznego. Prowadził prace doświadczalne z paliwami rakietowymi. Proponował wykorzystanie takich składników paliwa jak kwas azotowy, kwas chlorowy, tetranitrometan czy nadtlenek wodoru[1].

Był twórcą silników RD-107 i RD-108 dla międzykontynentalnej rakiety balistycznej R-7, która po modernizacji posłużyła do wyniesienia w kosmos pierwszych sztucznych satelitów Ziemi i pierwszego kosmonauty. Pod jego kierunkiem powstały silniki dla rakiet nośnych Proton i Energia oraz system radzieckiego wahadłowca Buran, który jedyny lot w kosmos odbył 15 listopada 1988 roku. Głuszko kierował też pracami nad doskonaleniem kolejnych wersji statków Sojuz, nadzorował budowę stacji orbitalnych Salut i podstawowego modułu stacji Mir.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Został odznaczony m.in. dwukrotnie Medalem „Sierp i Młot” Bohatera Pracy Socjalistycznej (1956 i 1961), pięciokrotnie Orderem Lenina, Orderem Rewolucji Październikowej oraz Orderem Czerwonego Sztandaru Pracy. Laureat Nagrody Leninowskiej (1957) i dwukrotnie Nagrody Państwowej ZSRR (1967 i 1984).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c L.. Pionier techniki rakietowej. „Astronautyka”. 3 (163), s. 8, 1989. Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wydawnictwo Wrocław, Oddział w Warszawie. ISSN 0004-623X. (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]