Warren Buffett

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Warren Buffett
Warren Edward Buffett
Ilustracja
Warren Buffett (2011)
Data i miejsce urodzenia 30 sierpnia 1930
Omaha
Zawód, zajęcie ekonomista, inwestor giełdowy, przedsiębiorca
Narodowość amerykańska
Alma Mater Wharton School
University of Nebraska–Lincoln
Columbia Business School
Majątek 84,4 mld USD[1]
podpis
Strona internetowa

Warren Edward Buffett (ur. 30 sierpnia 1930 w Omaha) – amerykański ekonomista, inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop. Jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie[2].

Warren Buffett, często określany jako „legendarny inwestor”, jest głównym akcjonariuszem, przewodniczącym rady nadzorczej oraz prezesem Berkshire Hathaway. Od wielu lat konsekwentnie utrzymuje się na szczytach list najbogatszych ludzi świata. W 2008 roku był uznawany za najbogatszego człowieka świata, w 2015 zajął trzecie miejsce na liście najbogatszych[3]. Buffett bywa nazywany „Wyrocznią z Omaha” lub „Mędrcem z Omaha” i jest znany z wierności zasadom inwestowania w wartość (value investing) oraz oszczędności i skromności w życiu osobistym, pomimo posiadanej fortuny. Jest znany także ze swojej filantropii oraz obietnicy przekazania 99 procent swojego majątku na cele charytatywne, co realizuje głównie poprzez Fundację Gatesów (the Gates Foundation). Jest synem republikańskiego kongresmena Howarda Buffetta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W wieku 12 lat przeniósł się wraz z rodzicami do Waszyngtonu. Tam zajął się roznoszeniem gazet, zarabiał 175 dolarów miesięcznie. W wieku 14 lat kupił 40 akrową działkę w Nebrasce, którą wydzierżawił. Buffett studiował w Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii, przeniósł się na Uniwersytet Nebraski, a później do Columbia Business School, gdzie uzyskał tytuł magistra nauk ekonomicznych. Wybór Columbia Business School był podyktowany faktem, że wykładowcą finansów był tam Benjamin Graham, ojciec inwestowania w wartość [value investing]”, którego idee zawarte w książkach „Security Analysis” i „Intelligent Investor” Buffett niezwykle cenił.

Strategia inwestycyjna Warrena Buffeta polega na nabywaniu dużych pakietów akcji niewielkiej liczby doskonale poznanych przedsiębiorstw (zob. inwestowanie skoncentrowane). Wartość przedsiębiorstw szacuje m.in. za pomocą metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Swoje ogromne pieniądze zarobił między innymi na nabyciu dużego pakietu akcji Coca-Coli.

Dzisiaj Buffett jest większościowym udziałowcem wartej 74,4 miliarda dol. kompanii ubezpieczeniowej i inwestycyjnej Berkshire Hathaway. Za jej pośrednictwem kontroluje m.in. 12,1% American Express, 8,3% Coca-Coli, 18,1% The Washington Post Company, 9,5% koncernu Gillette (część grupy Procter & Gamble) i inne pakiety udziałów w wielu korporacjach notowanych na New York Stock Exchange.

Działalność charytatywna[edytuj | edytuj kod]

Buffett prowadzi także działalność filantropijną – założył i sponsoruje fundację The Buffett Foundation. 26 czerwca 2006 Buffett poinformował, że zamierza ofiarować 12 050 000 akcji Berkshire Hathaway[4] pięciu fundacjom charytatywnym. Pięć szóstych tego majątku ma zostać przyznane fundacji Billa i Melindy Gates (kilka dni wcześniej Bill Gates ogłosił, że zamierza poświęcić się głównie dobroczynności). Reszta akcji zostanie podzielona między Susan Thompson Buffett Foundation, oraz trzy inne fundacje, prowadzone przez dzieci Buffetta. Ofiarowane akcje reprezentują blisko 37 miliardów dolarów.

Choroba[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2012 u Buffetta zdiagnozowano raka prostaty[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bloomberg - Are you a robot?, www.bloomberg.com [dostęp 2018-12-07].
  2. Warren Buffett Biography.biography.com (ang.) [dostęp 2018-10-19]
  3. Najbogatsi ludzie świata. forbes.pl
  4. Forbes
  5. Warren Buffett: Mam raka prostaty, ale pracuję dalej (pol.). onet.pl, 18 kwietnia 2012. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-22)].
Poprzednik
Ingvar Kamprad
Najbogatsza osoba świata
?-1995
Następca
Bill Gates
Poprzednik
Bill Gates
Najbogatsza osoba świata
2008
Następca
Bill Gates