Skrót: WP:PopArt, WP:Popart

Wikiprojekt:Warsztat PopArt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wikipedia:Popart)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warsztat PopArt

Funkcjonują trzy „klasy” jakości artykułów (zobacz porównanie): medalowa (Anm i Lnm), dobra (DA) i „czywieszowa”. Od pierwszych dwóch klas wymagamy wysokiego poziomu redakcyjnego i merytorycznego. Natomiast Wikiprojekt Czy wiesz wypracował klasę jakości artykułów poprawnych pod względem redakcyjnym (zakładamy, że nie zawierają rażących błędów merytorycznych, które każdy może zauważyć). Zadaniem PopArtu jest poprawa artykułów do „jakości czywieszowej”.

Warsztat powstał z inicjatywy Wikiprojektu Ocena i poprawa jakości.

Warunki zgłoszenia
Celem jest prezentacja artykułu na stronie głównej, więc dodajemy tutaj artykuły:
 1. posiadające źródła – wymagające poprawy redakcji: błędów językowych, stylistycznych, literówek, struktury artykułu, przypisów, linków, NPOV, ilustracji (opisuje to poradnik);
 2. pozbawione źródeł – jeśli źródła są powszechnie, łatwo dostępne (można je znaleźć w Internecie lub w domowej biblioteczce) – czyli te artykuły, do których każdy może znaleźć źródła;
 3. każdy wstawiający zgłoszenie powinien być zaangażowany w proces naprawy (zgłoszenia bez dokonania przez osobę wstawiającą przynajmniej minimalnych poprawek będą usuwane).
Zobacz też propozycje do
Instrukcja obsługi
Przed zgłoszeniem najlepiej popraw 1–2 artykuły zamieszczone tu wcześniej.
 1. Wybierz artykuł do poprawy (zobacz niżej Artykuły wymagające naprawy).
 2. Dokonaj wstępnych poprawek, może to być: dodanie nowej treści, redakcja aktualnej treści (usunięcie POVu, ORu, itp), dodanie źródeł, itd.
 3. Wstaw na stronę artykułu szablon {{Warsztat PopArt}},
  możesz również poprosić głównych autorów o pomoc szablonem {{Poprawa - autor}}: {{subst:Poprawa - autor|Artykuł}}.
 4. Zamieść w sekcji Zgłoszenia szablon {{Wikiprojekt:Warsztat PopArt/Poprawa}} według schematu:
  {{/Poprawa | Tytuł artykułu | ? | ? | ? | ? | Twój nick }} (szerszy opis na stronie szablonu)
 5. Stan poprawy artykułu zaznacz w zgłoszeniu za pomocą znaków + (plus) oraz - (minus). Jeśli trzeba, dodaj komentarz.
 6. Jeśli artykuł został poprawiony, na jego stronę dyskusji wstaw szablon {{Poprawiony}} w postaci {{Poprawiony|data=23 kwietnia 2017}}
  i dodaj link do szablonu {{PopArt}} (to dla adminów).
 7. Jeśli ostatnie działania związane z poprawą artykułu miały miejsce ponad 30 dni temu, usuń go z warsztatu, użyj w artykule szablonu {{Dopracować|z opisem, co poprawić}} i zamieść na stronie dyskusji artykułu szablon {{Niepoprawiony|co należy poprawić}}.
 8. Usuń ze strony artykułu szablon {{Warsztat PopArt}}.
Artykuły wymagające naprawy
Z podanych miejsc możemy wybierać jedynie te artykuły, które spełniają wymagania opisane w sekcji Wybór artykułów.
Zaproszenia do uczestnictwa

Możesz dodać szablon {{User Warsztat PopArt}} do swojej wieży (zobacz: kategoria).

PopArt icon.png Ten wikipedysta jest uczestnikiem Warsztatu PopArt.

Aby zaprosić innych użytkowników do projektu, możesz skorzystać z szablonów: Zaproszenie lub Zaproszenie wikiprojektu.

Tutaj znajduje się lista aktualnych uczestników.


Zgłoszenia[edytuj]

Stephen Hillenburg[edytuj]

Stephen Hillenburg (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N T  ? N Maattik

Ipek zgłaszał w zb, musiałem uznać za błędne zgłoszenie, ale artykuł rzeczywiście wymaga poprawy, w oczy rzuca się przede wszystkim przypis. --Maattik (dyskusja) 15:17, 23 kwi 2017 (CEST)

 • przypis robił za szablon - Przetłumaczony. raczej chodzi o fatalny język z autotranslatora. - John Belushi -- komentarz 15:51, 23 kwi 2017 (CEST)

Lenny Bruce[edytuj]

Lenny Bruce (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N  ?  ?  ? Pumpernikiel90

Na polskiej wiki nie ma przypisów, dużo jest do wyciągnięcia z angielskiej -Pumpernikiel90 (dyskusja) 11:40, 22 kwi 2017 (CEST)

Defraudacja[edytuj]

Defraudacja (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
 ?  ?  ?  ? Pablo000

Hasło wstępnie uzupełnione w Poczekalni. Do dalszej poprawy. --Pablo000 (dyskusja) 21:07, 21 kwi 2017 (CEST)

A jaka jest różnica pomiędzy defraudacją a przywłaszczeniem prócz tego, że jedno jest przestępstwem, a drugie występkiem co również jest przestępstwem? --Maattik (dyskusja) 23:11, 22 kwi 2017 (CEST)
defraudacja to jeden z typów przywłaszczenia, rozwinąłem nieco, nie wdając się w szczegóły prawa polskiego Gdarin dyskusja 09:38, 23 kwi 2017 (CEST)

Niedźwiedź tybetański[edytuj]

Niedźwiedź tybetański (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
 ?  ?  ?  ? Gdarin

Usunąłem informacje "może być mylony z Yeti" i "Nauka nie posiada zbyt wielu danych na temat tego niedźwiedzia". Może jednak damy radę coś dopisać? Gdarin dyskusja 20:39, 21 kwi 2017 (CEST)

Akupresura[edytuj]

Akupresura (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N  ? N N Gdarin

Usunąłem pseudobibliografię, wstawioną przez osobę niepiszącą hasła. Gdarin dyskusja 20:17, 21 kwi 2017 (CEST)

Sea[edytuj]

Sea (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
T T T  ? KamilK7

Artykuł był półzdaniowy, bez przypisów. Rozbudowałem trochę w oparciu o źródła, jednak ponieważ nie mam doświadczenia dotyczącego sposobów cytowania niektórych rodzajów literatury, proszę o pomoc w tym zakresie (oczywiście jeśli ktoś chce również dalej rozbudować treść, to także zapraszam). Moje pytania dotyczą części przypisów, które dałem, w szczególności ich formy. 1. Czy jeśli pośród źródeł znajduje się książka, z tytułem powiedzmy arabskim, dla której nie znam tłumaczenia w języku polskim, to powinienem był dodać tłumaczenie jej tytułu na język polski w nawiasach kwadratowych (tak, jak to zrobiłem), czy może w jakiś inny sposób? 2. Biorąc pod uwagę, że to jest moje własne tłumaczenie tego arabskiego tytułu, czy w ogóle powinienem był je podawać (może nie jest to klasyczny WP:OR, ale jednak...)? 3. Czy jeśli na książce rok był podany w kalendarzu muzułmańskim, to powinienem był w nawiasie dodać przeliczenie na kalendarz gregoriański, w taki sposób jak to zrobiłem? 4. Czy księgi Talmudu w polskojęzycznej Wikipedii umieszcza się w źródłach w taki sposób jak to zrobiłem, czy jest przyjęty jakiś inny sposób? KamilK7 15:17, 21 kwi 2017 (CEST)

Sami nie powinniśmy tłumaczyć tytułów źródeł, zostawiamy je w języku oryginalnym. Co do roku, to chyba powinniśmy podać oba, ale na wszelki wypadek lepiej zapytać w Barze, tam więcej osób zagląda. Gdarin dyskusja 18:01, 21 kwi 2017 (CEST)

Zimorodek zwyczajny[edytuj]

Zimorodek zwyczajny (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
 ?  ?  ?  ? Gdarin

Taki ładny ptaszek, a u nas jest szablon OR. Nieco poprawiłem hasło i wyjaśniłem kwestię etymologii (zdaje się to było powodem oszablonowania hasła). Gdarin dyskusja 08:40, 21 kwi 2017 (CEST)

Brachina[edytuj]

Brachina (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N  ?  ?  ? Gdarin

@Lesław Zimny Nic właściwie nie dowiadujemy się z tego hasła. Ani kto wyhodował, gdzie i czy ktoś to w ogóle gdzieś uprawia. Może usunąć? Gdarin dyskusja 10:36, 20 kwi 2017 (CEST)

 • Wg artykułu skrzyżowanie dwóch podgatunków kapusty: Brassica rapa L. subsp. oleifera (rzepiku) i B.rapa subsp. chinensis (kapusty chińskiej). W handlu określane jako "rzepik ozimy" z zaznaczeniem, że to B. rapa subsp. campestris, czyli jeszcze inny podgatunek. Bez solidnych źródeł ani rusz, ale na moje wyczucie, wspomnienie, że taka krzyżówka występuje w którymś z już istniejących artykułów o kapustach wystarczyło by swobodnie--Felis domestica (dyskusja) 23:40, 21 kwi 2017 (CEST)

Kość słoniowa[edytuj]

Kość słoniowa (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N  ?  ?  ? Gdarin

Temat ważny, a u nas mydło i powidło, i ciosy mamuta i o rynku kością słoniową. Może najlepiej rozdzielić te hasła na 2? Gdarin dyskusja 10:36, 20 kwi 2017 (CEST)

Kuc Rocky Mountain[edytuj]

Kuc Rocky Mountain (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N  ? N N Cybularny

Oszczędne uźródłowienie, mało encyklopedyczny styl. Do weryfikacji czy przypadkiem treść nie jest zerżnięta z podanej publikacji. Link prowadzi do reklamy. ~CybularnyNapisz coś ✉ 22:54, 19 kwi 2017 (CEST)

Kuc Galiceno[edytuj]

Kuc Galiceno (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N  ? N N Cybularny

Oszczędne uźródłowienie, mało encyklopedyczny styl. Do weryfikacji czy przypadkiem treść nie jest zerżnięta z podanej publikacji. Link prowadzi do reklamy. ~CybularnyNapisz coś ✉ 22:54, 19 kwi 2017 (CEST)

Awerostry[edytuj]

Awerostry (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N  ?  ?  ? Gdarin

Nie podano źródła na polską nazwę, więc może Averostra? Na angielskiej wiki są grafiki, jedną dodałem na czuja. :) Gdarin dyskusja 09:36, 19 kwi 2017 (CEST)

@mpn zerknąłbyś na hasło? :) Stanko (dyskusja) 09:40, 19 kwi 2017 (CEST)
co za okropny art. Postaram się zajrzeć w wolnej chwili Mpn (dyskusja) 17:25, 19 kwi 2017 (CEST)

Pierogi[edytuj]

Pierogi (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
T T T T Gdarin

Hasło nieco poprawione w ostatnim czasie, ale trzeba dodać brakujące przypisy i zweryfikować treść. W ostateczności niepotwierdzone informacje trzeba będzie usunąć. Gdarin dyskusja 09:19, 19 kwi 2017 (CEST)

@Hortensja Bukietowa‎ dałabyś radę zerknąć na to? :) Stanko (dyskusja) 10:22, 19 kwi 2017 (CEST)
Nie lubię pierogów:-) ale postaram się dopracować hasło, które obecnie stanowi pomieszanie pierogów z pi(e)rogami. To jednak potrwa. Hortensja (dyskusja) 13:32, 20 kwi 2017 (CEST)
 • Przekazałam hasło w ręce SpiderMum. Hortensja (dyskusja) 16:54, 22 kwi 2017 (CEST)
  • Dziękuję Wam obu, pięknie rozbudowane i poprawione :) Wrzucę do CW z czasem. Stanko (dyskusja) 19:19, 22 kwi 2017 (CEST)
   • Hasło rozwinięte, ale do pełni szczęścia brakuje przypisu do sekcji "Historia pierogów w Polsce". Gdarin dyskusja 20:26, 22 kwi 2017 (CEST)

Raymond Kopa[edytuj]

Raymond Kopa (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N T T T Gdarin

Jeden ze 100 najlepszych piłkarzy XX wieku, w dodatku z polskimi korzeniami. Poprawiłem już redakcyjnie, brak "tylko" przypisów, warto jeszcze coś dopisać. Gdarin dyskusja 09:19, 19 kwi 2017 (CEST)

Johannes Gutenberg[edytuj]

Johannes Gutenberg (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
 ?  ?  ?  ? Gdarin
Ważna postać, może damy radę go poprawić? Gdarin dyskusja 16:53, 18 kwi 2017 (CEST)
Postać na tyle ważna, że zasługuje na artykuł medalowy. (Anagram16 (dyskusja) 04:50, 19 kwi 2017 (CEST))
No ba, ale na razie walczymy o mniej ambitne cele.:) Gdarin dyskusja 20:50, 19 kwi 2017 (CEST)

Chór „Moniuszko”[edytuj]

Chór „Moniuszko” (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
 ?  ?  ?  ? Andrzei111

Historia chóru jest NPA ze strony historia chóru. Dokonałem licznych poprawek redakcyjnych oraz dorzuciłem przypis, dobrze jednak, by hasło poprawił ktoś obeznany w temacie. Przydałyby się jeszcze niezależne źródła, a nie tylko strona chóru. Andrzei111 (dyskusja) 16:35, 18 kwi 2017 (CEST)

Poprawiłem, choć jak ja śpiewam, ludzie zatykają uszy. Myślę, że już nie NPA. Gdarin dyskusja 18:42, 21 kwi 2017 (CEST)

Czechosłowacja[edytuj]

Czechosłowacja (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
 ?  ?  ? N Stanko

Głównie forma, choć do poprawy jest więcej. Stanko (dyskusja) 09:16, 16 kwi 2017 (CEST)

Manslaughter[edytuj]

Manslaughter (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
T T T T Stanko

Głównie forma, choć do poprawy jest więcej. Stanko (dyskusja) 09:16, 16 kwi 2017 (CEST)

 • Przeredagowałem (styl, język). Brakujące przypisy dodałem na podstawie "bio" ze strony zespołu, zatem mały risercz z niezależnych źródeł byłby wskazany. Ented (dyskusja) 00:04, 21 kwi 2017 (CEST)
 • Poprawiłem i sprawdziłem te co są, lepszych nie znajdziemy, bynajmniej nie w necie. Wstawiam + ale zgłoszenie zostawię jeszcze, w razie czyichś wątpliwości. Stanko (dyskusja) 19:15, 22 kwi 2017 (CEST)
 • na pewno chodzi o płytę gramofonową? Gdarin dyskusja 20:43, 22 kwi 2017 (CEST)
  chodziło o cd, poprawione. Stanko (dyskusja) 19:27, 23 kwi 2017 (CEST)

Igor Tracz[edytuj]

Igor Tracz (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N T T N Stanko

Głównie forma, choć do poprawy jest więcej. Stanko (dyskusja) 09:16, 16 kwi 2017 (CEST)

Żeby zgłoszenie było poprawne musisz sam najpierw coś poprawić (punkt 3). Sidevar (dyskusja) 13:04, 20 kwi 2017 (CEST)
Dzięki za przypomnienie. Stanko (dyskusja) 14:16, 20 kwi 2017 (CEST)

To hasło nijak się ma do idei Popartu - po usunięciu listy osiągnięć, która jest npa ze strony bohatera hasła zostaje nam... 1 zdanie + infoboks, co oznacza, że hasło należy napisać od zera, bo w tej chwili nie zawiera żadnej treści. Pomijam już fakt, że nie ma chyba większego sensu zgłaszanie tutaj haseł z niszy, którą nikt się na pl.wiki nie zajmuje, bo nikt tego nie poprawi, a takie hasła będą tylko sprawiać, że Popart powędruje w stronę poczekalniowej sekcji naprawa. 99kerob (dyskusja) 21:00, 21 kwi 2017 (CEST)

Poprawiłem nieco, proszę o uwagi. Stanko (dyskusja) 09:05, 22 kwi 2017 (CEST)
brak źródeł do osiągnięć Gdarin dyskusja 20:44, 22 kwi 2017 (CEST) ponadto zdublowane linki wewnętrzne Gdarin dyskusja 20:46, 22 kwi 2017 (CEST)

Monety Michała Korybuta Wiśniowskiego[edytuj]

Monety Michała Korybuta Wiśniowskiego (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N T T Stanko

Było w DNU. Wrzucam tutaj bo być może jest szansa na weryfikację tych linków zewnętrzych z hasła, przerobienie ich na przypisy czy też dodanie nowych. Poprawy wymaga też treść, która trzeba uporządkować. Stanko (dyskusja) 09:19, 11 kwi 2017 (CEST)

Poprawiłem formatowanie list i zrobiłem parę poprawek redakcyjnych. W tekście jest sporo wyrażeń oceniających, pewnie za źródłami. Trzeba byłoby więc podać kto tak a tak sądzi przy każdym zwrocie oceniającym. Nie da się tego jednak zrobić bez dostępu źródeł - niestety tu brak przypisów :( Linki zewnętrzne wymagają sformatowania. Może przy ich poprawianiu ktoś zerknie, które z nich nadawałyby się jako przypisy. W sekcjach o poszczególnych rodzajach monet najpierw są opisy awersów/rewersów, potem podawana moneta - kolejność chyba powinna być odwrotna, o ile ten awers i rewers dotyczy wymienionej poniżej monety... Temat jest trudny i bez specjalisty posiadającego podane na dole źródła tego artykułu się nie poprawi :/ Hedger z Castleton (dyskusja) 15:49, 13 kwi 2017 (CEST)
Przeformatowałem całość, język byłby ok, ale bez źródeł pozostanie kwestia poprawności neutralności. Stanko (dyskusja) 15:18, 14 kwi 2017 (CEST)
Fraza "od czasu abdykacji Jana Kazimierza aż do r. 1616" zawiera błąd, bo władca zrzekł się tronu 16 września 1668, a więc ponad pięćdziesiąt lat po 1616. Może miało być aż do r. 1676? (Anagram16 (dyskusja) 19:49, 15 kwi 2017 (CEST))
Oczywiście, że chodziło o 1676 [1]. Ten artykuł trzeba by uzupełnić w oparciu o nowsze publikacje numizmatyczne, niestety nie mam teraz dostępu do książek z tej tematyki. Proponuję nie wstawiać aż tak trudnych zadań do PopArtu, chyba że ktoś ma dostęp do źródeł i zechce pomóc. Gdarin dyskusja 13:29, 17 kwi 2017 (CEST)

Ostatnio poprawione artykuły[edytuj]

Dodajemy poprawione do szablonu - ostatnie 20 w szablonie i rotujemy - nowe za stare

Log (jednostka miary)  • Hoga.pl  • Zając wielkanocny  • Niedźwiedź grizli  • Get Even  • Missisipi (stan)  • Panny z Awinionu  • Michał Hydzik