Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/OpenKnowledge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Projekt Projekty szkolne i akademickie/OpenKnowledge
Projekt nadrzędny

Projekty szkolne i akademickie

Powiązane projekty

Wikiprojekt:Ekonomia

Opis projektu[edytuj | edytuj kod]

OpenKnowledge to projekt, którego celem jest poprawa jakości Wikipedii przez członków kilku studenckich kół naukowych, poprzez tworzenie oraz uzupełnienie artykułów w dziedzinach ekonomii, finansów, prawa, matematyki czy zarządzania.

Opiekunowie

(kogo dodać? Ciebie?)

Data rozpoczęcia

Projekt rozpoczął się w sierpniu 2012 roku.

Status
Trwa druga edycja

Wprowadzenie dla uczestników[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia, wolna encyklopedia, jest encyklopedią internetową, która może być edytowana przez każdego. Posiada tysiące redaktorów (Wikipedystów), wielu z nich, tak jak wy, jest uczniami/studentami, a prawie wszyscy to ochotnicy, dla których edytowanie tego serwisu jest przyjemnym (chociaż odpowiedzialnym) zajęciem, czy nawet hobby. Dlatego, mam nadzieję, że spodobają się wam te zajęcia i praca nad hasłami. W końcu niewiele jest takich zajęć, na których trzeba robić coś, co dla tysięcy osób jest „świetną zabawą” :)

Pomoc:Wstęp jest dobrym miejscem, od którego można startować w Wikipedii. Proszę zapoznaj się ze stroną: Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/zalecenia dla uczniów i studentów i jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, zobacz na stronę Pomoc:Spis treści. Jeżeli tam nie znajdziesz odpowiedzi, zapytaj wikipedystów wybierając odpowiednia podstronę tutaj Pomoc:Pytania nowicjuszy <lub po prostu skontaktuj się ze mną.>

Przed zrobieniem jakichkolwiek edycji, zaleca się utworzenie nowego konta (Pomoc:Logowanie). Z pewnością będziesz potrzebował własnego konta użytkownika zanim zaczniesz pracę nad którymkolwiek z ćwiczeń prezentowanych w poniższej sekcji (w przeciwnym razie nie będziemy w stanie śledzić prac oraz potwierdzić ukończenia przez Ciebie ćwiczenia). Po tym jak utworzysz konto, proszę, zapoznaj się z tematyką ćwiczeń i dodaj kolejny wiersz w tabeli uczestników na dole, używając prostego szablonu prezentowanego w kodzie (widoczny po naciśnięciu „edytuj” w sekcji Uczestnicy.

Pamiętaj, że Wikipedia nie jest projektem ograniczonym tylko do <nazwa twojej uczelni np. Uniwersytetu Jagiellońskiego>. Jesteśmy tutaj gośćmi i powinniśmy zachować odpowiednie standardy. Zapoznaj się z Wikietykietą.

Musisz spodziewać się, że twój prowadzący, inni studenci, twoi koledzy, czy nawet (albo w szczególności) inni Wikipedyści (nie związani z naszym kursem) będą się z tobą kontaktować poprzez Twoją stronę dyskusji. Gdy pracujesz nad jednym z poniższych zadań, powinieneś się logować i sprawdzać wiadomości, podobnie jak sprawdzasz swoją pocztę. Za każdym razem, gdy dostaniesz nową wiadomość i będziesz zalogowany w Wikipedii, pojawi się informacja na pomarańczowym tle „Masz nową wiadomość” na każdej stronie Wikipedii, którą przeglądasz. By pasek z informacją zniknął musisz w niego kliknąć i przeczytać pozostawioną Ci wiadomość. Zwyczajowo zostawiamy nowe wiadomości na stronach dyskusji Twoich rozmówców (na dole). Gdy chcesz komuś zostawić wiadomość upewnij się, że edytujesz jego stronę dyskusji, a nie stronę użytkownika. Pamiętaj o podpisie (cztery tyldy ~~~~).

Kilka innych przydatnych rad: za każdym razem, gdy chcesz edytować i zapisać stronę wypełnij opis zmian i zobacz podgląd wprowadzonych przez siebie zmian, by upewnić się, że strona wygląda tak jak chcesz. Dopiero wtedy klikaj przycisk „Zapisz”. Historię strony możesz znaleźć w zakładce historia i autorzy, możesz także używać narzędzia do obserwowania wybranych przez siebie stron.

Wszystkie pytania kieruj na <np. tą stronę>. Zanim zadasz jednak pytania dotyczące edytowania, sprawdź czy odpowiedzi na nie nie ma tutaj.

Organizacja prac[edytuj | edytuj kod]

Każde partnerskie Koło Naukowe samodzielnie przygotowuje i uzupełnia artykuły powiązane z tematyką danego koła. Studenci w miarę możliwości będą wspierani przez pracowników naukowych celem sprawdzenia merytorycznej poprawności danego artykułu.

Wskazane jest przedyskutowanie tematu zanim zacznie się go opracowywać.

Przy opracowaniu nowych artykułów zalecane jest korzystanie najpierw z brudnopisów, tzn. umieszczanie i dopracowywanie wersji roboczych artykułów najpierw w brudnopisach i ich publikację poprzez przeniesienie opracowywanego artykułu do przestrzeni głównej dopiero po dopracowaniu ich w szczegółach i sprawdzeniu przez opiekunów:


Wersje robocze artykułów[edytuj | edytuj kod]

NetClub[edytuj | edytuj kod]

NetClub
Lp. Artykuł Login autora Gotowy Na Wikipedii
3 Metoda porównawcza (finanse) Michał_Cieślikowski_(OpenKnowledge) X
4 Wycena_przedsiębiorstw Michał_Cieślikowski_(OpenKnowledge) X X
5 Środek o skutku równoważnym do ograniczeń ilościowych Michał_Brągiel_(OpenKnowledge) X X
6 Zasada wzajemnego uznawania standardów Michał_Brągiel_(OpenKnowledge) X
Ad.2. Wprawdzie niewiele, ale coś tam na ten temat już jest -> Finanse przedsiębiorstwa --Alan ffm (dyskusja) 20:57, 20 mar 2013 (CET)[odpowiedz]

SKN Eko-Energia AGH[edytuj | edytuj kod]

SKN Eko-Energia AGH
Lp. Artykuł Login autora Gotowy Na Wikipedii
3 wskaźnik R/P Tomjer5 X X
4 Ciepło skojarzone Tomjer5 X X
7 Podziemne magazyny gazu Tomjer5 X X
10 Jednokomorowe ogniwo paliwowe Agnieszka.b1 X X
11 Potencjał techniczny energii Tomjer5 X X
13 substancje kontrolowane Hombrero X X
14 Radiotoksyczność Tomjer5 X X
19 proces Clausa Maravillosa X X
21 Biopaliwa drugiej generacji Tomjer5 X X

SKN Energetyki SGH[edytuj | edytuj kod]

SKN Energetyki SGH
Lp. Artykuł Login autora Gotowy Na Wikipedii
3 System zielonych certyfikatów Joasiab X X
Ad.3. Jeśli nie ma dotchczas ogólnego artykułu na ten temat, to nie ma tu IMO potrzeby "tytułowego" polonocentrycznego zawężania tematu. Nawet jeśli artykuł miałby w praktyce zawierać głównie informacje dot. Polski, to raczej lepiej byłoby ująć to w formie krótkiej ogólnej definicji pojęcia we wstępie, a informacje na temat sytuacji w Polsce umieścić w odpowiedniej sekcji artykułu, nawet jeśli byłaby to w praktyce zdecydowana większość treści, by artykuł korespondował przynajmniej z nazwy z artykułami na ten temat w innych edycjach jęuykowych. --Alan ffm (dyskusja) 16:11, 17 mar 2013 (CET)[odpowiedz]

SKN Rozwoju osobistego SGH[edytuj | edytuj kod]

SKN Rozwoju osobistego SGH
Lp. Artykuł Login autora Gotowy Na Wikipedii
1 Synergologia Are&Nike X X
2 Społeczność lokalna Tommasz X X
3 Kulturowy ideał osobowości Tommasz X X
4 Życie Świadome (Ang. Waking Life) Piozby X X
Ad.1. Tu była już próba opracowania tego tematu -> Wikipedysta:Syner/Synergologia, może zawartość do czegoś się przyda. --Alan ffm (dyskusja) 22:05, 17 mar 2013 (CET)[odpowiedz]
Ad.2. Dla jasności, istnieje już artykuł na ten temat -> Społeczność lokalna, tak więc należy tu ewentualnie dopracowywać i rozbudowywać dotychczasowe treści --Alan ffm (dyskusja) 21:15, 17 mar 2013 (CET)[odpowiedz]

SKN Stosunków ze Wschodem SGH[edytuj | edytuj kod]

SKN Stosunków ze Wschodem SGH
Lp. Artykuł Login autora Gotowy Na Wikipedii
1 August Zieliński Olkuu X X
4 Demografia Rosji Soemone X X
7 Donieck Barbara jarosz X X
Ad.4. Temat poruszony dotychczas nieco w ramach Rosja#Demografia, a poza tym w licznych innych edycjach językowych. --Alan ffm (dyskusja) 16:52, 20 mar 2013 (CET)[odpowiedz]

SKN Wspierania Rozwoju Osobowości „Progres” UW[edytuj | edytuj kod]

SKN Wspierania Rozwoju Osobowości „Progres” UW
Lp. Artykuł Login autora Gotowy Na Wikipedii
1 polska szkoła tłumaczeniowa MilaGie X X

SKN Zarządzania projektami SGH[edytuj | edytuj kod]

SKN Zarządzania projektami SGH
Lp. Artykuł Login autora Gotowy Na Wikipedii
1 P3O Beata Koszyk X X
2 MSP – Managing Successful Programmes Kkssiiaazzuulleekk X X

SKN Zarządzania Projektami „Pmart” PW[edytuj | edytuj kod]

SKN Zarządzania Projektami „Pmart” PW
Lp. Artykuł Login autora Gotowy Na Wikipedii
1 Kierownik projektu Grabojo X X
2 Macierz odpowiedzialności Grabojo X X

Uwagi do propozycji[edytuj | edytuj kod]

  • Jest propozycja „metoda punktu utopijnego” Czy autor zdaje sobie sprawę, że raczej należało by najpierw napisać punkt utopijny?
  • Uwaga natury zasadniczej; w obecnej rubrykowej formie przewidziano wyłącznie możliwość „akceptacjnego odhaczania”, a z której by strony do tego nie podchodzić nie ma w tej formie żadnego miejsca dla zgłaszania jakiejkolwiek rzeczowych uwag czy komentarzy, a IMO w 90% o to tutaj przede wszystkim chodzi. Bo WP ma z silnie egalitarnej natury rzeczy to do siebie, że z jednej strony, jeśli artykuł jest merytorycznie przyzwoicie opracowany, to generalnie żaden użytkownik nie musi w WP nikogo pytać o pozwolenie edytowania czy opublikowania czegokolwiek, i czy nam się to podoba czy nie, wszyscy razem wzięci w takiej sytuacji nie będziemy w stanie tego komukolwiek zabronić. A z drugiej strony natomiast, jeśli artykuł będzie zawierał znaczące braki czy też błędy merytoryczne, to i ani liczba dotyldowanych akceptujących, ani nawet i żadne tytuły tychże akceptujących tegoż stanu rzeczy nie nadrobią:)
  • Tak więc w praktyce, nawet przy znacznie ściślej regulaminowo zdefiniowanych formach oceny jakości, czy też podejmowania decyzji, odbywa się to głównie w dyskusyjnej formie poprzez zgłaszanie luźnych rzeczowych uwag i argumentów, np. Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów, Wikiprojekt:Czy wiesz/propozycje, czy też Wikipedia:Poczekalnia/artykuły. --Alan ffm (dyskusja) 01:47, 8 mar 2013 (CET)[odpowiedz]

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Może mądrym pomysłem byłoby zamiast wpisywać indywidualne osoby zrobić strony kół naukowych i je tutaj wyświetlić?

Uczestnicy mogą wstawić na swoją stronę użytkownika kod: {{User projekt OpenKnowledge}}

co pozwoli uzyskać:


OpKn Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu OpenKnowledge.