Skrót: WP:LW

Pomoc:Jak wstawić link

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dla każdego
Te informacje dotyczą zarówno edytora wizualnego, jak i edytora wikikodu (Czym to się różni?)

W edytorze wizualnym[edytuj | edytuj kod]

Adding a link using the visual editor (gif).gif
VisualEditor - Toolbar - Linking.png
Możesz dodać link za pomocą ikony „Link” w pasku narzędzi lub używając skrótu klawiszowego Ctrl+K (lub ⌘ Command+K na Mac-u).

Jeżeli zaznaczyłeś (podświetliłeś) tekst, naciśnięcie na „Link” spowoduje użycie tego tekstu do tworzenia linku. W przypadku linku obejmującego jeden wyraz możesz albo zaznaczyć wyraz, albo umieścić kursor w środku tego wyrazu.


VisualEditor-link tool-search results.png
Niezależnie od tego, czy użyjesz ikonki czy skrótu, otworzy się okno dialogowe, w którym możesz wpisać adres linku.

VisualEditor wyszuka proponowane linki wewnętrzne pasujące do tego, co wpiszesz.


VisualEditor link tool 2015.png
Gdy wpiszesz lub wybierzesz link, możesz wcisnąć ↵ Enter albo kliknąć „Gotowe”. Twój link pojawi się na zmienianej stronie, ale, jak pozostałe zmiany, nie będzie zapisany, dopóki nie zapiszesz strony.

VisualEditor-link tool-external link.png
Aby dodać link spoza Wikipedii, proces jest podobny: wybierz zakładkę „Strona zewnętrzna” i wpisz URL.

VisualEditor link tool simple link.png
Linki zewnętrzne bez etykiet wyglądają tak: [1]. Możesz je dodać, klikając gdziekolwiek indziej (np. po spacji). Otwórz narzędzie do edycji linków, klikając na przycisk lub używając skrótu klawiszowego. Wpisz URL i kliknij przycisk „Gotowe”, by wstawić link.

VisualEditor-context menu-link tool.png
Aby zmienić lub usunąć istniejący link, kliknij na niego, a następnie na ikonę „Link” widoczną obok. Pojawi się okno do zmieniania linku. (Możesz też kliknąć na taką samą ikonę na pasku narzędzi lub użyć skrótu klawiszowego Ctrl+K). Jeżeli link zostanie zaznaczony, to wyświetli się na niebieskim tle.

W oknie zmieniania linku możesz zmienić stronę, do której ma być link, albo usunąć link, klikając na ikonę „Usuń”, znajdującą się w rogu okna. Możesz także otworzyć link w osobnym oknie, klikając przycisk „⧼visualeditor-linkinspector-open⧽”. (Możesz sprawdzić, czy link zewnętrzny jest poprawny).

Jeżeli chcesz wyjść z okna edycji linku (tekstu wyświetlonego jako link) lub kontynuować pisanie po tym linku, możesz nacisnąć :

 • pojedyncze naciśnięcie spowoduje wyjście z okna edycji linku i umieści kursor na końcu linku,
 • dwukrotne naciśnięcie umieści kursor za linkiem, w miejscu, gdzie możesz kontynuować pisanie.


W kodzie źródłowym[edytuj | edytuj kod]

Szczegółowe przykłady umieszczania linków spisano w poradniku Pomoc:Formatowanie tekstu. Ten poradnik skupia się na uwagach nt. poszczególnych sposobów tworzenia linków.
Informacje podstawowe
 • Cały link musi być zawarty w jednym wierszu (tj. bez znaków końca linii, końca akapitu itp.), razem z ewentualnym zmienionym opisem.
 • Zwykle nie ma znaczenia wielkość pierwszej litery strony, do której linkujemy, więc nie trzeba wstawiać wielkiej litery w środku zdania.
 • Nazwa hasła może zawierać dowolny znak objęty standardem Unicode. Oznacza to, że w linkach można umieszczać dowolne znaki łacińskie (wraz ze znakami diakrytycznymi), znaki dalekowschodnie i wiele innych, zgodnie z tytułem artykułu.

Linki w artykułach[edytuj | edytuj kod]

W ciągłym tekście artykułu encyklopedycznego linkujemy wyłącznie do innych artykułów w polskiej Wikipedii. W szczególności nie należy wstawiać linków prowadzących do innych przestrzeni Wikipedii (np. przestrzeni Wikipedia lub Pomoc) ani linków do artykułów w innych wersjach językowych Wikipedii.

Wstawianie linków zewnętrznych oraz linków do projektów siostrzanych dozwolone jest jedynie w wydzielonych sekcjach artykułów.

Linki do innych stron Wikipedii (tzw. wewnętrzne)[edytuj | edytuj kod]

Kilka przykładów, aby pokazać, jak się tworzy linki wewnętrzne. Pionowa kreska oddziela stronę do której kieruje link (po lewej) od wyrażenia, które jest widoczne w artykule (po prawej). Jeżeli wyrażenie i nazwa strony są tożsame, nie trzeba umieszczać pionowej kreski.

W kodzie strony Link prowadzi do strony: Widoczny efekt

[[Warszawa]]
[[Warszawa|Warszawy]]
[[Warszawa (województwo lubelskie)|Warszawa]]
[[Wrocław]]iowi

Nie należy używać pełnych adresów url.

Tworzenie przekierowań[edytuj | edytuj kod]

 Osobna strona: Pomoc:Przekierowanie.

Przekierowanie do innego hasła robi się, wpisując w pierwszej linii tekstu strony sformułowanie #PATRZ [[Nazwa strony docelowej]].

Uwagi:

 • działa tylko jeden poziom przekierowań – jeśli stworzysz przekierowanie na stronę zawierającą przekierowanie, to osoba czytająca nie zobaczy ostatecznej strony, lecz stronę przekierowującą. Takie przekierowania należy poprawiać;
 • powyższy tekst #PATRZ powinien być jedynym tekstem na stronie przekierowującej;
 • możesz również spotkać się z konstrukcją #REDIRECT [[Nazwa strony docelowej]]. To dawna metoda, obecnie jednak zaleca się wpisywać polskie słowo PATRZ. Warto znać obie metody, gdyż #REDIRECT działa w innych wersjach językowych Wikipedii.

Interwiki[edytuj | edytuj kod]

 Osobna strona: Pomoc:Interwiki.

Linki do stron w innych edycjach językowych Wikipedii. Łączą ze sobą strony o tym samym znaczeniu w różnych edycjach językowych Wikipedii. Są wywoływane ze specjalnego portalu Wikidane. Znajdują się one w lewym panelu bocznym artykułów, w sekcji „W innych językach”. Pod listą interwiki znajduje się odsyłacz do Wikidanych „Edytuj linki”, gdzie można je dodawać, usuwać i zmieniać.

Dawniej generowane były bezpośrednio w artykułach za pomocą linków typu [[en:Water]] (jest to przykładowy link w artykule Woda do hasła Water w Wikipedii anglojęzycznej.

Linki do projektów siostrzanych[edytuj | edytuj kod]

Projekty siostrzane to serwisy analogiczne do Wikipedii, działające na oprogramowaniu typu wiki i należące do Wikimedia Foundation.

Linków tych nie należy umieszczać bezpośrednio w tekście. Jeżeli w artykule chcemy wskazać stronę z projektu siostrzanego, wykorzystujemy odpowiedni parametr infoboksu, a w przypadku jego braku posługujemy się odpowiednim szablonem, umieszczając go na końcu artykułu. Szablony służące do wstawiania linków do siostrzanych projektów można znaleźć w kategorii Szablony siostrzanych projektów.

W ten sposób w artykułach można umieszczać linki do 6 flagowych projektów siostrzanych:

Nie należy wstawiać linków do nieistniejących haseł w projektach siostrzanych.

Linki do innych stron w internecie (tzw. zewnętrzne)[edytuj | edytuj kod]

Linki do stron internetowych poza rodziną projektów Wikimedia.

 • Nie wstawiamy linków zewnętrznych w samym tekście artykułu. Podaje się je w formie przypisów lub bibliografii, a także w przeznaczonych do tego polach infoboksów. Linki zewnętrzne służą do wskazania materiałów źródłowych dostępnych on-line; ewentualnie do wskazania materiałów uzupełniających w sekcji końcowej artykułu o nazwie „Linki zewnętrzne”.
 • Do wstawiania odnośników w artykułach zaleca się stosowanie szablonu {{cytuj}} (ewentualnie starszego szablonu {{cytuj stronę}}) lub innych szablony cytowań, które ujednolicają wygląd i formatowanie odnośników.
 • Można też podać url w postaci [https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Jak_wstawi%C4%87_link link do tej strony], jednak nie jest to sposób zalecany a artykułach. W metodzie tej adres oddzielamy od opisu spacją, a nie pionową kreską, tak jak robi się w przypadku linków wewnętrznych.
 • Uwaga! Zarówno w przypadku linków zewnętrznych stosowanych w nawiasach kwadratowych, jak i w szablonie cytowania, link może nie działać ze względu na niektóre znaki, jakie się w nim znajdują - trzeba je zamienić na tzw. encje. Ich listę można znaleźć na stronie en:List of XML and HTML character entity references.
 • Linki zewnętrzne do niektórych identyfikatorów tworzą się automatycznie po podaniu nazwy bazy i numeru, np. dla RFC, ISBN i PMID: RFC 1122 (RFC 1122), ISBN 83-7033-120-3 (ISBN 83-7033-120-3) i PMID 15299143 (PMID 15299143). Obecnie zaleca się jednak stosować odpowiednie szablony, np. {{RFC}} lub {{ISBN}}, a także szablony cytowania ({{cytuj}} lub dawne {{cytuj książkę}} czy {{cytuj pismo}}).

Inne typy linków, stosowane poza artykułami[edytuj | edytuj kod]

Ta sekcja odnosi się wyłącznie do linkowania poza przestrzenią główną (tj. przestrzenią artykułów encyklopedycznych) na metastronach. Nie należy wykorzystywać poniższych linków w artykułach.

Poza przestrzenią główną można stosować nie tylko metody opisane we wcześniejszych sekcjach, ale również inne typy linków. Ponadto dozwolone jest wstawianie wszystkich rodzajów linków bezpośrednio w tekście.

Linkowanie do przestrzeni nazw Wikipedii innych niż główna[edytuj | edytuj kod]

 Osobna strona: Pomoc:Przestrzeń nazw.

Jeżeli w tekście szablonu, strony pomocy, stronie dyskusji itp. chcemy umieścić link do strony z metaprzestrzeni, najczęściej działa zasada ogólna (np. [[Pomoc:Kiedy wstawić link]] to Pomoc:Kiedy wstawić link).

Jeżeli chcemy dodać link do kategorii albo pliku, należy nazwę przestrzeni poprzedzić dwukropkiem: [[:Kategoria:Polska]] (Kategoria:Polska), [[:Plik:Wikipedia-logo-v2-pl.svg]] (Plik:Wikipedia-logo-v2-pl.svg).

Jeżeli chcemy dodać link do szablonu, możemy zrobić to na zasadzie ogólnej: [[Szablon:Prezydenci Polski]] (Szablon:Prezydenci Polski) albo użyć kodu {{s|…}} ({{s|Prezydenci Polski}}, {{Prezydenci Polski}}).

Linkowanie do diff'a[edytuj | edytuj kod]

 Osobna strona: Pomoc:Historia strony.

Link do porównania zmian na stronie (diff'a) tworzy się za pomocą odwołania do przestrzeni wirtualnej Specjalna wyrażeniem [[Specjalna:Diff/numer wersji]]. Numer wersji jest dostępny w pasku adresu (http://pl.wikipedia.org…) po tekście: diff= lub można go uzyskać z historii strony klikając w link „bież.”.

Przykład: [[Specjalna:Diff/56141671]] wyświetli zmiany w wersji nr 56141671 hasła Polska.

Jeżeli podany jest tylko jeden numer, wyświetlone zostanie porównanie wersji o podanym numerze z wcześniejszą wersją tego samego artykułu. Można też podać drugi numer, jeżeli chcesz wybrać szerszy zakres wersji do porównania.

Przykład: [[Specjalna:Diff/56141671/56174709]] wyświetli wszystkie zmiany od wersji nr 56141671 do wersji 56174709 hasła Polska.

Linkowanie do wersji strony[edytuj | edytuj kod]

 Osobna strona: Pomoc:Wersja strony.

Link wersji strony tworzy się za pomocą odwołania do przestrzeni wirtualnej Specjalna wyrażeniem [[Specjalna:PermanentLink/numer wersji]]. Numer wersji jest dostępny w pasku adresu (http://pl.wikipedia.org…) po tekście: oldid= lub można go uzyskać z historii strony klikając w link „bież.”.

Przykład: [[Specjalna:PermanentLink/56141671]] wyświetli wersję nr 56141671 hasła Polska.

Linki do innych wersji językowych Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

Możliwe jest wstawienie linku wewnętrznego do artykułu w innej wersji językowej Wikipedii. W tym celu stosuje się format [[:jj:Tytuł]], gdzie „jj” to kod języka, a „Tytuł” to nazwa docelowego artykułu. Należy pamiętać o dwukropku poprzedzającym kod języka.

Kody języków

przykładowo:

 • en – angielski (zamiast :en można użyć wywołania specjalnego anglojęzycznej Wikipedii :w)
 • de – niemiecki
 • fr – francuski

itd.

Przykład: kod [[:de:Wasser]] wywołuje hasło Wasser w Wikipedii niemieckojęzycznej.

Tworząc link do wersji strony w innojęzycznym projekcie, postępujemy analogicznie do instrukcji powyżej, przy czym jako nazwę przestrzeni nazw można podać Special (polska nazwa Specjalna nie zadziała).

Przykład: kod [[:de:Special:PermanentLink/173789439]] wywołuje wersję nr 173789439 artykułu Wasser w Wikipedii niemieckojęzycznej.

Linki do projektów siostrzanych[edytuj | edytuj kod]

Poza przestrzenią artykułów można wstawiać bezpośrednie linki do haseł w projektach siostrzanych. Robi się to stosując następujący format: [[:aa:bb:cc]], gdzie:

 • aa – to kod języka (opcjonalny, zob. listę kodów),
 • bb – to skrót nazwy projektu siostrzanego,
 • cc – to nazwa linkowanej strony. Można dodać |dd, tekst wyświetlany.
Kody projektów siostrzanych
Projekty flagowe
 • [[wikt:…]] – Wikisłownik
 • [[q:…]] – Wikicytaty
 • [[b:…]] – Wikibooks
 • [[s:…]] – Wikiźródła
 • [[voy:…]] – Wikipodróże
 • [[n:…]] – Wikinews
 • [[v:…]] – Wikiversity (nie ma w języku polskim, więc zawsze linkujemy z kodem innego języka)
 • ([[w:…]] – Wikipedia; wykorzystywane jedynie w innych projektach, gdy linkujemy z Wikipedii do Wikipedii, w: jest zbędne)
 • [[wikispecies:…]] – Wikispecies
 • [[commons:…]] – Wikimedia Commons
 • [[d:…]] – Wikidane
 • [[incubator]] – Inkubator
Wybrane projekty pomocnicze

Aby w tekście umieścić link do strony w projekcie siostrzanym:

 • jeżeli do polskojęzycznego projektu siostrzanego – podajemy kod projektu i tytuł, pomijamy kod języka, np.: [[voy:Strona główna|Strona główna]] (efekt: Strona główna)
 • jeżeli do projektu obcojęzycznego – podajemy kod języka, kod projektu i tytuł, pamiętając, aby przed kodem języka wstawić dwukropek, np.: [[:fi:wikt:Etusivu|Etusivu]] (efekt: Etusivu)

W przeciwieństwie do Wikipedii, wszystkie Wikisłowniki rozróżniają wielkość pierwszej litery. Jest różnica, czy podlinkujemy [[wikt:baba]] (wyraz wieloznaczny) czy [[wikt:Baba]] (łotewskie imię). Wpisanie rzeczownika pospolitego wielką literą może stworzyć link do nieistniejącego hasła.

Linki zewnętrzne do innych serwisów typu wiki[edytuj | edytuj kod]

Oprogramowanie MediaWiki umożliwia także łatwe wstawianie linków do stron w niektórych innych projektach wykorzystujących ten system. Przykładowo:

 • [[wikia:nonsensopedia:]] – polska Nonsensopedia
 • [[Wookieepedia:]] – Wookieepedia

Pełna lista prefiksów do innych stron wiki znajduje się na stronie Interwiki map.