Pomoc:Jak wstawić link

Skrót: WP:LW
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dla każdego
Te informacje dotyczą zarówno edytora wizualnego, jak i edytora wikikodu (Czym to się różni?)

Uwagi ogólne

W ciągłym tekście artykułu encyklopedycznego linkujemy wyłącznie do innych artykułów polskojęzycznej Wikipedii. W szczególności nie należy wstawiać linków prowadzących do innych przestrzeni Wikipedii (np. przestrzeni Wikipedia lub Pomoc) ani linków do artykułów w innych wersjach językowych Wikipedii. Wstawianie linków zewnętrznych oraz linków do projektów siostrzanych dozwolone jest jedynie w wydzielonych sekcjach artykułów.

Reguły dotyczące wstawiania linków zewnętrznych i wewnętrznych opisano odpowiednio na stronach:


W edytorze wizualnym[edytuj | edytuj kod]

Możesz dodać link za pomocą ikony „Link” w pasku narzędzi lub używając skrótu klawiszowego Ctrl+K (lub ⌘ Command+K na Mac-u).

Jeżeli zaznaczyłeś (podświetliłeś) tekst, naciśnięcie na „Link” spowoduje użycie tego tekstu do tworzenia linku. W przypadku linku obejmującego jeden wyraz możesz albo zaznaczyć wyraz, albo umieścić kursor w środku tego wyrazu.


Niezależnie od tego, czy użyjesz ikonki czy skrótu, otworzy się okno dialogowe, w którym możesz wpisać adres linku.

VisualEditor wyszuka proponowane linki wewnętrzne pasujące do tego, co wpiszesz.


Gdy wpiszesz lub wybierzesz link, możesz wcisnąć ↵ Enter albo kliknąć „Gotowe”. Twój link pojawi się na zmienianej stronie, ale, jak pozostałe zmiany, nie będzie zapisany, dopóki nie zapiszesz strony.

Aby dodać link spoza Wikipedii, proces jest podobny: wybierz zakładkę „Strona zewnętrzna” i wpisz URL.

Linki zewnętrzne bez etykiet wyglądają tak: [1]. Możesz je dodać, klikając gdziekolwiek indziej (np. po spacji). Otwórz narzędzie do edycji linków, klikając na przycisk lub używając skrótu klawiszowego. Wpisz URL i kliknij przycisk „Gotowe”, by wstawić link.

Aby zmienić lub usunąć istniejący link, kliknij na niego, a następnie na ikonę „Link” widoczną obok. Pojawi się okno do zmieniania linku. (Możesz też kliknąć na taką samą ikonę na pasku narzędzi lub użyć skrótu klawiszowego Ctrl+K). Jeżeli link zostanie zaznaczony, to wyświetli się na niebieskim tle.

W oknie zmieniania linku możesz zmienić stronę, do której ma być link, albo usunąć link, klikając na ikonę „Usuń”, znajdującą się w rogu okna. Możesz także otworzyć link w osobnym oknie, klikając przycisk „⧼visualeditor-linkinspector-open⧽”. (Możesz sprawdzić, czy link zewnętrzny jest poprawny).

Jeżeli chcesz wyjść z okna edycji linku (tekstu wyświetlonego jako link) lub kontynuować pisanie po tym linku, możesz nacisnąć :

 • pojedyncze naciśnięcie spowoduje wyjście z okna edycji linku i umieści kursor na końcu linku,
 • dwukrotne naciśnięcie umieści kursor za linkiem, w miejscu, gdzie możesz kontynuować pisanie.

W kodzie źródłowym[edytuj | edytuj kod]

Szczegółowe przykłady umieszczania linków spisano w poradniku Pomoc:Formatowanie tekstu. Ten poradnik skupia się na uwagach nt. poszczególnych sposobów tworzenia linków.
Informacje podstawowe
 • Cały link musi być zawarty w jednym wierszu (tj. bez znaków końca linii, końca akapitu itp.), razem z ewentualnym zmienionym opisem.
 • Zwykle nie ma znaczenia wielkość pierwszej litery strony, do której linkujemy, więc nie trzeba wstawiać wielkiej litery w środku zdania.
 • Nazwa hasła może zawierać dowolny znak objęty standardem Unicode. Oznacza to, że w linkach można umieszczać dowolne znaki łacińskie (wraz ze znakami diakrytycznymi), znaki dalekowschodnie i wiele innych, zgodnie z tytułem artykułu.

Linki w artykułach[edytuj | edytuj kod]

Linki do innych stron Wikipedii (tzw. wewnętrzne)[edytuj | edytuj kod]

 Osobna strona: Pomoc:Kiedy wstawić link.

Kilka przykładów, aby pokazać, jak się tworzy linki wewnętrzne. Pionowa kreska oddziela stronę do której kieruje link (po lewej) od wyrażenia, które jest widoczne w artykule (po prawej). Jeżeli wyrażenie i nazwa strony są tożsame, nie trzeba umieszczać pionowej kreski.

W kodzie strony Link prowadzi do strony: Widoczny efekt

[[Warszawa]]
[[Warszawa|Warszawy]]
[[Warszawa (Rzeczyce)|Warszawa]]
[[Wrocław]]iowi

Nie należy używać pełnych adresów url.

Linki prowadzące bezpośrednio do danej sekcji w artykule[edytuj | edytuj kod]

Możliwe jest linkowanie do konkretnej sekcji w artykule.

Metoda pierwsza (odwołanie do tytułu sekcji)[edytuj | edytuj kod]

Link ma format [[Tytuł artykułu#Tytuł sekcji|Nazwa wyświetlana]], np.

W kodzie strony Link prowadzi do strony: Widoczny efekt

[[Warszawa#Średniowiecze]]
[[Warszawa#Średniowiecze|Średniowieczna Warszawa]]

Jeżeli odwołanie ma prowadzić do sekcji wewnątrz aktualnie edytowanego artykułu, można użyć formy uproszczonej z pominięciem tytułu artykułu: [[#Tytuł sekcji|Nazwa wyświetlana]].

Metoda druga (kotwica/anchor)[edytuj | edytuj kod]

Problemem linkowania do sekcji jest to, że po zmianie jej tytułu link przestaje kierować we właściwe miejsce w artykule, lecz prowadzi na jego początek. Nie ma też mechanizmu pozwalającego wyświetlić listę tego typu linków do sekcji w sposób podobny do polecenia „Linkujące”. Aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją, w tytule sekcji należy zdefiniować „kotwicę” o unikatowej nazwie i linkować do niej, zamiast do tytułu sekcji. Kotwicę wprowadza się szablonem {{anchor}} w formacie {{anchor|Nazwa kotwicy}} (należy zwrócić uwagę, aby „Nazwa kotwicy” nie dublowała się z żadnym tytułem sekcji).

Przykład:

W artykule Warszawa modyfikujemy tytuł sekcji „Średniowiecze”:
=== Średniowiecze ===
na
=== {{anchor|Śred001}} Średniowiecze === lub
=== {{subst:anchor|Śred001}} Średniowiecze ===
Użycie wersji z subst generuje kod <span class="anchor" id="Śred001"></span>.
...i odwołujemy się do niego kodem [[Warszawa#Śred001|Średniowiecze]]
Teraz zmiana tytułu sekcji, np. na ::=== {{anchor|Śred001}} Wieki średnie ===, nie ma wpływu na linkowanie.

Oczywiście zmiana lub usunięcie kotwicy przez nieświadomego edytującego zepsuje link, jednak prawdopodobnie zastanowi się przed taką czynnością, podczas gdy zmiana nazwy sekcji jest na porządku dziennym.

Tworzenie przekierowań[edytuj | edytuj kod]

 Osobna strona: Pomoc:Przekierowanie.

Przekierowanie do innego hasła robi się, wpisując w pierwszej linii tekstu strony sformułowanie #PATRZ [[Nazwa strony docelowej]].

Uwagi:

 • działa tylko jeden poziom przekierowań – jeśli stworzysz przekierowanie na stronę zawierającą przekierowanie, to osoba czytająca nie zobaczy ostatecznej strony, lecz stronę przekierowującą. Takie przekierowania należy poprawiać;
 • powyższy tekst #PATRZ powinien być jedynym tekstem na stronie przekierowującej;
 • możesz również spotkać się z konstrukcją #REDIRECT [[Nazwa strony docelowej]]. To dawna metoda, obecnie jednak zaleca się wpisywać polskie słowo PATRZ. Warto znać obie metody, gdyż #REDIRECT działa w innych wersjach językowych Wikipedii.

Linki wewnętrzne w treści haseł do innych wersji językowych[edytuj | edytuj kod]

 Osobna strona: Szablon:Link-interwiki.

Jeżeli nie istnieje jeszcze hasło w polskojęzycznej wersji Wikipedii, to możliwe jest wstawienie w treści hasła linku wewnętrznego, który jednocześnie będzie pozwalał czytelnikowi wybrać spośród artykułów na ten temat, dostępnych w innych językach. Można do tego celu wykorzystać szablon {{link-interwiki}}, który pozwala na wstawienie w jednym miejscu dwóch odnośników jednocześnie: do miejsca w polskojęzycznej wersji Wikipedii oraz do listy języków, tworzonej na podstawie Wikidanych.

Przykłady
 • {{link-interwiki|festiwal naukowy|Q=Q7433676}}
daje tekst: festiwal naukowy(inne języki)
 • {{link-interwiki|Matidia Minor|Q=Q3655752}}
daje tekst: Matidia Minor(inne języki)

Po utworzeniu hasła w polskojęzycznej Wikipedii odnośnik interwiki jest zamieniany na zwykły link wewnętrzny.

Dawniej takie linki generowane były bezpośrednio w artykułach za pomocą linków typu [[:en:Water]] (jest to przykładowy link w artykule do hasła Water w Wikipedii anglojęzycznej). Jednak takie linkowanie nie jest zalecane w treści haseł.

Kody języków

Linki do projektów siostrzanych[edytuj | edytuj kod]

Projekty siostrzane to serwisy analogiczne do Wikipedii, działające na oprogramowaniu typu wiki i należące do Wikimedia Foundation.

Linków tych nie należy umieszczać bezpośrednio w tekście. Jeżeli w artykule chcemy wskazać stronę z projektu siostrzanego, wykorzystujemy odpowiedni parametr infoboksu, a w przypadku jego braku posługujemy się odpowiednim szablonem, umieszczając go w sekcji Zobacz też. Szablony służące do wstawiania linków do siostrzanych projektów można znaleźć w kategorii Szablony siostrzanych projektów.

W ten sposób w artykułach można umieszczać linki do 6 flagowych projektów siostrzanych:

Nie należy wstawiać linków do nieistniejących haseł w projektach siostrzanych.

Linki do innych stron w internecie (tzw. zewnętrzne)[edytuj | edytuj kod]

Linki do stron internetowych poza rodziną projektów Wikimedia.

 • Nie wstawiamy linków zewnętrznych w samym tekście artykułu. Podaje się je w formie przypisów lub bibliografii, a także w przeznaczonych do tego polach infoboksów. Linki zewnętrzne służą do wskazania materiałów źródłowych dostępnych on-line; ewentualnie do wskazania materiałów uzupełniających w sekcji końcowej artykułu o nazwie „Linki zewnętrzne”.
 • Do wstawiania odnośników w artykułach zaleca się stosowanie szablonu {{cytuj}} (ewentualnie starszego szablonu {{cytuj stronę}}) lub innych szablony cytowań, które ujednolicają wygląd i formatowanie odnośników.
 • Można też podać url w postaci [https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Jak_wstawi%C4%87_link link do tej strony], jednak nie jest to sposób zalecany a artykułach. W metodzie tej adres oddzielamy od opisu spacją, a nie pionową kreską, tak jak robi się w przypadku linków wewnętrznych.
 • Uwaga! Zarówno w przypadku linków zewnętrznych stosowanych w nawiasach kwadratowych, jak i w szablonie cytowania, link może nie działać ze względu na niektóre znaki, jakie się w nim znajdują - trzeba je zamienić na tzw. encje. Ich listę można znaleźć na stronie en:List of XML and HTML character entity references.
 • Linki zewnętrzne do niektórych identyfikatorów tworzą się automatycznie po podaniu nazwy bazy i numeru, np. dla RFC, ISBN i PMID: RFC 1122 (RFC 1122), ISBN 83-7033-120-3 (ISBN 83-7033-120-3) i PMID 15299143 (PMID 15299143). Obecnie zaleca się jednak stosować odpowiednie szablony, np. {{RFC}} lub {{ISBN}}, a także szablony cytowania ({{cytuj}} lub dawne {{cytuj książkę}} czy {{cytuj pismo}}).

Linki stosowane poza artykułami[edytuj | edytuj kod]

Ta sekcja odnosi się wyłącznie do linkowania poza przestrzenią główną (tj. przestrzenią artykułów encyklopedycznych) na metastronach. Nie należy wykorzystywać poniższych linków w artykułach.

Poza przestrzenią główną można stosować nie tylko metody opisane we wcześniejszych sekcjach, ale również inne typy linków. Ponadto dozwolone jest wstawianie wszystkich rodzajów linków bezpośrednio w tekście.

Linkowanie do przestrzeni nazw Wikipedii innych niż główna[edytuj | edytuj kod]

 Osobna strona: Pomoc:Przestrzeń nazw.

Jeżeli w tekście szablonu, strony pomocy, stronie dyskusji itp. chcemy umieścić link do strony z metaprzestrzeni, najczęściej działa zasada ogólna (np. [[Pomoc:Kiedy wstawić link]] to Pomoc:Kiedy wstawić link).

Jeżeli chcemy dodać link do kategorii albo pliku, należy nazwę przestrzeni poprzedzić dwukropkiem: [[:Kategoria:Polska]] (Kategoria:Polska), [[:Plik:Wikipedia-logo-v2-pl.svg]] (Plik:Wikipedia-logo-v2-pl.svg).

Jeżeli chcemy dodać link do szablonu, możemy zrobić to na zasadzie ogólnej: [[Szablon:Prezydenci Polski]] (Szablon:Prezydenci Polski) albo użyć kodu {{s|…}} ({{s|Prezydenci Polski}}, {{Prezydenci Polski}}).

Linkowanie do diffa[edytuj | edytuj kod]

 Osobna strona: Pomoc:Historia strony.

Link do porównania zmian na stronie (diffa) tworzy się za pomocą odwołania do przestrzeni wirtualnej Specjalna wyrażeniem [[Specjalna:Diff/numer wersji]]. Numer wersji jest dostępny w pasku adresu (http://pl.wikipedia.org…) po tekście: diff= lub można go uzyskać z historii strony klikając w link „bież.”.

Przykład: [[Specjalna:Diff/56141671]] wyświetli zmiany w wersji nr 56141671 hasła Polska.

Jeżeli podany jest tylko jeden numer, wyświetlone zostanie porównanie wersji o podanym numerze z wcześniejszą wersją tego samego artykułu. Można też podać drugi numer, jeżeli chcesz wybrać szerszy zakres wersji do porównania.

Przykład: [[Specjalna:Diff/56141671/56174709]] wyświetli wszystkie zmiany od wersji nr 56141671 do wersji 56174709 hasła Polska.

Linkowanie do wersji strony[edytuj | edytuj kod]

 Osobna strona: Pomoc:Wersja strony.

Link wersji strony tworzy się za pomocą odwołania do przestrzeni wirtualnej Specjalna wyrażeniem [[Specjalna:PermanentLink/numer wersji]]. Numer wersji jest dostępny w pasku adresu (http://pl.wikipedia.org…) po tekście: oldid= lub można go uzyskać z historii strony klikając w link „bież.”.

Przykład: [[Specjalna:PermanentLink/56141671]] wyświetli wersję nr 56141671 hasła Polska.

Linki do innych wersji językowych Wikipedii danego hasła[edytuj | edytuj kod]

 Osobna strona: Pomoc:Interwiki.

Linki interwiki do stron w innych edycjach językowych Wikipedii. Łączą ze sobą strony o tym samym znaczeniu w różnych edycjach językowych Wikipedii. Są wywoływane ze specjalnego portalu Wikidane. Znajdują się one w lewym panelu bocznym artykułów, w sekcji „W innych językach”. Pod listą interwiki znajduje się odsyłacz do Wikidanych „Edytuj linki”, gdzie można je dodawać, usuwać i zmieniać.

Można też zastosować format [[:jj:Tytuł]], gdzie „jj” to kod języka, a „Tytuł” to nazwa docelowego artykułu. Należy pamiętać o dwukropku poprzedzającym kod języka. W sekcji Linki zewnętrzne czasem zamieszcza się hiperłącza do zdjęć w anglojęzycznej wersji Wikipedii (zob. fair use), np. do plakatów filmowych lub okładek albumów muzycznych.

Kody języków

przykładowo:

 • en – angielski (zamiast :en można użyć wywołania specjalnego anglojęzycznej Wikipedii :w)
 • de – niemiecki
 • fr – francuski

itd.

Przykład: kod [[:de:Wasser]] wywołuje hasło Wasser w Wikipedii niemieckojęzycznej.

Tworząc link do wersji strony w innojęzycznym projekcie, postępujemy analogicznie do instrukcji powyżej, przy czym jako nazwę przestrzeni nazw można podać Special (polska nazwa Specjalna nie zadziała).

Przykład: kod [[:de:Special:PermanentLink/173789439]] wywołuje wersję nr 173789439 artykułu Wasser w Wikipedii niemieckojęzycznej.

Linki do projektów siostrzanych[edytuj | edytuj kod]

Poza przestrzenią artykułów można wstawiać bezpośrednie linki do haseł w projektach siostrzanych. Robi się to stosując następujący format: [[:aa:bb:cc]], gdzie:

 • aa – to kod języka (opcjonalny, zob. listę kodów),
 • bb – to skrót nazwy projektu siostrzanego,
 • cc – to nazwa linkowanej strony. Można dodać |dd, tekst wyświetlany.
Kody projektów siostrzanych
Projekty flagowe
 • [[wikt:…]] – Wikisłownik
 • [[q:…]] – Wikicytaty
 • [[b:…]] – Wikibooks
 • [[s:…]] – Wikiźródła
 • [[voy:…]] – Wikipodróże
 • [[n:…]] – Wikinews
 • [[v:…]] – Wikiversity (nie ma w języku polskim, więc zawsze linkujemy z kodem innego języka)
 • ([[w:…]] – Wikipedia; wykorzystywane jedynie w innych projektach, gdy linkujemy z Wikipedii do Wikipedii, w: jest zbędne)
 • [[wikispecies:…]] – Wikispecies
 • [[commons:…]] – Wikimedia Commons
 • [[d:…]] – Wikidane
 • [[incubator]] – Inkubator
Wybrane projekty pomocnicze

Aby w tekście umieścić link do strony w projekcie siostrzanym:

 • jeżeli do polskojęzycznego projektu siostrzanego – podajemy kod projektu i tytuł, pomijamy kod języka, np.: [[voy:Strona główna|Strona główna]] (efekt: Strona główna)
 • jeżeli do projektu obcojęzycznego – podajemy kod języka, kod projektu i tytuł, pamiętając, aby przed kodem języka wstawić dwukropek, np.: [[:fi:wikt:Etusivu|Etusivu]] (efekt: Etusivu)

W przeciwieństwie do Wikipedii, wszystkie Wikisłowniki rozróżniają wielkość pierwszej litery. Jest różnica, czy podlinkujemy [[wikt:baba]] (wyraz wieloznaczny) czy [[wikt:Baba]] (łotewskie imię). Wpisanie rzeczownika pospolitego wielką literą może stworzyć link do nieistniejącego hasła.

Linki zewnętrzne do innych serwisów typu wiki[edytuj | edytuj kod]

Oprogramowanie MediaWiki umożliwia także łatwe wstawianie linków do stron w niektórych innych projektach wykorzystujących ten system. Przykładowo:

 • [[wikia:nonsensopedia:]] – polska Nonsensopedia
 • [[Wookieepedia:]] – Wookieepedia

Pełna lista prefiksów do innych stron wiki znajduje się na stronie Interwiki map (także Specjalna:Interwiki).