Wikiprojekt:Grand Theft Auto/SAMP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
San Andreas Multiplayer
Wydawca

SA-MP Team Black Russia

Licencja

Freeware

Wersja

SA-MP 0.3.7 R4

Data wydania

10 maja 2006

Gatunek

komputerowa gra akcji

Tryby gry

gra wieloosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

Microsoft Windows, Linux (tylko serwer)

Strona internetowa

San Andreas Multiplayer (SA:MP) – modyfikacja gry komputerowej Grand Theft Auto: San Andreas, umożliwiająca grę wieloosobową za pośrednictwem Internetu lub sieci LAN. Umożliwia grę do 1000 osób na jednym serwerze. Nie jest open-source, w przeciwieństwie do Multi Theft Auto. Aby korzystać z tej modyfikacji, wymagana jest gra Grand Theft Auto: San Andreas w wersji 1.0. Aktualizacje wydawane są stosunkowo rzadko i zazwyczaj nie spełniają oczekiwań graczy ze względu na fakt, że w ekipie SA:MP działa tylko jeden programista - założyciel projektu Kalcor. Nie przyjmuje on pomocy od innych deweloperów przez nieufność po tym, jak drugi programista Jacob udostępnił publicznie kod źródłowy serwera i klienta, unieruchamiając całą platformę na dwa tygodnie. [1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt wystartował 3 kwietnia 2005 roku[2], dwa miesiące przed premierą GTA: San Andreas. Początkowo był tworzony przez jedną osobę, jednak szybko zyskał zainteresowanie graczy, co zwiększyło liczbę osób pracujących nad modyfikacją. By przyspieszyć wydanie modyfikacji po premierze GTA San Andreas rdzeń multiplayera powstawał w grze Grand Theft Auto: Vice City, ponieważ korzystała z tego samego silnika (RenderWare). Po pięciu miesiącach ukazała się pierwsza wersja gry oznaczona numerami 0.1a, jednak nie spełniała oczekiwań, więc rozpoczęto pracę nad nowszą wersją. Rok po rozpoczęciu prac ukazała się pierwsza wersja beta, jednak błąd uniemożliwiał grę osobom posiadającym europejską wersję gry. 10 maja 2006 roku pojawiła się wersja finalna wraz z serwerem oraz edytorem języka PAWN – Pawno, umożliwiającym tworzenie skryptów. Wersja ta została oznaczona numerem 0.1b.

Seria 0.2[edytuj | edytuj kod]

 • 20 czerwca 2007 deweloperzy wydali wersję 0.2, dodającą wiele nowych funkcji dla programistów oraz lepszą synchronizację. Pojawiło się jeszcze kilka wydań poprawiających błędy. Po wydaniu wersji 0.2.2 przez dłuższy czas projekt był słabo rozwijany. Wewnętrzne konflikty w ekipie, wycieki kodu[3], ataki DDoS na serwery[4] oraz na stronę projektu[potrzebny przypis] uniemożliwiały wydanie nowych wersji.
 • 20 listopada 2008 została wydana wersja 0.2x zawierająca niewielkie poprawki pochodzące z porzuconej wersji 0.2.5 oraz inne niewielkie zmiany w kodzie, które zabezpieczyły przed używaniem cheatów[5].

Seria 0.3[edytuj | edytuj kod]

 • 17 października 2009 roku, po dwóch miesiącach testów została wydana wersja stabilna 0.3 cechująca się dużymi zmianami – dodano interfejs graficzny, sterowane za pomocą skryptu NPC, zwiększono limity (m.in. limit graczy do 500) oraz dodano nowe funkcje języka PAWN[6].
 • 29 grudnia 2010 roku, została wydana oficjalna wersja 0.3c. Zostały dodane nowe obiekty (np. neony), które są wczytywane przy instalacji SA:MP, dodano też kolory w interfejsie graficznym oraz czacie, jadąc samochodem można strzelać z każdej broni. Oprócz tego większość z części samochodu (bagażnik, maska samochodu, alarm, światła) może być kontrolowane przez serwer. Dodano także możliwość przyczepienia obiektu do gracza lub pojazdu[7].
 • 1 grudnia 2011 roku została wydana oficjalna wersja 0.3d. Wprowadza ona wsparcie dla streamingu audio, dzięki któremu nie będzie problemów z klientem audio. Znacznie poprawiła się również płynność gry. Ulepszono synchronizację dla osób będących pasażerami pojazdów. Dodano również funkcję płynnego obracania się obiektów, nowe obiekty, nowe przyklejane do postaci bądź pojazdu komponenty i możliwość usunięcia z mapy San Andreas dowolnego obiektu. Dzięki temu będzie można stworzyć własne oryginalne miasto. Zwiększono limit maksymalnej liczby graczy na jednym serwerze do 800 i dodano kilka nowych „skórek”[8].
 • 8 maja 2012 roku wydana została wersja 0.3e[9]. Dwoma najważniejszymi wprowadzonymi rzeczami jest zwiększenie limitu graczy do 1000 graczy na jednym serwerze i wprowadzenie możliwości zmiany koloru oraz tekstur poszczególnych obiektów. Dodano również animację postaci zakutą w kajdanki oraz dodano sam model kajdanek. Dodano nowe modele – białe kwadraty, które można wykorzystać do tworzenia znaków. Serwery mają możliwość włączenia kursora myszki, dzięki czemu możliwe jest klikanie na tekst lub obrazki. Nie zabrakło również pomniejszych dodatków, usprawnień i nowych obiektów oraz budynków do wykorzystania w grze.
 • 8 stycznia 2013 wydana została wersja 0.3x. Dodana została możliwość wyświetlania elementów gry (takich jak obiekty, pojazdy, bronie itp.) na ekranie. Dodano możliwość ustalania dystansu rysowania danego obiektu. Zmieniono także niektóre kolory pojazdów na inne (co jest niekorzystne dla serwerów Role–Play). Dodano możliwość uruchomienia specjalnej animację noszenia przedmiotów–obiektów[10].
 • 13 stycznia 2014 wydana została przedostatnia wersja z serii 0.3 – wersja 0.3z. W ów wersji można też zauważyć dużą ilość zniwelowanych błędów. Nowa wersja daje dużo do popisu programistom PAWN, głównie zajmujących się serwerami typu Role–Play. Zostały dodane takie rzeczy jak rozszerzenie funkcji netstats oraz messageholelimit z poziomu pliku server.cfg oraz naprawiono zasięg strzałów ze snajperki. Zostały również dodane dwa typu obiektów: czapki oraz fryzury[11].
 • 21 września 2017 wydana została wersja testowa klienta gry 0.3.7 R2. Nastąpiły pewne zmiany w sposobie obsługi klienta PlayerPlaySound. Można użyć identyfikatora dźwiękowego 1, aby wytworzyć fałszywe wnętrza wyłączyć wewnętrzny tor 0 otoczenia (szum wiatru). System ambience dla gry jest stosowany w przypadku wszystkich dźwięków poniżej ID 1000, co oznacza, że ​​wiele utworów ambience, które wcześniej nie działały, powinny działać. Identyfikator dźwięku 0 może być używany jako normalny, aby zatrzymać bieżący utwór lub przywrócić normalną atmosferę gry. Dodatkowo wprowadzono do testowej aktualizacji rozwiązanie problemu z przeglądarką serwera, w której była narażona na ataki polegające na fałszowaniu adresów IP. Informacja tycząca się właścicieli serwerów: Zmieniono protokół zapytania SA-MP. Jeśli filtruje się sekcję "Port" pakietu kwerend z zaporą, należy usunąć ten filtr.
 • 6 grudnia 2018 roku wydana została wersja testowa klienta gry 0.3.7 R3. Wprowadzono drobne zmiany. Naprawiono skalowanie radaru gry, poprawiono synchronizację, został naprawiony błąd z rotacją aktorów oraz kilka pomniejszych. Dodano komendę do skalowania radaru i nowy parametr w konfiguracji serwera.[12]

Seria 0.3 edycja DL[edytuj | edytuj kod]

 • 25 stycznia 2018 wydana została wersja 0.3 DL. Oferuje ona zupełnie nowe rozwiązania, bardzo przydatne dla programistów PAWN. Otóż umożliwia ona korzystanie na serwerze z własnych modeli oraz tekstur, które są pobierane przez klientów przy dołączaniu do serwera. Dzięki takiemu rozwiązaniu na serwerach mogą pojawiać się autorskie obiekty, skiny postaci oraz dowolne w modyfikacji textdrawy. SA-MP w edycji 0.3 DL jest niejako kontynuacją wersji 0.3.8, która nie jest już dłużej wspierana.[13]


Projekt niestety nie jest dłużej wspierany (stan na dzień 07 Sierpnia 2020). Jego oficjalne forum i dokumentacja zostały wyłączone, a wersję 0.3DL pobrać można tylko za pośrednictwem stron trzecich. Jego duchowym spadkobiercą jest projekt open.mp którego celem jest napisanie całej modyfikacji od podstaw na zasadach Open Source ze względu na to iż oryginalna modyfikacja posiada zamknięty kod źródłowy. Według ustaleń wszystko co zostało stworzone dla SA:MP ma być w pełni kompatybilne z nową platformą.

Tryby rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Najczęściej spotykane tryby na serwerach SA:MP:

 • Deathmatch – każdy na każdego; celem jest zabicie jak największej liczby przeciwników. Pojęcie często mylone z Freeroam. Najpopularniejsze mapy tego typu: LVDM Moneygrub+Landgrab.
 • Team Deathmatch – gra drużynowa; celem jest wyeliminowanie graczy z drużyn przeciwnych.
 • Ligowa – oficjalna mapa na której rozgrywane są walki klanów.
 • Attack/Defence – oficjalna mapa klanowa. Od ligowej różni się tym że drużyny (klany) bronią lub atakują wybraną bazę.
 • WorldCup – kolejna mapa do rozgrywek klanowych. Nieco podobna do Attack/Defence, lecz dozwolone są używanie większej ilości broni i CrouchBug.
 • Truck – na serwerze dostajemy ciężarówkę i naczepę, poprzez marker(checkpoint) ładujemy towar i dowozimy go do innego markeru, dostajemy za to pieniądze oraz punkty. Są tam frakcje (policja, pogotowie ratunkowe, pomoc drogowa) oraz firmy transportowe, do których można się zatrudnić. Truck naśladuje też trochę Role Play.
 • Role Play – tryb gry polegający na odgrywaniu wybranej przez gracza postaci, mający na celu odwzorowanie prawdziwego życia.
 • Capture The Flag – tryb polegający na przejęciu flagi przez jedną z drużyn znajdującą się po środku pola gry i przeniesieniu jej w wyznaczone miejsce.
 • Survival – tryb gry polegający na odgrywaniu wybranej przez gracza postaci w trudnym do życia środowisku. Najbardziej popularnym miejscem odgrywania tego trybu jest post-apokaliptyczny świat.
 • Gang Wars – wariant trybu Team Deathmatch, w którym głównym celem jest przejecie terytoriów przeciwnika.
 • Mini Missions – tryb zawierający w sobie kilkanaście różnorodnych krótkich, szybkich i łatwych rozgrywek które są losowo zmieniane po zakończeniu każdej z nich.
 • Race – mapy wyścigowe, zazwyczaj zawierające kilkadziesiąt (nawet do 1800) różnych torów.
 • Freeroam – tzw. tryb wolny – dowolne zwiedzanie mapy bez narażania się na śmierć i wykonywanie różnorodnych zadań.
 • Stunt – wariant trybu freeroam – dodane są obiekty umożliwiające wykonywanie akrobacji kaskaderskich.
 • Drift – tryb podobny do trybu Race, w którym punkty dostaje się za wykonywanie kontrolowanych poślizgów na specjalnie do tego celu stworzonych mapach.
 • One Shoot – gra opierająca się na arenach, każdy gracz przeciwko każdemu oraz każdy ginie po jednym trafieniu.

Język skryptowy[edytuj | edytuj kod]

Do tworzenia skryptów (map, filterscriptów lub skryptów kontrolujących zachowanie botów) używa się 32-bitowego języka PAWN, nazywanego błędnie Pawno[potrzebny przypis] (Pawno to edytor dedykowany dla języka PAWN), korzystając z bibliotek funkcji natywnych, dostarczanych razem z oprogramowaniem serwera gry.

Hosted tab[edytuj | edytuj kod]

Hosted (wcześniej będąca pod nazwą Official) to zakładka na liście serwerów, w której znajduje się lista serwerów "premium", w przeciwieństwie do publicznej zakładki Internet gdzie do niedawna znajdowały się wszystkie uruchomione serwery. Każdy serwer mógł zostać wyróżniony w Hosted, pod warunkiem iż jego właściciel wykupił usługę wyświetlania jego serwera na tej liście (koszt ok. 20 euro/miesiąc - pieniądze trafiały do twórcy modyfikacji). Serwery wyróżnione zwykle charakteryzowały się większą popularnością wśród graczy. Od września 2015 zakładka Internet przestała wyświetlać publiczną listę, zamiast tego pokazując zawartość identyczną jak w zakładce Hosted, przez co skutecznie "wykluczono z gry" 80% aktywnych serwerów. Właściciele serwerów, którzy chcieli zachować graczy byli zmuszeni wykupić usługę hosted, aby ich serwer był widoczny na którejkolwiek z list. [14]

Ze średnią liczbą około 250 serwerów w liście hosted, zyski dewelopera z zakładki hosted szacuje się na okolice 5-6 tysięcy euro/miesiąc. Jest to najpewniej jeden z powodów, dla którego SA:MP nie jest modyfikacją open-source.

Mimo upływu kilku miesięcy, problem wciąż występuje, a główny deweloper projektu wciąż nie podał żadnych informacji w tej sprawie. Na oficjalnym forum modyfikacji pojawiły się teorie, jakoby zrobił to on celowo - widząc postępujący spadek aktywnych graczy (coraz więcej osób przechodzi na o wiele bardziej rozwinięte MTA), zmuszając właścicieli do wykupywania usługi premium, postanowił "wycisnąć" ostatnie pieniądze z upadającego powoli projektu. [15]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. 2003-2008 Jan Schuetze, DracoBlue.net, SA-MP Source Leak - 3rd June 2008 / Forums - GTA:T Online MMOG, gtat.dracoblue.net [dostęp 2016-06-28].
 2. 6 lat SA-MP - gtamultiplayer.pl
 3. Wyciek kodu źródłowego SA-MP. [dostęp 2012-12-9].zły zapis daty dostępu
 4. Ataki DDoS na serwery SA-MP. [dostęp 2012-12-9].zły zapis daty dostępu
 5. SA-MP 0.2X Update 1. [dostęp 2012-12-9].zły zapis daty dostępu
 6. SA-MP 0.3a wydane!. [dostęp 2012-12-9].zły zapis daty dostępu
 7. SA-MP 0.3c is released!. [dostęp 2012-12-9].zły zapis daty dostępu
 8. Finalna wersja SA-MP 0.3d wydana!. [dostęp 2012-04-26].
 9. SA-MP 0.3e is released!. [dostęp 2012-12-9].zły zapis daty dostępu
 10. Kalcor: SA-MP 0.3x wydany! (ang.). [dostęp 2013-07-23].
 11. SA-MP 0.3z wydany!.
 12. SA-MP 0.3.7 R3 client update (optional) - SA-MP Forums, forum.sa-mp.com [dostęp 2019-01-09].
 13. SA-MP 0.3.DL R1 Release - SA-MP Forums, forum.sa-mp.com [dostęp 2018-07-12] (ang.).
 14. SA-MP 0.3.7 Client - Internet list - SA-MP Forums, forum.sa-mp.com [dostęp 2016-06-28].
 15. SAMP dying? - SA-MP Forums, forum.sa-mp.com [dostęp 2016-06-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Kategoria:Gry z serii Grand Theft Auto Kategoria:Modyfikacje gier komputerowych