William Sherley Williams

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Traper z gór (przypuszczalnie „Old Bill” Williams; mal. Alfred Jacob Miller, ok. 1839)

William Sherley Williams – znany również jako „Old Bill” Williams (ur. 1787, zm. 1849) – traper, tłumacz i przewodnik w Górach Skalistych w pierwszej połowie XIX wieku.

Old Bill urodził się zapewne w hrabstwie Rutherford w stanie Karolina Północna, chociaż niektóre źródła stwierdzają, że pochodził z Kentucky[1]. Był baptystą, wędrownym kaznodzieją, który w roku 1813 osiadł na zamieszkanym wówczas przez Indian Osagów pograniczu, które w przyszłości miało stać się zachodnim Missouri i wschodnim Kansas. Prawdopodobnie ożenił się z Indianką.

W latach 1825–1826 Williams służył jako tłumacz języka siouańskiego w kontaktach rządowej ekspedycji mierniczej badającej przebieg Santa Fe Trail z Osagami. W okresie późniejszym zajął się myślistwem w Górach Skalistych i handlem futrami, operując na ogromnym obszarze od rzeki Gila River w południowej Arizonie aż po Yellowstone w dzisiejszym Wyomingu.

Wziął udział w wyprawie Josepha Reddeforda Walkera, która przemierzyła Wielką Kotlinę dzisiejszego stanu Utah, góry Sierra Nevada i dotarła do Kalifornii w roku 1834. Po powrocie znad Pacyfiku osiedlił się wśród Indian z plemienia Jutów w zachodnim Kolorado.

W roku 1841 powrócił na krótko do Missouri, ale już w rok później wyruszył z Fortu Benta nad rzeką Arkansas w towarzystwie Williama „Wildcat Billa” Hamiltona na wyprawę, by w ciągu następnych trzech lat badać północny odcinek rzeki Platte i dolinę rzeki Green w dzisiejszych stanach Wyoming i Utah. Wyprawa zakończyła się wiosną roku 1845 w miejscowości Santa Fe.

W roku 1846 podjął się roli przewodnika trzeciej ekspedycji Johna C. Frémonta na zachód, ale nie towarzyszył jej w drodze do Kalifornii. Powrócił między Jutów i do handlu futrami, tym razem w oparciu o miejscowość Taos w dzisiejszym stanie Nowy Meksyk.

Ostatnią wyprawę w Góry Skaliste rozpoczął Williams jesienią 1848 roku, ponownie jako przewodnik Frémonta, który chciał dokonać trudnego i niebezpiecznego przejścia przez pasma górskie Sangre de Cristo i San Juan w poszukiwaniu całorocznej trasy dla przyszłej linii kolejowej. Jednak po przekroczeniu linii Wododziału Kontynentalnego uczestnicy wyprawy znaleźli się w sercu burzy śnieżnej. Wiejący z huraganową szybkością wiatr i temperatury poniżej -20 °C spowodowały utratę wszystkich zwierząt jucznych, całego sprzętu pomiarowego, liczne odmrożenia, a w końcu śmierć 11 ludzi. Zmuszeni do porzucenia celu wyprawy Frémont i pozostali skierowali się na południe, do Taos. Zgodnie z przekazami[2] winą za niepowodzenie obarczano Williamsa, który ponoć twierdził, że zna dogodne – nawet dla wozów – przejście.

W marcu 1849 roku, gdy zima wreszcie zelżała „Old Bill” oraz inny uczestnik ekspedycji, Benjamin Jordan Kern, wrócili w góry, by odzyskać część dokumentacji i sprzętu pozostawionego w śniegach, ale w drodze zostali zaatakowani i zabici przez wojowników z plemienia Jutów, którzy szukali pomsty za niedawny najazd oddziału US Army na ich wioskę.

William „Old Bill” Williams przemierzył – jako traper i przewodnik – ogromne połacie zachodnich stanów Ameryki Północnej. Był jednym z pierwszych białych, którym dane było widzieć Dolinę Yosemite i przemierzyć ze wschodu na zachód łańcuch gór Sierra Nevada. Dopływ rzeki Kolorado – Bill Williams River – została nazwana na jego cześć[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Waldman, Wexler, s.607
  2. Viola, s.109
  3. Waldman,Wexler, s.608

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Herman J. Viola: Exploring the West. Washington D.C.: Smithsonian Books, 1988. ISBN 0-8109-0889-1.
  • Carl Waldman i Alan Wexler: Encyclopedia of Exploration t.1. New York: Facts On File, Inc., 2004. ISBN 0-8160-4677-8.