Wiwerowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiwerowate
Viverridae[1]
Gray, 1821
Ilustracja
Przedstawiciel rodziny – binturong orientalny (Arctictis binturong)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd drapieżne
Podrząd kotokształtne
Rodzina wiwerowate
Podrodziny
 • Paradoxurinae
 • Hemigalinae
 • Prionodontinae
 • Viverrinae

Wiwerowate[2], łaszowate[3], łasze[4] (Viverridae) – rodzina ssaków z rzędu drapieżnych (Carnivora), występująca głównie w leśnych ekosystemach południowej i południowo-wschodniej Azji, w Afryce i w południowo-zachodniej Europie, głównie poprzez lasy tropikalne, aż do RPA. Genetta servalina zamieszkuje wyspę Zanzibar. Spokrewnione z łaszowatymi gatunki z rodziny Eupleridae występują na Madagaskarze, a Nandiniidae w Afryce. Łaszowate są blisko spokrewnione z hienowatymi, mangustowatymi i kotowatymi.

Wiwerowate charakteryzują się wydłużonym ciałem z relatywnie krótkimi kończynami. Cechą wyróżniającą od innych Carnivora jest proporcja pomiędzy kośćmi puszki bębenkowej - tympanicum jest wyraźnie mniejsza od entotympanicum[5]. Osiągają długość od 33 cm do 1 m przy wadze od 650 g do 25 kg. Prowadzą głównie nocny tryb życia. Ich pożywienie stanowią drobne zwierzęta, niekiedy jaja i rośliny.

W Polsce zwierzęta z tej rodziny nie występują w stanie dzikim.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja Viverridae zmieniała się wielokrotnie. Gatunki, rodzaje i podrodziny zaliczane do Viverridae były klasyfikowane i dyskutowane przez różnych autorów bez ogólnej akceptacji. Rodzina jest uważana za jedną z najbardziej problematycznych rodzin wśród ssaków drapieżnych (Carnivora). Na podstawie badań genetycznych przyjmuje się obecnie podział na podrodziny[2][6]:

Pozycja Prionodontinae nie jest pewna. Badania wskazują na bliskie pokrewieństwo linzangów i kotowatych, co skłania autorów do utworzenia rodziny Prionodontidae.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Viverridae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. a b Systematyka i nazwy polskie za: Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 139-142. ISBN 978-83-88147-15-9.
 3. Zwierzęta: encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005, s. 148. ISBN 83-01-14344-4.
 4. K. Kowalski (redaktor naukowy), A. Krzanowski, H. Kubiak, G. Rzebik-Kowalska, L. Sych: Ssaki. Wyd. IV. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1991, s. 177, seria: Mały słownik zoologiczny. ISBN 83-214-0637-8.
 5. Zobacz ilustrację na stronie Animal Diversity Web
 6. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Viverridae. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2015-06-30]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 1. Kowalski Kazimierz: Ssaki, zarys teriologii. Warszawa: PWN, 1971.
 2. Myers, P.: Viverridae (ang.). (On-line), Animal Diversity Web, 2000. [dostęp 26 grudnia 2007].