Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
Wszechnica Polska Academy of Applied Sciences in Warsaw
Ilustracja
Siedziba uczelni, PKiN, VIII piętro
Data założenia

2001

Państwo

 Polska

Adres

Pałac Kultury i Nauki,
VIII piętro, pl. Defilad 1, 00-901 Warszawa

Prezydent

prof. nzw. dr
Zdzisław Gajewski[1]

Członkostwo

Erasmus+, FSS

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie”
Ziemia52°13′54,617″N 21°00′21,582″E/52,231838 21,005995
Strona internetowa

Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie[2] (do 06.2022 Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie[3], dawniej Wszechnica Polska – Szkoła Wyższa Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie z siedzibą w Warszawie[4]) – uczelnia niepubliczna z siedzibą w Warszawie, wpisana do rejestru uczelni niepublicznych i związków uczelni niepublicznych pod nr 195[5], prowadzonego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnia kształci w zakresie nauk społecznych i humanistycznych na dwóch poziomach studiów, oferuje studia I stopnia – licencjackie i inżynierskie w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym oraz studia II stopnia – uzupełniające magisterskie w systemie niestacjonarnym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uczelnia rozpoczęła działalność w 2001 roku[5]. Uczelnia kontynuuje i promuje cele oświatowe zawarte w programach międzywojennej Wolnej Wszechnicy Polskiej oraz w powojennej działalności Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Od 2010 roku uczelnia otrzymała uprawnienia do kształcenia na poziomie magisterskim na kierunkach Pedagogika i Filologia[4], od 2013 także na kierunkach Bezpieczeństwo wewnętrzne oraz Finanse i rachunkowość. W czasie swojej piętnastoletniej działalności uczelnia wypromowała około 7000 osób na studiach I i II stopnia oraz na studiach podyplomowych.

Władze Uczelni[6][edytuj | edytuj kod]

Prezydent – prof. WPANS dr Zdzisław Gajewski

Rektor – dr Ewa Strupińska-Thor

Prorektor ds. Studiów – dr Czesław Pietras

Struktura uczelni[edytuj | edytuj kod]

Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie[7] prowadzi kształcenie w ramach Instytutu Administracji i Finansów oraz Instytut Filologii i Pedagogiki. Siedziba Wszechnicy Polskiej mieści się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Uczelnia posiada własną infrastrukturę dydaktyczną w budynku przy ulicy Karmelickiej 10.

Budynek dydaktyczny przy ul. Karmelickiej

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Słuchacze przyjmowani są na studia bez egzaminów wstępnych. Przez cały okres studiów odbywa się nauka języków obcych (angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i rosyjskiego) oraz informatyki. Dla obcokrajowców prowadzone są kursy języka polskiego i kultury polskiej.

Kierunki[edytuj | edytuj kod]

Studia podyplomowe[edytuj | edytuj kod]

Studia podyplomowe umożliwiają kandydatom doskonalenie lub zdobywanie nowych umiejętności i kwalifikacji w dwudziestu pięciu specjalnościach. Studia trwają dwa lub trzy semestry. Oferta jest skierowana do osób z dyplomem ukończenia studiów I lub II stopnia.

Wymiana międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

Od 2007 roku Wszechnica Polska stosuje Europejski System Transferu Punktów (ECTS), uczestniczy w wymianie studentów i pracowników w programach Erasmus, a od 2014 Erasmus+[8] oraz w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego FSS[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]