Wysoka (powiat suski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wysoka
Park dworski
Park dworski
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat suski
Gmina Jordanów
Wysokość 525 m n.p.m.
Strefa numeracyjna (+48) 18
Tablice rejestracyjne KSU
SIMC 0432596
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Wysoka
Wysoka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wysoka
Wysoka
Ziemia49°37′12″N 19°50′53″E/49,620000 19,848056
Wysoka (5.) na planie gminy Jordanów

Wysokawieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Jordanów. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego. Wieś położona jest na wysokości około 525 m n.p.m. na płaskim wzniesieniu w zakolu Skawy.

Pierwsze wzmianki o Wysokiej pochodzą z 1581, kiedy to stanowiła ona własność wojewody kaliskiego Kacpra Zebrzydowskiego.

To tutaj w 12 lutego 1816, w chłopskiej rodzinie Jędrzeja Stolarczyka i Agaty z domu Działek urodził się Józef Stolarczyk, pierwszy proboszcz parafii w Zakopanem.

Na początku II wojny światowej wieś stanowiła miejsce zaciętych walk z Niemcami. W dniach 1-3 września 1939 w rejonie Wysokiej i pobliskiego Jordanowa rozegrała się jedna z największych bitew początkowej fazy kampanii wrześniowej. Dowodzona przez pułkownika Stanisława Maczka 10 Brygada Kawalerii wspomagana przez miejscowych ochotników, skutecznie stawiała opór nacierającym oddziałom niemieckiej 2 Dywizji Pancernej. Pomimo przygniatającej przewagi sił niemieckich zdołano utrzymać pozycję na tyle długo, aby uniemożliwić oskrzydlenie wycofujących się jednostek Armii Kraków. W odwecie za pomoc mieszkańców wieś została spacyfikowana. Pamiętną bitwę upamiętnia pomnik oraz ślady umocnień[1].

6 września 1946 roku Prezydium Krajowej Rady Narodowej odznaczyło wieś Wysoka za pomoc okazywaną oddziałom Wojska Polskiego w walce z Niemcami we wrześniu 1939 roku Krzyżem Grunwaldu III klasy[2].

W Wysokiej znajduje się jest XVI-wieczny dwór obronny. W jego wnętrzu zachowało się XVII-wieczne sklepienie kolebkowe z lunetami. Dwór został odrestaurowany i stanowi obecnie siedzibę Bractwa Lutniowego, które organizuje tutaj koncerty muzyki dawnej.

20 maja 2007 ks. kardynał Stanisław Dziwisz wydał dekret erygujący parafię na Wysokiej. Wieś w ten sposób odłączyła się od parafii w Jordanowie, ale nadal podlegać będzie dekanatowi jordanowskiemu.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy