Przejdź do zawartości

Władimir Boczkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Władimir Boczkowski
Владимир Бочковский
Ilustracja
generał porucznik wojsk pancernych generał porucznik wojsk pancernych
Pełne imię i nazwisko

Władimir Aleksandrowicz Boczkowski

Data i miejsce urodzenia

28 czerwca 1923
Tyraspol

Data śmierci

7 maja 1999

Przebieg służby
Lata służby

1941–1980

Siły zbrojne

Armia Czerwona
Armia Radziecka

Jednostki

1 Gwardyjska Brygada Czołgów

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonej Gwiazdy Order Czerwonej Gwiazdy Order Czerwonej Gwiazdy Order Suworowa III klasy (ZSRR) Order Bohdana Chmielnickiego III klasy Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order „Za służbę Ojczyźnie w Siłach Zbrojnych ZSRR” III klasy (ZSRR) Medal „Za zasługi bojowe” Medal „Za Odwagę” (ZSRR) Medal jubileuszowy „W upamiętnieniu 100-lecia urodzin Władimira Iljicza Lenina” Medal „Weteran Sił Zbrojnych ZSRR” Medal „Za wyzwolenie Warszawy” Medal „Za zdobycie Berlina” Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Władimir Aleksandrowicz Boczkowski (ur. 28 czerwca 1923 w Tyraspolu, zm. 7 maja 1999 tamże) – radziecki wojskowy, generał porucznik wojsk pancernych, Bohater Związku Radzieckiego. Jeden z najsłynniejszych radzieckich czołgistów okresu II wojny światowej[1].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie urzędniczej w Tyraspolu[2]. Od czternastego roku życia żył w Ałupce na Krymie. Ukończył dziesięć klas[2].

W czerwcu 1941 r. został powołany do Armii Czerwonej[2]. Został skierowany do szkoły czołgistów w Charkowie w 1942 r., naukę ukończył w stopniu porucznika w Czircziku w Uzbekistanie, dokąd ewakuowano szkołę[1]. Od lipca tego roku walczył na froncie Briańskim, następnie na 1 Froncie Ukraińskim i 1 Froncie Białoruskim. W sierpniu 1942 r. był ciężko ranny[2]. Brał udział w bitwie pod Prochorowką[1], następnie w walkach na Ukrainie, Mołdawii i w Polsce, w tym w wyzwalaniu Kołomyi i w operacji wiślańsko-odrzańskiej[3] (m.in. wyzwalaniu Nowego Miasta nad Pilicą)[4], później w operacji berlińskiej[1]

26 kwietnia 1944 r. został odznaczony tytułem Bohatera Związku Radzieckiego, z równoczesnym wręczeniem Orderu Lenina i medalu Złota Gwiazda za wzorowe wykonanie zadań bojowych i męstwo w walce w rejonie wsi Romanowe w rejonie zbaraskim obecnego obwodu tarnopolskiego Ukrainy (gdzie jako zastępca dowódcy batalionu 1 Gwardyjskiej Brygady Czołgów forsował rzekę Terebnię), a także w walkach w rejonie Trembowli w marcu tego samego roku[2], wyzwolenie Czertkowa[1].

W 1954 r. ukończył Akademię Wojsk Pancernych, dziesięć lat później – Akademię Sztabu Generalnego[2]. W 1980 r. odszedł do rezerwy w stopniu generała porucznika. Żył w Tyraspolu. Zmarł w 1999 i został pochowany na cmentarzu w Tyraspolu w Alei Sławy[2]. Jego syn Aleksandr został oficerem armii rosyjskiej[2].

Ordery i odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnienie

[edytuj | edytuj kod]

W 1970 władze miasta nadały mu godność honorowego obywatela Białogardu[5]. W 1978 r. został honorowym obywatelem Tyraspola[6]. W ten sam sposób uhonorowano go w Stroitielu i w Jakowlewie w obwodzie biełgorodzkim[6] (w rejonie, gdzie walczył w bitwie pod Prochorowką[1]). Był nadto honorowym obywatelem rejonu rezińskiego Mołdawii oraz Czortkowa i Kołomyi na Ukrainie[2]. W 2003 r. jego imieniem nazwano zaułek, w którym znajduje się jego rodzinny dom w Tyraspolu, a na samym budynku umieszczono tablicę pamiątkową[6]. Otrzymał też honorowe obywatelstwo Łodzi, Bolesławca, Nowego Miasta i województwa łódzkiego.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f В память о легендарном тираспольчанине В.А.Бочковском [online], www.tirasadmin.org [dostęp 2018-01-20] (ros.).
  2. a b c d e f g h i j Бочковский Владимир Александрович [online], www.warheroes.ru [dostęp 2018-01-20].
  3. Бочковский В.А. – Горой Советского Союза, командир танкового батальона 1 гв. танковой бригады [online], ta-1g.narod.ru [dostęp 2019-12-21] (ros.).
  4. Подвиг народа [online], podvignaroda.ru [dostęp 2024-04-29].
  5. Dolata i Jurga 1977 ↓, s. 25.
  6. a b c Бочковский Владимир Александрович [online], tirasadmin.org [dostęp 2018-01-20] (ros.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Bolesław Dolata, Tadeusz Jurga: Walki zbrojne na ziemiach polskich 1939-1945. Warszawa: 1977.