Medal „Za wyzwolenie Warszawy”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Medal „Za Wyzwolenie Warszawy”
Медаль «За освобождение Варшавы»
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

9 czerwca 1945

Wielkość

średnica 32 mm

Kruszec

mosiądz

Wydano

ok. 701 700

Powyżej

Medal „Za wyzwolenie Belgradu”

Poniżej

Medal „Za wyzwolenie Pragi”

Medal „Za Wyzwolenie Warszawy” (ros. Медаль «За освобождение Варшавы») – radzieckie odznaczenie wojskowe.

Medal „Za Wyzwolenie Warszawy” został ustanowiony dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 9 czerwca 1945 roku dla nagrodzenia wszystkich bezpośrednich uczestników walk o wyzwolenie Warszawy podczas II wojny światowej. Jednocześnie zatwierdzono regulamin i opis odznaki. 31 sierpnia 1945 roku zatwierdzono zasady nadawania medalu.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Medal „Za Wyzwolenie Warszawy” zgodnie z regulaminem nadawany był:

Łącznie Medal „Za wyzwolenie Warszawy” otrzymało do 1995 ok. 701 700 osób, w tym żołnierze z 1 Armii Wojska Polskiego.

Dopiero od 1951 medal w razie śmierci odznaczonego pozostawiano rodzinie, bez obowiązku jego zwrotu (podobnie, jak inne radzieckie odznaczenia).

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaką Medalu za Wyzwolenia Warszawy jest wykonany z mosiądzu krążek o średnicy 32 mm. Na awersie w dolnej części znajduje się mała pięciopromienna gwiazda, od której rozchodzą się w górę promienie. W górnej części medalu na obrzeżu znajduje się napis po rosyjsku: ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕ (pol. „ZA WYZWOLENIE”), a nad gwiazdą, na szarfie przesłaniającej promienie, napis: ВАРШАВЫ (pol. „WARSZAWY”). Na rewersie jest data: 17 / ЯНВАРЯ / 1945 (pol. „17 stycznia 1945”), a powyżej pięciopromienna gwiazda. Przed wyborem, rozpatrzono aż ponad 10 projektów medalu, ostatecznie wybrano projekt malarki Kuricynej.

Medal zawieszony jest na metalowej pięciokątnej baretce obciągniętej wstążką koloru granatowego szerokości 24 mm z szerokim czerwonym paskiem pośrodku (szer. 8 mm) i dwoma wąskimi żółtymi paskami na obrzeżach wstążki.

Medal nosi się na lewej stronie piersi, w kolejności po Medalu „Za wyzwolenie Belgradu”, a przed Medalem „Za wyzwolenie Pragi”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]