Yoweri Museveni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Yoweri Museveni
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 15 sierpnia 1944
Ntungamo
Uganda Prezydent Republiki Ugandy
Okres od 29 stycznia 1986
Przynależność polityczna Narodowy Ruch Oporu
Poprzednik Tito Okello
Odznaczenia
Medal Rzeki Kagery (Uganda) Wielka Wstęga Orderu Narodowego Republiki (Burundi) Wódz Orderu Złotego Serca (Kenia) Krzyż Wielki Orderu Dobrej Nadziei (RPA)
Yoweri Museveni i George W. Bush. (2003)

Yoweri Museveni, właśc. Yoweri Kaguta Museweni (ur. 15 sierpnia 1944 w Ntungamo[1]) – ugandyjski ekonomista, wojskowy i polityk, od 29 stycznia 1986 sprawuje urząd prezydenta kraju. Objął urząd w wyniku zamachu stanu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Museveni uczestniczył w wojnie, która doprowadziła do upadku Idi Amina (1971–1979) oraz w wojnie, która doprowadziła do upadku Miltona Obote (1980–1985). Po objęciu władzy Museveni doprowadził kraj do względnej stabilizacji oraz rozwoju ekonomicznego, miał także duży wpływ na prowadzoną z dużym sukcesem narodową kampanię przeciwko AIDS.

W połowie lat 90. XX w. Museveni był stawiany przez kraje Zachodu za wzór, jako przedstawiciel nowego pokolenia przywódców afrykańskich, jednak cień na jego prezydenturę rzuca udział w wojnie domowej w Kongu oraz ingerowanie w konflikty w sąsiednich krajach. Ogromnym problemem jest także sytuacja humanitarna w zbuntowanych, północnych prowincjach kraju.

Po wprowadzeniu poprawek w konstytucji kraju, ograniczających długość trwania kadencji prezydenta, 23 lutego 2006 w Ugandzie przeprowadzone zostały wybory prezydenckie. Museveni zdobył wówczas 59% głosów. Wybory nie zostały uznane za demokratyczne ze względu na naruszenia ordynacji wyborczej. Główny oponent Museveniego w wyborach, Kizza Besigye został oskarżony o przestępstwa kryminalne i uwięziony, co doprowadziło do zamieszek w Kampali i okolicznych miejscowościach. Besigye został uniewinniony i uwolniony trzy tygodnie przed terminem wyborów. Mimo więzienia, Besigye zdobył w wyborach 37% głosów.

W wyborach prezydenckich przeprowadzonych 18 lutego 2011 roku Museveni odniósł zwycięstwo już w pierwszej turze. Zdobył 68,38% głosów pokonując siedmiu kontrkandydatów przy frekwencji wynoszącej 59%. Jego partia Narodowy Ruch Oporu uzyskała bezwzględną większość w parlamencie[2].

W październiku roku 2012, na transmitowanym przez telewizję spotkaniu modlitewnym poświęcił Ugandę Bogu[3].

W rozmowach o symulatorze lotów dla kwatery wojsk lotniczych w Entebbe w roku 2014, wyraził przekonanie, że współpraca z Rosją ma więcej sensu niż z USA: Rosja jest obecna w Afryce już od roku 1917, co znaczy że byli tutaj ponad sto lat. Chcę pracować z Rosją, bo nie mieszają się oni swoimi własnymi posunięciami do polityki innych krajów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]