Przejdź do zawartości

Zakłady Piwowarskie Głubczyce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Browar Głubczyce S.A. (poprzednio Zakłady Piwowarskie Głubczyce)
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Siedziba

Głubczyce

Adres

ul. 1 Armii Wojska Polskiego 16/18
48-100 Głubczyce

Data założenia

1951

Forma prawna

Spółka akcyjna

Prezes

Stanisław Konstanty

Nr KRS

0000031608

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Browar Głubczyce S.A. (poprzednio Zakłady Piwowarskie Głubczyce)”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Browar Głubczyce S.A. (poprzednio Zakłady Piwowarskie Głubczyce)”
Położenie na mapie powiatu głubczyckiego
Mapa konturowa powiatu głubczyckiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Browar Głubczyce S.A. (poprzednio Zakłady Piwowarskie Głubczyce)”
Położenie na mapie gminy Głubczyce
Mapa konturowa gminy Głubczyce, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Browar Głubczyce S.A. (poprzednio Zakłady Piwowarskie Głubczyce)”
Położenie na mapie Głubczyc
Mapa konturowa Głubczyc, w centrum znajduje się punkt z opisem „Browar Głubczyce S.A. (poprzednio Zakłady Piwowarskie Głubczyce)”
Ziemia50°11′43,6″N 17°49′41,8″E/50,195444 17,828278
Strona internetowa

Browar Głubczyce S.A.poprzednio Zakłady Piwowarskie Głubczyce S. A. – polskie przedsiębiorstwo branży piwowarskiej, które jest właścicielem browaru i słodowni w Głubczycach.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Zakłady Piwowarskie Głubczyce powstały w 1951 roku jako Głubczyckie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze na bazie kilku poniemieckich browarów i słodowni znacjonalizowanych po II wojnie światowej przez państwo polskie na terenie Śląska.

W 1970 roku przemianowano je na Opolskie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze w Głubczycach. W 1975 roku nadano im nazwę Zakłady Piwowarskie w Głubczycach. Podlegały wówczas Zjednoczeniu Przemysłu Piwowarskiego w Warszawie, a od 1982 roku Zrzeszeniu Przemysłu Piwowarskiego.

W 1992 roku Zakłady Piwowarskie w Głubczycach zostały przekształcone w jednoosobową spółkę skarbu państwa pod nazwą Zakłady Piwowarskie Głubczyce Spółka Akcyjna. W 1996 roku rozpoczęto prywatyzacje firmy. Większościowym udziałowcem w przedsiębiorstwie została spółka Merkury S.A., która jest własnością rodziny Likusów. W ramach spółki utworzono grupę piwowarską, w skład której weszły browary w: Brzegu, Głubczycach i Niemodlinie oraz słodownie w Głubczycach i Goświnowicach.

W 2002 roku przedsiębiorstwo postanowiło o zamknięciu browaru w Niemodlinie[1]. W 2004 roku dokończona została prywatyzacja. Firma Merkury S.A. stała się właścicielką 95,16% akcji spółki. Pozostałe udziały zostały natomiast rozdzielone pomiędzy pracowników[2].

W 2008 roku spółka Zakłady Piwowarskie Głubczyce S.A. poinformowała o zakończeniu produkcji piwa w Brzegu i słodu w Goświnowicach[3].

Aktualnie firma Zakłady Piwowarskie Głubczyce S.A. specjalizuje się w produkcji różnych marek piwa na zlecenie dla supermarketów i dyskontów spożywczych.

Marki własne

[edytuj | edytuj kod]
  • Rycerskie Mocne
  • Hammer
  • Birella
  • Special Mocne
  • Pils Export
  • Sudeckie
  • Grodzkie

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]