Zaliczenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zaliczenie
Gatunek

dramat[1],
krótkometrażowy,
telewizyjny

Rok produkcji

1968

Data premiery

1 grudnia 1968

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

28 min 8 sek

Reżyseria

Krzysztof Zanussi

Scenariusz

Krzysztof Zanussi
Edward Żebrowski

Główne role

Aleksander Bardini
Daniel Olbrychski

Muzyka

Jerzy Maksymiuk

Zdjęcia

Tadeusz Wieżan

Scenografia

Halina Dobrowolska

Kostiumy

Teresa Gałkowska

Montaż

Urszula Śliwińska

Produkcja

Zespół Filmowy „Tor”

Wytwórnia

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych w Warszawie

Zaliczenie – polski, czarno biały, telewizyjny film krótkometrażowy, utrzymany w tonacji kameralnej z 1968 roku, w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, zrealizowany przez Zespół Filmowy „Tor”.

Charakterystyka filmu[edytuj | edytuj kod]

Inspiracją twórców tego filmu (m.in. reżyserii i scenariuszaKrzysztofa Zanussiego oraz Edwarda Żebrowskiego) był stan moralny studentów u schyłku lat 60. XX wieku oraz refleksje nad ich zachowaniami. Zderzenie dwóch energii, dwóch sił, studenta i profesora – wigor, brawura, młodzieńcza bezczelność połączona z nieświadomością, może nawet z głupotą kontra uczciwość, stateczność i mądrość życiowa[2]. Gra emocji, test charakteru i moralności. Krótka, poglądowa lekcja stosunku do życia, bo nie wszystko co młode, nowe, świeże jest godne pozazdroszczenia[2]. Duet aktorski Aleksander BardiniDaniel Olbrychski, mistrz, autorytet i pedagog w starciu z młokosem i nieopierzonym kombinatorem[2]. Eksperyment pedagogiczny, sprawdzający, w jakim stopniu młody człowiek gotów będzie zrezygnować z własnej godności, by uzyskać to, na czym mu zależy[3]. Kameralne studium psychologiczne, przywołujące częsty w twórczości reżysera motyw ludzkiej godności jako niezbędny składnik egzystencji[3].

Film trwający nieco ponad 28 minut powstał w 1968 na zamówienie Telewizji Polskiej, w Zespole Filmowym „Tor” na taśmie czarno białej (formatu standardowego 4:3), a wyprodukowała go Wytwórnia Filmów Dokumentalnych w Warszawie[4]. Premiera filmu odbyła się 1 grudnia 1968, w Programie 1 Telewizji Polskiej o godzinie 18:30[5].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Student Politechniki idzie do domu profesora, żeby u niego zaliczyć poza sesją. Pokazuje list polecający od przyjaciółki żony profesora. Po naleganiach, profesor się zgadza, ale stwierdza jego oszustwo.

Treść filmu[edytuj | edytuj kod]

Student II roku Politechniki Warszawskiej[a] – Zdzisiewicz, będący repetentem przychodzi z listem polecającym do willi prof. Karola Krajewskiego w celu zaliczenia semestralnego egzaminu z fizyki. Żona profesora Helena zaprasza go do środka. Początkowo profesor nie chce się zgodzić, ale po złożonych wyjaśnieniach decyduje się w drodze wyjątku przepytać go dając jedno pisemne zadanie, które on po wyznaczonych dziesięciu minutach rozwiązuje o następującej treści:

Z pochylni o kącie ɑ stacza się przedmiot o przekroju koła. Wyprowadzić wzór na czas staczania.

W celu sprawdzenia wyniku – pod nieobecność profesora – zagląda on do odpowiedzi, do zadanego zbioru zadań i koryguje błędnie wynik, który w tym zbiorze był błędem zecerskim. Przy tablicy z prezentowanymi wzorami obliczeń i tokiem postępowania toczy się spór co do trafności wyniku

                                  
                                    
                                        

Student bezmyślnie decyduje się błędnie poprawić sekwencję wyliczeń na po czym w ogrodzie, w altanie wdaje się w rozmowę dotyczącą wspólnych zainteresowań związanych z żeglarstwem. Następnie błaga profesora o danie jeszcze jednej szansy. Profesor wskazuje na rzut monetą – stwierdzając, że jest podobną do egzaminu loterią – który kończy się niepowodzeniem. Profesor proponuje w tej sytuacji potraktowanie sprawy „po męsku”, wycofanie się i odejście. Przestaje zwracać na niego uwagę, bawi się z psami[3]. Student jednak nie rezygnuje, przyjmuje kilka moralnych, życiowych wskazówek i rad. Ostatecznie profesor zalicza egzamin wpisując do indeksu wynik dostateczny. Po chwilowej radości z zaliczenia nadchodzi refleksja i niesmak do samego siebie[3].

Obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

Poza głównymi bohaterami w filmie zagrało również kilku statystów.

Obsada aktorska filmu[4]
Lp. Aktor Rola
1. Aleksander Bardini profesor Karol Krajewski
2. Daniel Olbrychski Zdzisiewicz, student II roku Politechniki Warszawskiej
3. Jadwiga Colonna-Walewska Helena Krajewska, żona profesora

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Z nagłówka strony w indeksie wynika, że studiuje on na III semestrze Politechniki Warszawskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zaliczenie (1968), naekranie.pl [zarchiwizowane z adresu 2023-02-24].
  2. a b c ZALICZENIE reż. Krzysztof Zanussi / 1968, mojefilmobranie.blogspot.com [zarchiwizowane z adresu 2023-02-24].
  3. a b c d Zaliczenie (TV), [w:] Stowarzyszenie Filmowców Polskich [online], sfp.org.pl [zarchiwizowane z adresu 2022-09-30].
  4. a b Zaliczenie. filmpolski.pl ↓.
  5. Radio i TV (Telewizja, 18:30 Zaliczenie – polski film telewizyjny), „Słowo Ludu”, Nr 336, Kielce: RSW „Prasa”, 1 grudnia 1968, s. 6, ISSN 0137-9275, OCLC 749787757 [dostęp 2022-03-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]