Zarautz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zarautz
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Hiszpania

Wspólnota autonomiczna

 Kraj Basków

Prowincja

Gipuzkoa

Comarca

Urola Costa

Burmistrz

Xabier Txurruka Fernandez

Powierzchnia

14,8 km²

Populacja 
• liczba ludności
• gęstość


22 650
1530 os./km²

Kod pocztowy

20800

Tablice rejestracyjne

SS

Położenie na mapie Kraju Basków
Mapa konturowa Kraju Basków, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Zarautz”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, u góry znajduje się punkt z opisem „Zarautz”
Ziemia43°17′N 2°10′W/43,283333 -2,166667
Strona internetowa

Zarautz (hiszp. Zarauz) – miasto położone w północnej Hiszpanii, w baskijskiej prowincji Gipuzkoa/Guipúzcoa. Liczba mieszkańców wynosi ok. 22 650 (2012). Zarautz znajduje się w odległości ok. 15km od San Sebastián – stolicy prowincji.

Zarautz jako miasto zostało założone w 1237 roku przez Ferdynanda III. Do XVI wieku mieszkańcy zajmowali się głównie rybołówstwem, a zwłaszcza wielorybnictwem. Jednak wraz z wyginięciem wielorybów w Morzu Kantabryjskim, mieszkańcy zaczęli się poświęcać innym zajęciom, takim jak rolnictwo, przemysł tekstylny czy produkcja mebli i łodzi. Legenda głosi, że to właśnie w stoczniach w Zarautz, po których śladu już praktycznie nie ma, zbudowano statek, który jako pierwszy opłynął Ziemię. Statek o nazwie Nao Victoria był dowodzony na tej wyprawie przez Juana Sebastiána Elcano, urodzonego w Getarii, 3km na zachód od Zarautz.

Plaża w Zarautz jest najbardziej rozległą w Kraju Basków, i równocześnie jedną z najdłuższych na wybrzeżu Morza Kantabryjskiego (2,8km), przez co zyskała sobie przydomek "Królowej Plaż". Zabudowa przy promenadzie nadmorskiej, kiedyś wyróżniająca się obecnością pałaców i domów budowanych w XIX wieku przez ówczesną burżuazję, została stopniowo zastąpiona blokami od trzech do pięciu kondygnacji. Pałac Narros, położony przy promenadzie, był miejscem letniego wypoczynku królowej Izabeli II, a także królowej Belgii Fabioli de Mora.

Zarautz: panorama (widok z góry Santa Bárbara)

Transport[edytuj | edytuj kod]

Miasto skomunikowane jest z innymi miastami regionu poprzez połączenie kolejowe (Euskotren) oraz połączenie autobusowe (LurraldeBus, ALSA y La Burundesa).

Pociąg[edytuj | edytuj kod]

Na chwilę obecną, podróż do stolicy prowincji w San Sebastián, zajmuje 30 minut w pociągu podmiejskim lub 25 minut w pociągu regionalnym (pociągi regionalne kontynuują swoją podróż aż do Hendaye na granicy francusko-hiszpańskiej, gdzie można się przesiąść na pociągi SNCF.

W przypadku Bilbao, podróż pociągiem podmiejskim trwa 2 godziny, a pociągiem regionalnym 1 godzinę 50 minut.

Stacja kolejowa w Zarautz usytuowana jest w centrum miasta, na skrzyżowaniu ulic Zigordia, Gaztainpe i Lapurdi. Na tej stacji zatrzymują się zarówno pociągi podmiejskie, jak i regionalne. Stacja posiada okienka kasowe, automaty biletowe, poczekalnię, toalety, automaty z napojami i przekąskami oraz kiosk z prasą. Obecny budynek stacji kolejowej to rekonstrukcja z końcówki lat 90 starej stacji.

Najbliższa stacja kolejowa Adif znajduje się w San Sebastián, skąd odjeżdżają pociągi dalekobieżne RENFE do Barcelony, Madrytu, Paryża, Lizbony i Saragossy.

Autobus[edytuj | edytuj kod]

W Zarautz kursują dwie linie autobusu miejskiego. Obie linie łączą centrum Zarautz z dzielnicami na obrzeżach: Itxasmendi, Vista Alegre i Asti. Dodatkowo kursuje także autobus do wiosek Abendaño, Urdaneta, Elcano i Meagas. Wszystkie autobusy miejskie zatrzymują się na przystanku przy ulicy Vizcaya (centrum).

Miasto nie posiada dworca autobusowego: autobusy różnych linii mają swoje własne przystanki w różnych częściach miasta.

Euskotren, jako Lluraldebus, organizuje przewozy autobusowe do San Sebastián. Podróż zajmuje około 40-45 minut (ze stacjami pośrednimi) bądź 15 minut (połączenie bezpośrednie).

Firma Autobuses La Guipuzcoana, jako Lluraldebus, oferuje połączenia autobusowe z Azkoitią i Azpeitią. Podróż ta trwa około 45 minut.

Autokary firmy ALSA jeżdżą z Zarautz do Bilbao i Irun.

Istnieje również linia autobusowa, która łączy Zarautz z portem lotniczym w Bilbao. Trasa ta obsługiwana jest przez firmę Lluraldebus z czterema połączeniami w ciągu dnia.

Podczas lata, w okresie od 28 czerwca do 2 września, kursuje także autobus na trasie Zarautz-Pampeluna.

Samolot[edytuj | edytuj kod]

Najbliższe lotniska znajdują się w Bilbao i San Sebastián. Podróż do obydwu lotnisk zajmuje w przybliżeniu około 1 godzinę 40 minut jadąc autostradą AP-8.

Samochód[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze drogi do autostrada AP-8 (zjazd 11 na Zarautz) i droga krajowa N-634.

Taxi[edytuj | edytuj kod]

Postój taksówek w Zarautz znajduje się przy ulicy Guipúzcoa, przy szkole Oteitza Lizeo Politeknikoa (znanej też jako colegio Antoniano).

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]