Zofia Zakrzewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zofia Zakrzewska (ur. 7 kwietnia 1916 w Warszawie, zm. 8 stycznia 1999 w Warszawie) – harcmistrzyni Związku Harcerstwa Polskiego, Naczelniczka Harcerstwa w latach 1956-1964, członek Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu w 1958 roku[1].

Biografia[edytuj]

Z wykształcenia fizyk, pracowała jako tłumaczka. Wstąpiła do harcerstwa w 1928. Pełniła funkcję drużynowej 3 Warszawskiej Drużyny Harcerek ("Czarnej Trójki") przy Gimnazjum i Liceum im. Słowackiego, komendantki hufca Ochota i hufca Skierniewice. Była współpracowniczką komendantki Pogotowia Wojennego Harcerek, w konspiracji działała w Organizacji Harcerek ("Bądź Gotów") i udzielała się w tajnym nauczaniu, a po wojnie zaś objęła funkcję kierowniczki Wydziału Kształcenia Głównej Kwatery Harcerek ZHP.

Była współorganizatorką tzw. Krajowego Zjazdu Działaczy Harcerskich w Łodzi, w grudniu 1956 r. – historycznego spotkania przedstawicieli Organizacji Harcerskiej Polski Ludowej z przedwojennymi działaczami harcerskimi i reprezentantami Szarych Szeregów, które zaowocowało reaktywowaniem Związku Harcerstwa Polskiego. Zofia Zakrzewska, będąc współautorką tego historycznego kompromisu, została wówczas wybrana na funkcję Naczelnika Harcerstwa. Jako Naczelniczka Harcerstwa reprezentowała propartyjną politykę władz ZHP, doprowadzając do odejścia Aleksandra Kamińskiego w 1959 r. z funkcji przewodniczącego RN ZHP i z ZHP. Była promotorką tzw. "nowego systemu" metodycznego wprowadzanego przez ówczesnego kierownika wydziału programowego GK ZHP, Jacka Kuronia[potrzebny przypis] w opozycji do starej metody skautowej promowanej przez przedwojennych harcmistrzów. W latach 1959–1963 pełniła mandat posłanki na Sejm.

W latach 80. XX w. była jedną z uczestniczek ruchu starszoharcerskiego i działań, które wpisały się w nurt pozytywnych przemian w ZHP. W słynnej polemice z hm. Bogusławem Molendą na łamach Harcerza Rzeczypospolitej w znaczącym stopniu przyznała rację swym krytykom.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Przypisy

  1. Trybuna Robotnicza, nr 4 (4350) 7 stycznia 1958 roku, s. 2.