Zubrzyca Górna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zubrzyca Górna
wieś
Ilustracja
Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, chałupa Paś-Filipka
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Powiat nowotarski
Gmina Jabłonka
Liczba ludności (2011) 2964[1][2]
Strefa numeracyjna 18
Kod pocztowy 34-484
Tablice rejestracyjne KNT
SIMC 0429950
Położenie na mapie gminy Jabłonka
Mapa lokalizacyjna gminy Jabłonka
Zubrzyca Górna
Zubrzyca Górna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zubrzyca Górna
Zubrzyca Górna
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Zubrzyca Górna
Zubrzyca Górna
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu nowotarskiego
Zubrzyca Górna
Zubrzyca Górna
Ziemia49°33′47″N 19°38′58″E/49,563056 19,649444

Zubrzyca Górna (słow. Vyšná Zubrica, węg. Felsőzubrica) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Jabłonka[3][4].

Wieś założona w XVI wieku głównie przez Wołochów, wędrujących przez Karpaty i polskich osadników uciekających przed pańszczyzną na rzecz polskich magnatów. Pochodzili oni prawdopodobnie z dóbr suskich, żywieckich i kalwaryjskich, na co wskazują najstarsze występujące tutaj nazwiska.

Od czasu swego powstania, aż do roku 1918 wieś była częścią Królestwa Węgier. Po I wojnie światowej na krótko należała do Czechosłowacji, by w roku 1920, na mocy ustaleń konferencji w Spa, stać się częścią Polski. W czasach II wojny światowej znajdowała się pod okupacją Pierwszej Republiki Słowackiej, by po 1945 roku na powrót stać się częścią Polski.

W latach 1920–1925 siedziba zbiorowej gminy Zubrzyca Górna. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 957.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieś położona u podnóży dwóch gór: Babiej Góry i Policy (Syhlec).

Siedziba Orawskiego Parku Etnograficznego – znajdują się w nim chałupy orawskie z XVIII i XIX wieku oraz kilka zabytkowych warsztatów.

Potoki Zubrzycy Górnej i Dolnej należą do zlewiska Morza Czarnego, tak jak i pozostałe rzeki Orawy. Wieś spokojna, z dala od głównych szlaków turystycznych. Jedną z atrakcji turystycznych jest pobliska Babia Góra (1724,2 m n.p.m.), z której rozciąga się panorama na Tatry.

Łącznie z Zubrzycą Dolną, mieszkańców ok. 7 tys. Wieś skanalizowana ze środków funduszu ochrony środowiska i unijnych. Kilkadziesiąt połączeń autobusowych i busowych – z Nowym Targiem, Jabłonką oraz Krakowem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]