Zygmunt Bielski-Sariusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zygmunt Jan Bielski-Saryusz
Ilustracja
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 2 maja 1869
Widawa
Data i miejsce śmierci 12 kwietnia 1944
Kraków
prof. inż.
Specjalność: mechanika
Alma Mater Politechnika Lwowska
Uczelnia Akademia Górniczo-Hutnicza
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Zygmunt Jan Bielski-Saryusz (ur. 2 maja 1869 w Widawie, zm. 12 kwietnia 1944 w Krakowie) – polski profesor mechaniki, rektor AGH.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Senat Akademii Górniczej 1932r. Od lewej: dziekan Wydziału Górniczego Walery Goetel, rektor Zygmunt Saryusz-Bielski, prorektor Władysław Takliński, dziekan Wydziału Hutniczego Mieczysław Jeżewski.

Ukończył studia w 1892 na Wydziale Budowy Maszyn Szkoły Politechnicznej we Lwowie. Po studiach pracował w przemyśle wiertniczo-naftowym, ostatecznie zostając dyrektorem naczelnym Koncernu Naftowego „Małopolska” we Lwowie. W 1923 roku został Kierownikiem Katedry Wiertnictwa i Eksploatacji Nafty Akademii Górniczej w Krakowie, pełniąc jednocześnie obowiązki dyrektora kopalni nafty firmy „Premier”. W 1925 był współzałożycielem Stowarzyszenia Polskich Inżynierów Przemysłu Naftowego (późniejsze Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego) i trzykrotnie był jego prezesem do 1928 (wiceprezesem był m.in. inż. Kazimierz Ślączka)[1][2][3]. Od 1930 roku poświęcił się wyłącznie pracy na uczelni, a w latach 1931–1933 był rektorem AGH. Przed wyborami do Rady Miasta Krakowa z 1938 został prezesem Prezydium Polskiego Bloku Katolickiego[4]. 6 listopada 1939 roku został aresztowany z innymi profesorami podczas Sonderaktion Krakau i wywieziony do Sachsenhausen. Po powrocie z obozu w lutym 1940 poświęcił się pracy naukowej i dydaktycznej, pracując jako wykładowca w Państwowej Szkole Technicznej Górniczo-Hutniczo-Mierniczej w Krakowie.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]