Babka szorstka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Benthophilus granulosus)
Babka szorstka
Benthophilus granulosus[1]
(Kessler, 1877)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Podgromada

nowopłetwe

Infragromada

doskonałokostne

Nadrząd

kolcopłetwe

Rząd

okoniokształtne

Podrząd

babkowce

Rodzina

babkowate

Rodzaj

Benthophilus

Gatunek

babka szorstka

Synonimy
  • Benthophilus squamatus (Baer, 1984)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Babka szorstka[3][4] (Benthophilus granulosus)gatunek ryby okoniokształtnej z rodziny babkowatych (Gobiidae)[5][6].

Rozmieszczenie i środowisko[edytuj | edytuj kod]

Występuje w przybrzeżnych wodach całego Morza Kaspijskiego i w dolnych odcinkach uchodzących do niego rzek. Szczególnie liczna jest u północnego i wschodniego wybrzeża tego jeziora, a także w dolnej Wołdze po Astrachań oraz w dolnym Uralu[3][4][2]. Zasięg jej występowania zamyka się w obszarze 49°N–36°N, 44°E–55°E, obejmując wody Rosji, Kazachstanu, Turkmenistanu, Iranu i Azerbejdżanu[2].

Bytuje zarówno w środowisku słodko-, jak i słonowodnym, w tym także słonawym. Jest rybą denną (przydenny tryb życia jest właściwy dla całego podrzędu babkowców[7])[4][2]. W okresie letnim przebywa na niewielkich głębokościach – od 5 do 20 m, w strefie przybrzeżnej Morza Kaspijskiego i w deltowych odcinkach rzek, zimą natomiast przenosi się na większe głębokości: 60–70 m[2][6].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Osiąga do 5,6 cm (lub do 6 cm[3]) długości całkowitej[6], przeciętnie 3–4 cm[4]. Ciało kolbowate (zbliżone kształtem do kijanek), z szeroką i silnie spłaszczoną głową o prostym profilu, prawie poziomym. Głowa i tułów, z wyjątkiem pyska i brzucha, które to pokryte są krótkimi kolcami, mają liczne, drobne, gęsto rozmieszczone kostne guzki, co sprawia, że babki te są szorstkie w dotyku. U młodych babek kolce znajdują się także po dolnej stronie głowy. Oczy duże, zwrócone w kierunku czubka głowy. Pysk tępo zakończony, z mięsistymi wargami, z szerokim otworem gębowym, którego zakończenie przypada na przedłużeniu linii środka oka. Żuchwa wysunięta w porównaniu do szczęki górnej. Na podbródku niewielki płat skórny, budzący skojarzenie z wąsem. Dwie oddzielne płetwy grzbietowe – pierwsza z 3–5, często 3–4, promieniami twardymi, druga z jednym promieniem twardym i 5–9, często 8–9, promieniami miękkimi. Płetwa odbytowa z jednym cierniem i 6–8, zwykle 7–8, promieniami miękkimi. Płetwy brzuszne dochodzą do nasady płetwy odbytowej. Płetwy piersiowe krótkie, nie sięgają nasady drugiej płetwy grzbietowej[3][4].

Ubarwienie zmienne w zależności od warunków środowiska[6], z reguły od jasnoszarego do jasnobrązowego, z żółtym, różowo połyskującym brzuchem. Pod obiema płetwami grzbietowymi występują ciemnobrązowe, poprzeczne, wygięte pasy. Ciemny pas również od oka do krawędzi pokrywy skrzelowej. Na trzonie ogonowym, u nasady płetwy ogonowej, ciemna plama. Wszystkie płetwy, oprócz brzusznych i ogonowej, zdobią rzędy ciemnobrązowych, małych punktów[3][4].

Ekologia i zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Babka szorstka zjada przeważnie małe bezkręgowce, wśród nich ślimaki i inne mięczaki, niektóre skorupiaki, a także larwy innych ryb[3][6]. W północnej części Morza Kaspijskiego i w delcie Wołgi trze się po pierwszej zimie od kwietnia do lipca, w płytkiej wodzie[6]. Niewiele wiadomo na temat sposobu rozrodu[3].

Status i zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Nieprzerwanie (od 2008) IUCN uznaje ją za gatunek najmniejszej troski (LC). Populacja liczna, jej trend nieznany. Nie są znane również poważniejsze zagrożenia mogące mieć negatywny wpływ na liczebność ryby[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Benthophilus granulosus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [dostęp 2018-10-28] (ang.).
  2. a b c d e f J. Freyhof, M. Kottelat, Benthophilus granulosus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2008, DOI10.2305/IUCN.UK.2008.RLTS.T135682A4180004.en [dostęp 2018-10-28] (ang.).
  3. a b c d e f g Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach (red.): Wielka encyklopedia ryb: słodkowodne i morskie ryby Europy. Wiesław Wiśniewolski (tłum.). Warszawa: Muza, 1994, s. 168. ISBN 83-7079-317-7.
  4. a b c d e f Fritz Terofal, Claus Militz: Ryby słodkowodne. Henryk Grabarczyk, Eligiusz Nowakowski, Jacek Wagner (tłum.). Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 182, seria: Leksykon przyrodniczy. ISBN 83-7129-441-7.
  5. R. Fricke, W. N. Eschmeyer, R. van der Laan (eds): Catalog of Fishes: genera, species, references (electronic version). California Academy of Sciences. [dostęp 2018-10-31]. (ang.).
  6. a b c d e f Benthophilus granulosus. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. fishbase.org [dostęp 31 października 2018]
  7. Stanisław Rutkowicz: Encyklopedia ryb morskich. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Morskie, 1982, s. 86–87.