Brygada Pancerna Harel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
10 Brygada Pancerna Harel
HarelBrigade.svg
Symbol Brygady Harel
Historia
Państwo  Izrael
Sformowanie 16 kwietnia 1948
Organizacja
Numer 10
Podporządkowanie 366 Dywizja Pancerna
Rodzaj wojsk wojska pancerne
Rodzaj sił zbrojnych wojska lądowe

10 Brygada Pancerna Harel (hebr. חטיבת הראל, Chetivat Harel) - rezerwowy pancerny związek taktyczny Sił Obronnych Izraela. Jest dowodzony przez Północne Dowództwo.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Brygada Harel została sformowana 16 kwietnia 1948 jako jedna z brygad uderzeniowych Palmach, żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana.

Do zadań powierzonych Brygadzie Harel należało prowadzenia działalności w rejonie Jerozolimy[1]:

  • 4 Batalion - ochraniał konwoje do Jerozolimy, a następnie pełnił funkcję sił specjalnych do wypełniania najtrudniejszych zadań na centralnym froncie.
  • 5 Batalion (Sha'ar Ha) - ochraniał konwoje do Jerozolimy.
  • 6 Batalion (Jerusalem) - wspierał obronę Jerozolimy.

Podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny brygada zapewniała ochronę konwojom do Jerozolimy, prowadząc jednocześnie akcje przeciwko Armii Świętej Wojny i Arabskiej Armii Wyzwoleńczej. W Wojnie o niepodległość siły brygady uczestniczyły we wszystkich walkach w rejonie Jerozolimy i Latrun, działając na rzecz otworzenia korytarza komunikacyjnego do miasta. Podczas całej wojny brygada straciła 274 żołnierzy. Po wojnie została przekształcona w brygadę piechoty.

Podczas Kryzysu sueskiego w 1956 brygada przeprowadziła nieudane natarcie na miasto Abu Ageila na półwyspie Synaj. Była to jedna z nielicznych izraelskich porażek podczas tej wojny. Doświadczenia wojny wskazywały na dużą skuteczność wojsk zmechanizowanych, dlatego w 1959 brygada przeszła przebudowę w brygadę piechoty zmotoryzowanej. Na początku 1967 brygada otrzymała wzmocnienie czołgami M4 Sherman. Podczas Wojny sześciodniowej jej oddziały uczestniczyły w zajęciu Jerozolimy, Ramallah, Betlejem, Jerycha i Hebronu. Po wojnie główną bazą brygady stało się miasto Jerycho w Dolinie Jordanu. Po wojnie nastąpiło przekształcenie brygady w brygadę pancerną wchodzącą w skład 366 Dywizji Pancernej. Na jej uzbrojenie weszły wówczas czołgi Centurion. Podczas Wojny Jom Kippur brygada w trybie alarmowym przeszła przez Beer Szewę i z marszu przeprowadziła kontratak na nacierające wojska egipskie na Synaju. Przekroczyła Kanał Sueski i dotarła do przedmieść Kairu. W 2003 stała się brygadą rezerwową[2].

Przypisy

  1. Rozmiary i warunki sił izraelskich (arab.). W: Encyclopedia Fighter of Desert [on-line]. [dostęp 2011-05-09].
  2. 10 Brygada - pierwsza brygada zmechanizowana (hebr.). W: Israel Defence Forces [on-line]. 2009-11-09. [dostęp 2011-05-09].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]