Cantharis paradoxa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cantharis paradoxa
Hicker, 1960
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

sprężykokształtne

Nadrodzina

sprężyki

Rodzina

omomiłkowate

Podrodzina

Cantharinae

Plemię

Cantharini

Rodzaj

Cantharis

Podrodzaj

Cantharis s.str.

Gatunek

Cantharis paradoxa

Synonimy
  • Cantharis cinctithorax Moscardini, 1963

Cantharis paradoxagatunek chrząszcza z rodziny omomiłkowatych i podrodziny Cantharinae.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1960 roku przez Richarda Hickera[1].

Chrząszcz o wydłużonym ciele długości od 8 do 15 mm. Głowę ma czarną z żółtymi do rudożółtych narządami gębowymi i policzkami, w związku z czym czerń osiąga pośrodku jej przednią krawędź. Czułki cechują się członem drugim znacznie dłuższym niż szerokim, długością dorównującym ¾ członu trzeciego. U obu płci człony drugi i trzeci są niepogrubione. Przedplecze jest szersze niż dłuższe, o wypukłej krawędzi przedniej, zaokrąglonych kątach przednich, zaokrąglonych brzegach bocznych i niewystających kątach tylnych. Ubarwienie ma czarne z żółtymi do czerwonawożółtych brzegami bocznymi; barwa czarna zawsze dochodzi do brzegów przedniego i tylnego. Pokrywy są całkiem czarne, porośnięte jednorodnym owłosieniem. Genitalia samca odznaczają się edeagusem o tarczce grzbietowej wciętej pośrodku krawędzi wierzchołkowej oraz niewykraczających poza tarczkę paramerach[2].

Gatunek palearktyczny, znany z Belgii, Holandii, Niemiec, Austrii, Włoch, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Albanii, Bułgarii i Grecji[3][4]. Występowanie w Polsce nie jest pewne – w XIX wieku pojedyncze osobniki odłowiono w Beskidach Wschodnich i Tatrach[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Richard Hicker. Neue Arten aus der Familie Cantharidae (Col.). „Zeitschrift der Arbeitsgemeinschaft österreichischer Entomologen”. 12 (2), s. 78–80, 1960. 
  2. Arved Lompe: Gattung Cantharis L.. [w:] Käfer Europas [on-line]. Coleonet.de, 2010. [dostęp 2023-07-31].
  3. Cantharis (Cantharis) paradoxa Hicker, 1960. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2023-07-31].
  4. a b B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Uzupełnienia tomów 2-21. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (22), 2000.