Cerkiew św. Eliasza w Vasknarvie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew św. Eliasza
Prohvet Eeliase kirik
cerkiew monasterska
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Estonia

Miejscowość

Vasknarva

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

stauropigia

Wezwanie

św. Eliasza

Wspomnienie liturgiczne

20 lipca/2 sierpnia

Położenie na mapie Estonii
Mapa konturowa Estonii, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Eliasza”
Ziemia58°59′51,1″N 27°44′13,4″E/58,997528 27,737056

Cerkiew św. Eliaszaprawosławna cerkiew w Vasknarvie, podporządkowana Piuchtickiemu Monasterowi Zaśnięcia Matki Bożej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Drewniana cerkiew prawosławna w Vasknarvie powstała na początku XIX w. Szczególną czcią otaczano w niej ikonę Zaśnięcia Matki Bożej, która przyciągała licznych pielgrzymów z różnych regionów Rosji. W związku z tym świątynia stała się zbyt mała, by pomieścić wszyscy wyznawców i w 1867 rozpoczęto budowę nowej pięciokopułowej murowanej cerkwi w stylu rosyjsko-bizantyjskim. Obiekt sakralny zbudowano w ciągu sześciu lat i w 1873 wyświęcono. Znajdowały się w niej trzy ołtarze: główny św. Eliasza, południowy św. Jana Chrzciciela i północny św. Mikołaja[1].

Podczas działań wojennych w 1941 cerkiew została poważnie uszkodzona. Zniszczeniu uległ ikonostas, całe wyposażenie cerkwi i archiwum parafialne. W 1944 zniszczona została również ocalała z poprzednich zniszczeń dzwonnica. W pierwszych powojennych latach nabożeństwa w Vasknarvie odprawiane były w drewnianej przybudówce. W 1969 ks. Wasilij Borin przystąpił do odbudowy cerkwi, która trwała do 1978. Wtedy też odrestaurowaną świątynię ponownie konsekrował metropolita talliński i całej Estonii Aleksy. Po odbudowie do użytku liturgicznego przywrócono tylko główny ołtarz św. Eliasza[2].

W 2002 metropolita talliński i całej Estonii Korneliusz przekazał cerkiew żeńskiemu Piuchtickiemu Monasterowi Zaśnięcia Matki Bożej jako placówkę filialną, z przeznaczeniem na urządzenie skitu. Mniszki wzniosły we wsi dodatkowo mniejszą cerkiew Ikony Matki Bożej „Krzew Gorejący” i Wszechmiłującego Zbawiciela. W 2002 ponownie konsekrowany został drugi ołtarz cerkwi pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela[2].

W świątyni znajdują się dwa ikonostasy – trzyrzędowy przed ołtarzem głównym[2] i dwurzędowy przed ołtarzem św. Jana Chrzciciela[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. metropolita Korneliusz i inni, Prawosławnyje..., s. 68.
  2. a b c metropolita Korneliusz i inni, Prawosławnyje..., s. 70.
  3. metropolita Korneliusz i inni, Prawosławnyje..., s. 69.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • metropolita Korneliusz, W. Siłowjew, W. Wołochonski, S. Glinkale, W. Iljaszewicz, I. Łapszyn, S. Miannik, J. Sieliwierstowa, F. Hirvoja, Prawosławnyje chramy Estonii-Eesti Oigeusu Kirikud-The Orthodox churches in Estonia, Tallinn–Moskwa 2007.