Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Pekinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej
cerkiew
Ilustracja
Państwo

 Chiny

Miejscowość

Pekin

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Wezwanie

Zaśnięcia Matki Bożej

Wspomnienie liturgiczne

15/28 sierpnia

Położenie na mapie Chin
Mapa konturowa Chin, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej”
Ziemia39°56′39,6″N 116°25′16,7″E/39,944333 116,421306
Strona internetowa

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożejcerkiew prawosławna w ambasadzie rosyjskiej w Pekinie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew misyjna[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została wzniesiona na terenie zabudowań rosyjskiej misji prawosławnej w 1903. Jej budowę pobłogosławił jeden z twórców misji, biskup Innocenty (Figurowski). Była to cerkiew tymczasowa, miała spełniać swoje funkcje jedynie do momentu budowy okazalszych świątyń, stąd nie posiadała wyraźnych cech rosyjskiego budownictwa sakralnego. Jej wyposażenie było bardzo skromne – wiadomo, że z pewnością znajdowały się w niej ikony św. Mikołaja, św. Demetriusza z Tesalonik i św. Pantelejmona. Cerkiew została zamknięta w 1956 i zamieniona w garaż.

Ponowne otwarcie[edytuj | edytuj kod]

Nabożeństwa w cerkwi zaczęły być ponownie odprawiane w 1996. Starania o ponowne otwarcie cerkwi podjął ks. Dionizy Pozdniajew, którego wspierał rosyjski ambasador Rogaczew. W 2002 grupa inicjatywna wiernych rosyjskich skontaktowała się z patriarchą Moskwy w sprawie odnowienia obiektu i uczynienia go stałą czynną cerkwią. W wysiłki na rzecz ponownego otwarcia świątyni zaangażował się również prezydent Władimir Putin. Główne prace rekonstrukcyjne, po negocjacjach z Chińczykami, miały miejsce między czerwcem 2008 i 2009. Ołtarz obiektu został wykonany ze składek prawosławnych wiernych z różnych krajów. Do cerkwi zostały również przeniesione relikwie św. metropolity ryskiego Jana (Pommersa). Na dzwonnicy cerkwi umieszczono sześć dzwonów.

Przy cerkwi działa muzeum opisujące obecność Rosjan w Chinach. Obiekt został ponownie poświęcony 13 października 2009. Uroczystości wyświęcenia budynku przewodniczył, z błogosławieństwa patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, arcybiskup jegoriewski Marek (Gołowkow)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. An Orthodox church consecrated in Beijing. orthodox.cn. [dostęp 2010-08-11]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]