Elżbieta z Hesji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elżbieta z Hesji (OSB)
Elisabeth von Schönau
dziewica
Schoenau kirche 004.jpg
Ołtarz św. Elżbiety oraz relikwiarz z jej czaszką w kościele klasztornym św. Florin w Taunus
Data śmierci 18 czerwca 1165
Kościół/
wyznanie
katolicki
Wspomnienie 18 czerwca

Elżbieta z Hesji (ur. ok. 1129 w okolicach Bonn, zm. 18 czerwca 1165) – dziewica i zakonnica, mistyczka, święta Kościoła katolickiego.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Elżbieta urodziła się w rodzinie szlacheckiej. W wieku 12 lat została oddana przez rodziców na wychowanie do klasztoru benedyktynek w Schönau nad Renem (Kloster Schönau) (Taunus w Hesji). W 1147 złożyła śluby zakonne. Dziesięć lat później mianowano ją mistrzynią nowicjatu, a następnie przełożoną żeńskiej części klasztoru.

Od 1152 Elżbieta zaczęła przeżywać – zwłaszcza podczas oficjum godzin kanonicznych i Mszy św. – mistyczne wizje, ekstazy i objawienia. Zostały one spisane przez jej brata Eg(k)berta, opata klasztoru, w dwóch zbiorach: Liber viarum Dei i Visiones. Wizje dotyczyły tajemnicy życia, męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa oraz wniebowzięcia Maryi, a także męczeństwa świętej Urszuli, co przyczyniło się do rozszerzenia kultu tej świętej. Objawieniom towarzyszyły wezwania do pokuty i reformy w Kościele.

Pewien wpływ na doznania Elżbiety mogła mieć poważna choroba, na którą przez kilkanaście lat cierpiała, a także korespondencja z benedyktynką i mistyczką Hildegardą z Bingen.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Elżbieta zmarła w wieku 35 lat. Początkowo otaczał ją kult lokalny, a w 1584 Grzegorz XIII wpisał ją do Martyrologium rzymskiego.

Jej relikwie zostały zniszczone podczas wojny trzydziestoletniej, zachowała się tylko czaszka.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 18 czerwca.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]