Eugeniusz Ferdynand Habsburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eugeniusz Ferdynand Habsburg
Eugen Ferdinand Pius Bernhard Felix Maria von Habsburg-Lothringen

Erzi
Eugeniusz Ferdynand Habsburg
Feldmarszałek
Data i miejsce urodzenia 21 maja 1863
Groß Seelowitz
Data i miejsce śmierci 30 grudnia 1954
Merano
Przebieg służby
Siły zbrojne Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png Armia Austro-Węgier
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
bitwa pod Caporetto
Późniejsza praca Wielki i Niemiecki Mistrz Zakonu Krzyżackiego
Odznaczenia
Order Złotego Runa (Austria) Krzyż Zasługi Wojskowej Krzyż Wielki Orderu Marii Teresy Krzyż Wielki Orderu św. Stefana Signum Laudis Wielka Wstęga Orderu Leopolda (Belgia) Wojskowy Order za Odwagę I klasy (Bułgaria) Kollana Orderu Karola III (Hiszpania) Krzyż Wielki Orderu Karola III (Hiszpania) Medal Niepodległości (Imperium Osmańskie) Królewski Order Rodu Hohenzollernów z Mieczami na Wojennej Wstędze Order Czarnego Orła (Prusy) Krzyż Żelazny (1813) I Klasy Krzyż Żelazny (1813) II Klasy Pour le Mérite Wojskowy Order Maksymiliana Józefa (Królestwo Bawarii) Krzyż Wielki Orderu Ludwika (Wielkie Księstwo Hesji) Saski Ernestyński Order Domowy Krzyż Wielki Orderu Zasług Wojskowych (Królestwo Wirtembergii) Krzyż Wielki Wojskowego Orderu Aviz (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy Rumunii Cesarski i Królewski Order Orła Białego (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Andrzeja Powołańca (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Aleksandra Newskiego (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny I klasy (Imperium Rosyjskie) Order Domowy Chakri (Syjam) Królewski Order Serafinów (Szwecja) Krzyż Wielki Orderu św. Józefa (Toskania) Najwyższy Order Chrystusa Królewski Order Wiktorii Kawaler Wielkiego Krzyża Orderu Bożogrobców
Wielki mistrz
Herb
Kraj działania  Austria
Koadiutor wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego
Okres sprawowania 1887-1894
Wielki mistrz zakonu krzyżackiego
Okres sprawowania 1894-1923
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja OT
Śluby zakonne 1884

Eugeniusz Ferdynand „Erzi” Habsburg (ur. 21 maja 1863 w Groß Seelowitz, zm. 30 grudnia 1954 w Merano) – arcyksiążę austriacki, feldmarszałek Armii Austro-Węgier, wielki i niemiecki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1894-1923.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był najmłodszym synem arcyksięcia Karola Ferdynanda z linii Habsburgów cieszyńskich i arcyksiężnej Elżbiety Marii, córki Józefa Antoniego Habsburga, palatyna Węgier.

W młodości studiował historię sztuki, uczył się też stolarstwa. Poświęcił się jednak karierze wojskowej. W 1877 został oficerem w regimencie tyrolskich strzelców, podjął naukę w szkole wojskowej w Wiener Neustadt. Po ukończeniu edukacji został przyjęty w 1884 do zakonu krzyżackiego. W 1887 został pasowany na rycerza i ogłoszony koadiutorem wielkiego mistrza. Piął się po szczeblach kariery wojskowej w Austro-Węgrzech. W 1891 został pułkownikiem regimentu huzarów kumanieckich. W 1894 po śmierci Wilhelma Habsburga został wielkim i niemieckim mistrzem zakonu krzyżackiego. Jako zwierzchnik zgromadzenia dużo podróżował po Europie reprezentując cesarza Franciszka Józefa I i Dom Habsbursko-Lotaryński. W 1896 uczestniczył w Moskwie w uroczystościach koronacyjnych Mikołaja II Romanowa. Wizytował też podległe mu baliwaty i komturie.

W przededniu wybuchu I wojny światowej Eugeniusz Ferdynand Habsburg był generałem kawalerii i komendantem obrony Tyrolu. Gdy rozpoczęły się działania wojenne, został awansowany na dowódcę 5 Armii, która walczyła na Bałkanach. Później został przeniesiony na front włoski, gdzie odegrał ważną rolę w bitwie pod Caporetto. W 1916 został awansowany na feldmarszałka.

Jako wielki mistrz zakonu krzyżackiego organizował szpitale polowe i lazarety, w których posługę pełniły krzyżackie siostry zakonne oraz bracia-kapelani.

W 1918 po upadku monarchii austro-węgierskiej Eugeniusz Ferdynand Habsburg został zdymisjonowany z zajmowanych stanowisk przez nowy rząd Austrii. Obawiając się o dalsze istnienie zakonu krzyżackiego i jego niepewną sytuację jako orderu silnie związanego z dynastią habsburską postanowił zrezygnować z urzędu wielkiego mistrza. Na swojego następcę wyznaczył biskupa Norberta Kleina z Brna, którego uczynił nieoficjalnie swoim koadiutorem. W 1923 zrezygnował ze zwierzchnictwa nad zakonem krzyżackim.

Zamieszkał w Szwajcarii, początkowo w Lucernie, później w Bazylei, w 1934 powrócił jednak do Austrii. Osiadł w Gumpoldskirchen, a od 1938 w Wiedniu. Po II wojnie światowej mieszkał pod Innsbruckiem.

Zmarł w 30 grudnia 1954 podczas pobytu w sanatorium w Merano. Pochowany został w kościele św. Jakuba w Innsbrucku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Wilhelm Habsburg
Template - Grand Master of the Teutonic Order.svg Wielki mistrz zakonu krzyżackiego
18941923
Template - Grand Master of the Teutonic Order.svg Następca
Norbert Klein