Gdańskie Liceum Autonomiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gdańskie Liceum Autonomiczne
liceum ogólnokształcące
Ilustracja
Gdańskie Liceum Autonomiczne
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miejscowość

Gdańsk

Adres

Osiek 11/12 Gdańsk 80-842

Data założenia

12 września 1989

Dyrektor

Monika Biblis

Wicedyrektorzy

Marta Kras

Członkostwo

Gdańskie Szkoły Autonomiczne

Położenie na mapie Gdańska
Mapa konturowa Gdańska, w centrum znajduje się punkt z opisem „Gdańskie Liceum Autonomiczne”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Gdańskie Liceum Autonomiczne”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Gdańskie Liceum Autonomiczne”
Ziemia54°21′21,73″N 18°39′20,14″E/54,356036 18,655594
Strona internetowa

Gdańskie Liceum Autonomiczne (GLA) – pierwsze na Pomorzu Wschodnim świeckie liceum niepubliczne, popularnie zwane „Autonomikiem”. Zostało założone 12 września 1989 r. przez Gdańską Fundację Oświatową. Inicjatorem i pierwszym dyrektorem GLA była Katarzyna Hall. Obecnie placówka należy do zespołu Gdańskich Szkół Autonomicznych, w skład którego wchodzą również Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa (GASP) i Gdańskie Autonomiczne Gimnazjum (GAG).

Historia szkoły[edytuj | edytuj kod]

Historia budynku szkoły[edytuj | edytuj kod]

Tablica upamiętniająca początki działalności NSZZ „Solidarność” Nauczycieli i Pracowników Oświaty

Budynek szkoły zlokalizowany jest przy ulicy Osiek 11/12 w Gdańsku. Jest to najstarsza nazwa ulicy średniowiecznego Gdańska. Po raz pierwszy została zapisana w 1312 r. i jest starsza od innych słynnych gdańskich ulic, takich jak: Długa, Świętego Ducha czy Chlebnicka. Słowo „osiek” pochodzi najprawdopodobniej od prymitywnych fortyfikacji, jakimi otoczono dawną dzielnicę polskich rybaków, wysiedlonych przez Krzyżaków z terenu grodu.

Ulica Osiek jest do dzisiaj wyjątkowo szeroka, ponieważ do XX w. biegł wzdłuż niej jeden z wielu zasypanych dzisiaj kanałów Raduni. Zabudowa ulicy uniknęła większych zniszczeń w 1945 r. Najbardziej wyróżniają się na niej dwa neogotyckie budynki, należące obecnie do Gdańskiej Fundacji Oświatowej. 11 października 1878 r. otwarto w budynku zachodnim sześcioklasową szkołę dla chłopców a w 1903 r. dobudowano budynek wschodni z przeznaczeniem na łaźnię publiczną, potrzebną okolicznym mieszkańcom ze względu na złą sytuację sanitarną biednej dzielnicy. W godzinach popołudniowych i wieczornych z łaźni korzystali okoliczni mieszkańcy. Aby zwiększyć rentowność łaźni połączono ją ze szkołą, zapewniając w ten sposób wysoką frekwencją uczniów. W łaźni na parterze znajdowało się 28 kabin z natryskami i 48 przebieralni dla młodzieży. Mogło z nich skorzystać 288 uczniów w ciągu dnia. Łazienki publiczne umieszczono na I piętrze; dla mężczyzn przewidziano tutaj 22 kabiny z natryskami i 3 z wannami, z wejściem po schodach od ulicy, dla kobiet 7 natrysków i 6 wanien, z wejściem od podwórza. Z łaźni korzystało do 5 tysięcy osób miesięcznie. Do grzania wody służył niskoprężny kocioł parowy. Na II piętrze urządzono salę gimnastyczną. Skrzydło w dziedzińcu mogło powstać w tym samym czasie. Łazienki funkcjonowały przez pewien czas jeszcze po ostatniej wojnie[1].

15 września 1980 r. budynek Osiek 12 stał się siedzibą Komitetu Założycielskiego Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Związek działał w tym miejscu do ogłoszenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. Na budynku znajduje się obecnie tablica pamiątkowa informująca o tej działalności[2].

Dyrektorzy w historii szkoły[edytuj | edytuj kod]

  • Katarzyna Hall (1989–1990)
  • Dorota Granoszewska (1990–1991)
  • Katarzyna Hall (1991–1996)
  • Dorota Granoszewska/Andrzej Walczak (1996–1997)
  • Dorota Granoszewska-Babiańska (1997–1999)
  • Andrzej Walczak (1999–2001)
  • Dorota Granoszewska-Babiańska (2001–2004)
  • Andrzej Walczak (2004–2009)
  • Leszek Ossowski (2009–2010)
  • Błażej Grabusiewicz (2010–2013)
  • Monika Biblis (od 2013)

Historia szkoły[edytuj | edytuj kod]

Po zmianach politycznych w 1989 r., pojawiła się możliwość zakładania niepublicznych szkół. Z inicjatywą powołania niepublicznego liceum wystąpiła zatrudniona na Uniwersytecie Gdańskim Katarzyna Hall. Przedstawiła koncepcję jego pracy, zorganizowała zespół pracowników wyższych uczelni Trójmiasta, którzy byli zainteresowani projektem i stworzyli pierwszy program szkoły. W celu realizacji przedsięwzięcia powołano fundację, jako podmiot prowadzący szkołę.

12 lipca 1989 r. fundatorzy podpisali akt notarialny o ustanowieniu Gdańskiej Fundacji Oświatowej.

Fundatorzy Gdańskiej Fundacji Oświatowej:

W lipcu 1989 r., jeszcze przed rejestracją szkoły, został przeprowadzony egzamin wstępny do Gdańskiego Liceum Autonomicznego (GLA). Do szkoły przyjęto 48 uczniów do trzech klas pierwszych.

31 lipca 1989 uzyskano decyzję Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zatwierdzenia Gdańskiej Fundacji Oświatowej.

31 sierpnia 1989 r. uzyskano postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Pragi (Wydział VII Cywilny do Spraw Rejestrowych) o wpisie Gdańskiej Fundacji Oświatowej w Rejestrze Fundacji.

12 września 1989 r. uzyskano decyzję Kuratora Oświaty i Wychowania w sprawie uruchomienia Gdańskiego Liceum Autonomicznego.

13 września 1989 r. zajęcia rozpoczęły się w budynku Osiedlowego Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz” przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu w Gdańsku.

Ponieważ siedziba była bardzo mała w drugim roku nauki zajęcia odbywały się również w trzech wynajętych salach katechetycznych w Okrąglaku na Przymorzu oraz w sześciu salach w Pałacu Młodzieży na ul. Ogarnej w Gdańsku. Trudne warunki lokalowe zmuszały do dalszych poszukiwań.

Tablica pamiątkowa potwierdzająca wkład Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w remont budynków Gdańskich Szkół Autonomicznych

W listopadzie 1990 r. GLA przeprowadza się do przyznanego szkole zrujnowanego budynku na ul. Osiek 11/12 w Gdańsku. Dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej rozpoczął się wieloletni remont budynku.

15 czerwca 1992 Gdańska Fundacja Oświatowa zakupiła budynek przy ul. Osiek11/12.[3]

Od kwietnia 2003 r. działa Centrum Egzaminacyjne SAT a od maja 2006 r. w GLA przeprowadzane są egzaminy TOEFL w wersji Internet-based (iBT TOEFL).

Szkoła obecnie[edytuj | edytuj kod]

Obecne profile klas[4][edytuj | edytuj kod]

  • Klasa ekonomiczno-społeczna – rozszerzona geografia, język rosyjski, język angielski i matematyka. Przedmiotami uzupełniającymi są ekonomia, matematyka finansowa, system informacji geograficznej GIS.
  • Klasa humanistyczna – rozszerzona historia, WOS, język polski, język angielski i matematyka. Przedmiotami uzupełniającymi są filozofia, język łaciński, kulturoznawstwo, historia sztuki.
  • Klasa matematyczno-fizyczna – rozszerzona matematyka, fizyka, język angielski i informatyka (dla chętnych). Przedmiotami uzupełniającymi są matematyka konkursowa, fizyka konkursowa, laboratorium fizyczne.
  • Klasa matematyczno-informatyczna – rozszerzona matematyka, fizyka, informatyka i język angielski. Przedmiotami uzupełniającymi są matematyka konkursowa, fizyka konkursowa, laboratorium fizyczne, grafika komputerowa.
  • Klasa medyczna – rozszerzona biologia, chemia, matematyka, język angielski. Przedmiotami uzupełniającymi są laboratorium biologiczno – chemiczne, chemia medyczna, anatomia.

Nauka matematyki w Gdańskim Liceum Autonomicznym odbywa się w grupach zaawansowania. Do grupy najwyższej realizującej matematykę na poziomie rozszerzonym trafiają z klucza uczniowie profilu matematycznego.

Wszystkich uczniów obowiązuje rozszerzony angielski, którego nauka również odbywa się w grupach zaawansowania. Szkoła oferuje przygotowania do europejskich oraz amerykańskich egzaminów językowych, takich jak: FCE, CAE, CPE, IELTS, SAT i TOEFL. Uczniów obowiązuje wybór drugiego języka – hiszpańskiego, niemieckiego lub francuskiego, którego nauka także odbywa się w grupach zaawansowania.

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna ,,Osiek"[5][edytuj | edytuj kod]

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna „Osiek" została założona w 2003 roku przez Gdańską Fundację Oświatową. Znajduje się na terenie Gdańskich Szkół Autonomicznych. Jej działalność opiera się na pracy o charakterze diagnostyczno-terapeutycznym, udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom oraz wspieraniu rodziców i nauczycieli.

Działania poradni[edytuj | edytuj kod]

Badania diagnostyczne Terapia i konsultacje Doradztwo zawodowe
  • ogólnych trudności w nauce;
  • specyficznych trudności w nauce (dysleksji, dysgrafii, dysortografii, dyskalkulii);
  • przeżywanych trudności w sferze emocjonalnej,
  • w kontaktach społecznych;
  • trudności w koncentracji uwagi;
  • deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych;
  • pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu;
  • określenia poziomu rozwoju intelektualnego, społeczno-emocjonalnego, zdolności dziecka;
  • określenia gotowości szkolnej.
  • terapia pedagogiczna dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się,
  • terapia logopedyczna wad wymowy i zaburzeń komunikacji,
  • poradnictwo psychologiczne,
  • indywidualne konsultacje i terapia dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.
  • pomoc młodzieży w określeniu swoich mocnych stron oraz w wyborze kierunku dalszego kształcenia,
  • diagnoza predyspozycji osobowościowych i preferencji zawodowych (wybór kierunku studiów i zawodu).

Biblioteka[6][edytuj | edytuj kod]

Społeczność Gdańskich Szkół Autonomicznych ma do dyspozycji bibliotekę szkolną z pracownią multimedialną, czytelniami dostosowanymi do wieku czytelników, kameralnym kinem, przestrzenią wystawienniczą. Pracownia multimedialna jest wyposażona w 14 stanowisk komputerowych, drukarkę i kserokopiarkę. Biblioteka Gdańskich Szkół Autonomicznych dysponuje bogatym zbiorem książek obrazkowych, literatury dziecięcej, młodzieżowej i dla dorosłych, książek popularnonaukowych, reportaży oraz literatury w języku angielskim. Łącznie liczy sobie około 20 tysięcy pozycji. Każdego miesiąca do biblioteki kupowane są nowości literackie. Biblioteka ze swoją bogatą ofertą wydarzeń jest kulturalnym centrum Gdańskich Szkół Autonomicznych.

Sport[7][edytuj | edytuj kod]

Gdańskie Liceum Autonomiczne prowadzi męską drużynę koszykówki. W roku szkolnym 2019/2020 zdobyła ona Mistrzostwo Gdańska.

Grupa artystyczna ,,Hades"[8][edytuj | edytuj kod]

Pracownia ,,Hades’’ to miejsce, w którym uczniowie Gdańskiego Liceum Autonomicznego rozwijają swoje artystyczne talenty. Chętni uczniowie studiują martwą naturę w różnych konfiguracjach oraz uczestniczą w studiach rysunkowych z modela. Pracownia jest profesjonalnie wyposażona, posiada również zaplecze, w którym można pozostawić swoje materiały do pracy twórczej. Adepci sztuki przygotowują się na wybrane przez siebie kierunki artystyczne, m.in. architekturę, grafikę, malarstwo, rzeźbę, konserwację zabytków. Grupa uczniów pracuje pod kierunkiem artysty malarza i pedagoga Anny Szpadzińskiej – Koss.

Laboratorium biologiczno-chemiczne[edytuj | edytuj kod]

W Gdańskim Liceum Autonomicznym znajduje się dobrze wyposażone laboratorium, w którym często odbywają się warsztaty laboratoryjne z biologii oraz chemii. Prowadzone są tam także zajęcia przygotowujące uczniów do Olimpiady Chemicznej.

Obserwatorium[9][edytuj | edytuj kod]

W budynku Gdańskich Szkół Autonomicznych mieści się unikatowe w skali kraju obserwatorium astronomiczne. Główne wyposażenie obserwatorium stanowi teleskop – refraktor apochromatyczny TEC 160ED o średnicy obiektywu 160 mm i ogniskowej 1280 mm wyprodukowany przez amerykańską firmę Telescope Engineering Company.

Teleskop jest automatycznie prowadzony za ruchem gwiazd przez urządzenie o nazwie New Atlux produkcji japońskiej firmy Vixen. Wyposażenie uzupełnia kamera do wykonywania zdjęć. W niedługim czasie przybędzie jeszcze mniejszy teleskop słoneczny, który zostanie sprzężony z teleskopem głównym.

W sierpniu 2009 roku obserwatorium nadano imię profesora Roberta Głębockiego, który był specjalistą w dziedzinach astrofizyki i astronomii.

Współpraca z uczelniami[10][edytuj | edytuj kod]

Od paru lat GLA współpracuje z gdańskimi uczelniami, do których należą:

W związku z tą współpracą uczniowie mają okazję uczestniczyć w wybranych zajęciach oraz wykładach prowadzonych na uczelniach.

Osiągnięcia szkoły[edytuj | edytuj kod]

Rankingi[edytuj | edytuj kod]

W ostatnich latach Gdańskie Liceum Autonomiczne w Rankingu Liceów „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw” uzyskało następujące wyniki:

Rok Miejsce w Polsce Miejsce w
województwie
Miejsce w
Gdańsku
2011[11] 29. 5. 3.
2012[12] 73. 5. 3.
2013[13] 77. 5. 3.
2014[14] 111. 5. 3.
2015[15] 47. 2. 1.
2016[16] 43. 3. 1.
2017[17] 55. 4. 3.
2018[18] 55. 4. 2.
2019[19] 46. 2. 1.

W 2019 roku w rankingu maturalnym ,,Perspektyw" Gdańskie Liceum Autonomiczne zajęło 63. miejsce w Polsce[20], a w rankingu olimpijskim 28. miejsce[21].

Progi punktowe[edytuj | edytuj kod]

Progi punktowe w 2017 r.[edytuj | edytuj kod]

Klasa Próg punktowy w r. 2017 Średnia punktów w r. 2017
ekon-społ 149,20 161,60
hum-art 129,60 144,43
hum-praw 131,00 154,45
mat-inf 156,40 167,30
med 159,80 180,00

W 2017 GLA zajęło piąte miejsce wśród gdańskich liceów w zestawieniu Collegium Gedanense analizującym wysokość progów punktowych (na pierwszym miejscu uplasowała się Topolówka, na drugim – V LO, na trzecim – II LO, a na czwartym zaś – I LO)[22].

Progi punktowe w 2018 r.[edytuj | edytuj kod]

Klasa Próg punktowy w r. 2018 Średnia punktów w r. 2018
ekon-społ 149,20 162,90
humanistyczna 146,40 155,36
mat-fiz 162,60 177,88
mat-inf 200,00 200,00
medyczna 158,20 173,25

Progi punktowe w 2019 r.[edytuj | edytuj kod]

Klasy dla absolwentów gimnazjum[23][edytuj | edytuj kod]

Klasa Próg punktowy w roku 2019 Średnia punktów w roku 2019
ekon-społ 154,20 162,53
humanistyczna 156,80 162,94
mat-fiz 161,60 173,53
mat-inf 174,80 175,07
medyczna 164,80 173,74

Klasy dla absolwentów szkół podstawowych[24][edytuj | edytuj kod]

Klasa Próg punktowy w roku 2019 Średnia punktów w roku 2019
ekon-społ 155,05 170,01
humanistyczna 152,40 166,26
mat-fiz 177,65 176,95
mat-inf LAU LAU
medyczna 168,50 180,49

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Janusz Januszajtis, Szkoła z łaźnią, „Gazeta Wyborcza”, dodatek Trójmiasto, nr 187, s. 12, Gdańsk, 12 sierpnia 2005.
  2. https://web.archive.org/web/20160624103504/http://www.solidarnosc.gda.pl/wp-content/uploads/2015/09/Biuletyn-Gda%C5%84skiej-Sekcji-O%C5%9Bwiaty-IX-2015-nr-17.pdf 3
  3. Administrator, gfo – Z kart historii [online], gfo.iq.pl [dostęp 2016-05-09].
  4. Gdańskie Liceum Autonomiczne – oferta [online], www.gla.gfo.pl [dostęp 2020-07-12] [zarchiwizowane z adresu 2020-07-14].
  5. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna "Osiek" – Oferta [online], www.poradnia.gfo.pl [dostęp 2020-07-12].
  6. Gdańskie Liceum Autonomiczne – biblioteka [online], www.gla.gfo.pl [dostęp 2020-07-12].
  7. Gdańskie Liceum Autonomiczne – sport i rekreacja [online], www.gla.gfo.pl [dostęp 2020-07-12].
  8. Gdańskie Liceum Autonomiczne – grupa artystyczna "Hades" [online], www.gla.gfo.pl [dostęp 2020-07-12].
  9. Gdańskie Liceum Autonomiczne – obserwatorium [online], www.gla.gfo.pl [dostęp 2020-07-12].
  10. Gdańskie Liceum Autonomiczne – współpraca z uczelniami [online], www.gla.gfo.pl [dostęp 2020-07-12].
  11. Ranking Liceów Ogólnokształcących 2011 – woj. pomorskie. Perspektywy.pl. [dostęp 2017-05-15].
  12. Ranking Liceów Ogólnokształcących 2012 – woj. pomorskie. Perspektywy.pl. [dostęp 2017-05-15].
  13. Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących 2013. Perspektywy.pl. [dostęp 2017-05-15].
  14. Ranking Liceów 2014 – woj. pomorskie. Perspektywy.pl. [dostęp 2017-05-15].
  15. Ranking Liceów 2015 – pomorskie. Perspektywy.pl. [dostęp 2017-05-15].
  16. RANKING LICEÓW 2016 – POMORSKIE. Perspektywy.pl. [dostęp 2017-05-15].
  17. RANKING LICEÓW 2017 – POMORSKIE. Perspektywy.pl. [dostęp 2017-05-15].
  18. Ranking Liceów 2018 – pomorskie – Portal edukacyjny Perspektywy [online], perspektywy.pl [dostęp 2018-01-10] (pol.).
  19. Ranking Liceów Ogólnokształcących 2020 – Perspektywy [online], licea.perspektywy.pl [dostęp 2020-07-11].
  20. Ranking Liceów Ogólnokształcących 2020 – Perspektywy [online], licea.perspektywy.pl [dostęp 2020-07-11].
  21. Ranking Liceów Ogólnokształcących 2020 – Perspektywy [online], licea.perspektywy.pl [dostęp 2020-07-11].
  22. Progi punktowe licea Gdańsk 2017 | Collegium Gedanense, „Collegium Gedanense”, 27 września 2017 [dostęp 2017-10-04] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-04] (pol.).
  23. Progi punktowe w liceach w Gdańsku w 2019 r. Sprawdź, ile punktów trzeba było mieć, żeby dostać się do LO [online], gdansk.naszemiasto.pl, 15 lipca 2019 [dostęp 2020-07-11] (pol.).
  24. Progi punktowe w liceach w Gdańsku w 2019 r. Sprawdź, ile punktów trzeba było mieć, żeby dostać się do LO [online], gdansk.naszemiasto.pl, 15 lipca 2019 [dostęp 2020-07-11] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • 10 lat historii Gdańskiego Liceum Autonomicznego i Gdańskiej Fundacji Oświatowej, praca zbiorowa wg ustaleń Komitetu Organizacyjnego Obchodów Dziesięciolecia GLA, Wydawca Gdańska Fundacja Oświatowa, 1999, ISBN 8388117-01-7.
  • 15 lat historii Gdańskiego Liceum Autonomicznego 1989-2004, praca zbiorowa, Wydawca Gdańska Fundacja Oświatowa, 2004.
  • 25 lat Gdańskiej Fundacji Oświatowej. 25 lat Gdańskiego Liceum Autonomicznego, Wydawca Gdańska Fundacja Oświatowa, realizacja Maciej Kosmalski, 2014, czas trwania 70 min.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]