Henry Augustus Rowland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Henry Augustus Rowland
Henry Augustus Rowland
Data i miejsce urodzenia 27 listopada 1848
Honesdale, Pensylwania
Data śmierci 16 kwietnia 1901
Zawód fizyk

Henry Augustus Rowland (ur. 27 listopada 1848 w Honesdale, Pensylwania, zm. 16 kwietnia 1901) – fizyk amerykański. W latach 1899-1901 piastował stanowisko pierwszego prezydenta Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizyków. Dzisiaj znany głównie z wykonania wysokiej jakości siatki dyfrakcyjnej i badań związanych z analizą widmową światła.

Życie[edytuj | edytuj kod]

W roku 1876, objął Katedrę Fizyki w nowootwartym Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore. Stanowisko to obejmował aż do dnia swojej przedwczesnej śmierci w 1901 roku.

Rowland był jednym z najbłyskotliwszych fizyków swoich czasów, chociaż początkowo nie docenianym w ojczystym kraju. Docenił go od razu James Clerk Maxwell, dzięki któremu pierwsze prace naukowe Rowlanda ukazały się w Philosophical Magazine.

Wkład i talent Rowlanda doceniono w Ameryce dopiero wraz z otwarciem Uniwersytetu Johna Hopkinsa. Wtedy autorytety w Europie wskazały na osobę Rowlanda, jako na najbardziej nadającego się kandydata na objęcie katedry fizyki.

Rowland studiował również fizykę u Hermanna von Helmholtza w Berlinie.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1890 Amerykańska Akademia Nauk przyznała Rowlandowi Medal Henry Drapera za jego wkład w rozwój astrofizyki. W roku 1895 Rowland otrzymał również Medal Matteucci'ego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]