Henryk Niewiadomski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Henryk Niewiadomski
Dziad, Garbus
Data i miejsce urodzenia 1948
Polska Warszawa
Data i miejsce śmierci 30 października 2007
więzienie Radom
Strona internetowa

Henryk Niewiadomski ps. Dziad, Garbus (ur. 1948 w Warszawie w dzielnicy Praga-Północ, zm. 30 października 2007 w więzieniu w Radomiu) – domniemany szef gangu wołomińskiego, z wykształcenia stolarz. Starszym bratem był Wiesław Niewiadomski ps.Wariat, jego synem był Paweł Niewiadomski ps.Mrówa.

Biografia[1][2][edytuj | edytuj kod]

1948-lata 90[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1948 roku na Targówku jako drugie dziecko. Ojciec był alkoholikiem i gruźlikiem, zmarł gdy Niewiadomski miał 13 lat. Matka nie pracowała wychowywała czworo dzieci (Niewiadomskiego z trójką rodzeństwa). W połowie l. 90. prowadził legalne interesy: założył w Ząbkach kantor i lombard. Według ustaleń policji wtedy zajmował się także obrotem nielegalnym spirytusem. W 1992 roku został zatrzymany podczas konwojowania ładunku z nielegalnym spirytusem, sprawa nie trafiła do sądu.

5 ton papieru na ruble[edytuj | edytuj kod]

Brał także udział w przemycie 5 ton papieru z Niemiec na rosyjskie ruble. Transport od przekroczenia granicy niemieckiej kontrolowany był przez UOP, Niewiadomski "wykradł" ten ładunek wraz ze "Staśkiem" i bratem Wiesławem. Po jakimś czasie oddał 3,7 tony tego papieru agentom UOP, natomiast 1,3 tony wykorzystał jego brat, jak się później okazało do wydrukowania rubli.

Wyroki[3][edytuj | edytuj kod]

W 1997 roku sąd uznał go winnym czynnej napaści na policjanta i skazał na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Kilka dni później Niewiadomski został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat za nieumyślne spowodowanie śmierci dwóch robotników na nielegalnej budowie obok swojego domu w Ząbkach. W 1999 roku został aresztowany przez brygadę antyterrorystyczną, oskarżony został o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz przemyt i handel narkotykami. Po dwóch latach w 2001 białostocki sąd skazał Niewiadomskiego na 7 lat pozbawienia wolności, 40 tysięcy złotych grzywny oraz 3 letnie pozbawienie praw publicznych za podżeganie do zabójstwa Leszka Danielaka ps. Wańka oraz zlecenia napadu na małżeństwo R. spod Warszawy. Natomiast został uniewinniony z zarzutu kierowania gangiem wołomińskim.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Zmarł w zakładzie karnym w Radomiu, 30 października 2007, pomiędzy godziną 8:15 a 8:30, podczas zajęć świetlicowych. Prawdopodobną przyczyna śmierci był wylew krwi do mózgu. Miał 59 lat[4].

Został pochowany 7 listopada 2007 w kwaterze rodzinnej obok syna Pawła Niewiadomskiego na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie[5].

Książka "Dziada"[edytuj | edytuj kod]

W trakcie odsiadywania wyroku Henryk Niewiadomski napisał książkę "Świat według Dziada – Pseudonim "DZIAD"" (2002). Osobiście był jej wydawcą[6][7].

Przypisy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]