Horkruks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Horkruks (ang. Horcrux) – pojęcie stworzone przez J.K. Rowling na potrzeby serii Harry Potter. Oznacza obiekt przechowujący fragment duszy czarodzieja, co daje mu uniezależnienie życia duszy od życia ciała: może on zostać zabity tylko wtedy, gdy najpierw zniszczone zostaną wszystkie horkruksy, a następnie jego ciało. Zaklętym obiektem może być zarówno dowolny przedmiot, jak i istota żyjąca.

Tworzenie[edytuj | edytuj kod]

Horkruks to jeden z najbardziej czarnomagicznych przedmiotów powieściowego świata czarodziejskiego. Stworzenie horkruksa jest możliwe, kiedy czarodziej popełni akt największego zła – uśmierci drugiego człowieka, a następnie wypowie zaklęcie, które można znaleźć w księdze Tajemnice najczarniejszej magii, o której czytelnik dowiaduje się w siódmym tomie Harry'ego Pottera, i zamknie część swojej duszy w obiekcie. Utworzywszy jednego horkruksa czarodziej może dzielić dalej swoją duszę, tworząc kolejne, jednakże księga Tajemnice najczarniejszej magii ostrzega, jak bardzo niestabilna staje się dusza już po stworzeniu jednego horkruksa. Czarnoksiężnikiem, który stworzył ich wyjątkowo dużo, był Lord Voldemort. Dzięki nim uniknął śmierci po odbiciu zaklęcia, które miało zabić Harry'ego. Wiadomo, że stworzył ich siedem (jeden przypadkowo), dzieląc swoją duszę na osiem części (ostatnia w jego ciele).

Zniszczenie[edytuj | edytuj kod]

Księga Tajemnice najczarniejszej magii mówi, że połączyć duszę z powrotem w całość może tylko skrucha – ból tego, co się zrobiło, może zabić czarodzieja, który podzielił swoją duszę. Samo zgniatanie i użycie najprostszych zaklęć nie niszczy go, gdyż czarodziej, który tworzy horkruksa, używa na nim tak potężnych zaklęć, iż tylko sposoby, które dorównują swoją mocą tym zaklęciom, mogą zniszczyć horkruks. Sposoby na zniszczenie horkruksa to np. dźgnięcie kłem bazyliszka (gdyż jad bazyliszka jest niezwykle silną trucizną) lub użycie zaklęcia Szatańskiej Pożogi albo dźgnięcie mieczem Gryffindora (nasączonego wcześniej jadem bazyliszka). Odosobnionym przypadkiem zniszczenia horkruksa inną metodą jest użycie zaklęcia Avada Kedavra na Harrym Potterze, ponieważ cząstka duszy Lorda Voldemorta mieszkała w jego ciele.

Horkruksy Lorda Voldemorta[edytuj | edytuj kod]

Lord Voldemort miał ambicję podzielenia swojej duszy na siedem części, zabijając matkę Harry'ego stworzył nieświadomie dodatkowy horkruks, podzieliwszy się ostatecznie na osiem części (ósma w ciele samego Voldemorta).

 1. Dziennik Toma Marvolo Riddle'a
  • Horkruksem stał się w wyniku zabójstwa Jęczącej Marty.
  • Zniszczony przez Harry'ego Pottera (Komnata Tajemnic) kłem bazyliszka.
 2. Pierścień Marvolo Gaunta
  • Horkruksem stał się w wyniku zabójstwa Toma Riddle'a seniora, ojca Toma Marvolo Riddle'a.
  • Zniszczony przez Dumbledore'a mieczem Gryffindora nasiąkniętym jadem bazyliszka.
 3. Medalion Salazara Slytherina
  • Horkruksem stał się w wyniku zabójstwa mugolskiego włóczęgi.
  • Zniszczony przez Rona mieczem Gryffindora nasiąkniętym jadem bazyliszka.
 4. Puchar należący do Helgi Hufflepuff
  • Horkruksem stał się w wyniku zabójstwa Chefsiby Smith.
  • Zniszczony przez Hermionę Granger kłem martwego bazyliszka w Komnacie Tajemnic.
 5. Diadem Roweny Ravenclaw
  • Horkruksem stał się w wyniku zabójstwa albańskiego rolnika.
  • Zniszczony przypadkowo zaklęciem Szatańska Pożoga rzuconym przez Crabbe'a (przyjaciela Malfoya) w Pokoju Życzeń. (W filmie niszczy go Harry kłem bazyliszka, a Ron wkopuje go do płonącego Pokoju Życzeń).
 6. Wąż Nagini
  • Horkruksem stała się w wyniku zabójstwa mugola Franka Bryce'a.
  • Zabita przez Neville'a Longbottoma mieczem Gryffindora nasiąkniętym jadem bazyliszka.
 7. Harry Potter
  • Horkruksem stał się w wyniku odbicia od Harry'ego klątwy Avada Kedavra w październiku 1981.
  • Część duszy Lorda Voldemorta w Harrym zniszczył sam Voldemort, walcząc z Harrym siedemnaście lat później, w 7. tomie.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Nie ma oficjalnego (pochodzącego od autorki lub wydawnictwa) wyjaśnienia nazwy, dlatego powstało wiele interpretacji i możliwych tłumaczeń próbujących wyjaśnić nazwę.

Mugglenet (strona tworzona przez fanów) sugeruje połączenie hors od francuskiego słowa dehors: poza (w znaczeniu – na zewnątrz) i angielskiego crux, co znaczy esencja, substancja, rdzeń, istota (ale ma także wiele innych znaczeń, również związanych z cierpieniem i bólem[1]). To tłumaczenie nawiązuje do istoty horkruksu jako fragmentu duszy wyjętego poza ciało.

W łacińskim nazewnictwie gwiazdozbiorów znajdują się m.in. dwie konstelacje: jedna o nazwie Crux, której nazwa tłumaczona jest jako Krzyż i druga o nazwie Horologium, w skrócie Hor, co tłumaczone jest jako Zegar. Tłumaczenie całego słowa horkruks może oznaczać tyle, co zegar cierpienia.

Przypisy