Harry Potter (postać)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Harry James Potter
Daniel Radcliffe, odtwórca roli Harry'ego Pottera
Daniel Radcliffe, odtwórca roli Harry'ego Pottera
Rodzice James Potter i Lily Evans
Płeć Mężczyzna
Magiczność czarodziej
Szkoła Hogwart
Dom Gryffindor
Zajęcie szef Biura Aurorów
Aktor Daniel Radcliffe
Debiut Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Harry James Potter (ur. 31 lipca 1980) – postać fikcyjna, bohater serii książek fantastycznych Harry Potter, syn Jamesa i Lily Potterów. Jako pomysł narodził się w głowie autorki w pierwszej połowie lat 90. XX wieku.

Gdy Harry miał około roku, Lord Voldemort próbował go zabić, ponieważ według przepowiedni Trelawney, chłopiec był obdarzony większą mocą od Voldemorta i był jedynym, który byłby w stanie go pokonać. Kiedy Voldemort przybył do Doliny Godryka, zabił rodziców Harry'ego, lecz jego matka oddając za niego życie, uchroniła go przed śmiercią. Mordercze zaklęcie (Avada Kedavra) odbiło się od Harry'ego, trafiając w Voldemorta, który stracił całą swoją moc i stał się słabym niedookreślonym tworem. W ten sposób Harry, wbrew woli Czarnego Pana (tak nazywali Voldemorta jego poplecznicy), został siódmym z jego horkruksów. Jedynym śladem po Morderczym Zaklęciu była blizna w kształcie błyskawicy na czole Harry'ego.

Po śmierci rodziców Harry, decyzją Albusa Dumbledore'a, umieszczony został u swoich jedynych żyjących krewnych: Petunii i Vernona Dursleyów. Spędził u nich dziesięć lat nieuzasadnionych upokorzeń (jak się później okazało za część z nich odpowiadała zazdrość), stając się celem ataków syna Dursleyów, Dudleya. W dniu swoich jedenastych urodzin Harry dowiaduje się od Hagrida, posłańca Dumbledore'a, że jest czarodziejem, a jego rodzice nie zginęli (jak wmawiano mu przez lata) w wypadku samochodowym. Harry otrzymuje zaproszenie do Hogwartu, szkoły dla czarodziejów. Po chwili wahania zgadza się wyruszyć z Hagridem do Londynu na ulicę Pokątną, by zakupić przedmioty niezbędne do czarodziejskiej edukacji.

W drodze do Hogwartu Harry poznaje swoich pierwszych w życiu przyjaciół: Rona i Hermionę. Inni czarodzieje uważają go za bohatera, gdyż przeżył atak Voldemorta. Hogwart staje się jego prawdziwym domem. Nauka magii okazuje się rzeczą trudną, aczkolwiek w większości przypadków dość przyjemną i owocną. Jego szkolnym wrogiem staje się Draco Malfoy.

Wielokrotnie przychodziło stanąć mu oko w oko z Voldemortem, który pragnie odzyskać swoje ciało, moc i zemścić się na Harrym.

Harry Potter w Hogwarcie[edytuj | edytuj kod]

Na swoim pierwszym roku Harry stoczył i wygrał walkę z trollem górskim, został szukającym w drużynie Gryfonów jako najmłodszy od 100 lat zawodnik. Odkrył tajemnicę Kamienia Filozoficznego i powstrzymał Voldemorta przed odrodzeniem.

Rok później odkrył Komnatę Tajemnic. Dowiedział się także, że jest wężousty (potrafił porozumiewać się z wężami). W ten sposób pokonał potwora Slytherina (legendarnego założyciela Hogwartu), Bazyliszka. Ponownie przeszkodził Voldemortowi w odrodzeniu się i dodatkowo uratował Ginny Weasley. Jednocześnie nieświadomie zniszczył horkurksa Voldemorta, przebijając jego dziennik kłem Bazyliszka.

Daniel Radcliffe, odtwórca roli Harry'ego Pottera, podczas kręcenia ostatniego filmu z cyklu

Na trzecim roku poznał swojego ojca chrzestnego, Syriusza Blacka. Dowiedział się całej historii o Huncwotach (towarzyszach swojego ojca z lat szkolnych) oraz przepędził setki dementorów zaklęciem Patronusa. Uratował także hipogryfa Hardodzioba przed śmiercią. Dokonał tego wraz z Hermioną, z którą cofnął się w czasie dzięki magicznemu zegarkowi.

Na czwartym roku wystartował w Turnieju Trójmagicznym, w którym wygrał ex aequo z Cedrikiem Diggorym. Puchar turniejowy przeniósł zwycięzców na cmentarz w Little Haglenton, gdzie Voldemort się odrodził m.in. dzięki krwi Harry'ego. Cedrik zginął a Voldemort i Harry stoczyli ze sobą pojedynek, podczas którego powstał bardzo rzadki efekt Priori Incantatem (rdzenie różdżek Pottera i Riddle'a są takie same). Nikt nie chciał uwierzyć w powrót Voldemorta.

Piąty rok. Ministerstwo Magii, mieszało się w sprawy Hogwartu, posadę nauczyciela Obrony przed czarną magią objęła Dolores Umbridge. Stała się potem dyrektorem i Wielkim Inkwizytorem Hogwartu. Podczas, gdy Umbridge uczyła tylko teorii, Harry wraz z Hermioną i Ronem stworzy Gwardię Dumbledore'a. Dochodzi do bitwy w Departamecie Tajemnic, podczas której zginął Syriusz Black.

Na szóstym roku Harry pobierał lekcje z Dumbledorem na temat Voldemorta, dowiedział się o horkruksach. Znalazł bardzo stary podręcznik do eliksirów Księcia Półkrwi i odnalazł tam przekształcone przepisy na eliksiry oraz formuły różnych nieznanych zaklęć np. złowrogiego Sectumsempra. Pod koniec szóstego roku nauki Harry'ego zginął Albus Dumbledore, a tajemniczym Księciem Półkrwi okazał się były mistrz eliksirów - Severus Snape.

Harry nie wrócił na siódmy rok do Hogwartu, ale postanowił zniszczyć wszystkie horkruksy. Podczas Bitwy o Hogwart Voldemort niszczy część swojej duszy w Harrym, a gdy Neville zabija Nagini, wszystkie horkruksy zostają zniszczone. Dzięki temu Harry ostatecznie unicestwił swojego wroga.

W epilogu ostatniej, 7. części dowiadujemy się, że Harry ożenił się z Ginny Weasley i mają trójkę dzieci: synów Jamesa Syriusza, Albusa Severusa i córkę Lily Lunę.

Harry zostaje aurorem i pracuje dla Ministerstwa Magii, a później staje się szefem Biura Aurorów. Zatrzymał motocykl Syriusza, który Artur Weasley naprawił dla niego, nie może już porozumiewać się z wężami od czasu, gdy cząstka Voldemorta, która była w nim, zginęła.

Drzewo genealogiczne[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
rodzina Peverellów
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Salazar Slytherin
 
 
 
Cadmus Peverell
 
 
Antioch Peverell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ignotus Peverell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
wiele pokoleń
 
 
 
wiele pokoleń
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
wiele pokoleń
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marvolo Gaunt
 
 
 
 
 
rodzina Blacków
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tom Riddle
 
Meropa Gaunt
 
Morfin Gaunt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tom Marvolo Riddle
 
 
 
 
 
Septimus Weasley
 
Cedrella Black
 
pan i pani Dursley
 
 
 
 
 
pan i pani Evans
 
 
 
pan i pani Potter
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Apolline Delacour
 
Monsieur Delacour
 
Molly Prewett
 
Artur Weasley
 
Marjorie Dursley
 
Vernon Dursley
 
Petunia Evans
 
Lily Evans
 
James Potter
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dudley Dursley
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gabrielle Delacour
 
 
 
Charlie Weasley
 
 
 
 
 
 
 
Fred Weasley
 
 
Hermiona Granger
 
Ronald Weasley
 
 
Ginevra Weasley
 
Harry Potter
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fleur Delacour
 
William Weasley
 
 
 
Percy Weasley
 
Audrey Weasley
 
George Weasley
 
Angelina Johnson
 
 
 
James Potter
 
Albus Potter
 
Lily Potter
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Victoire Weasley
 
Dominique Weasley
 
Louis Weasley
 
Molly Weasley
 
Lucy Weasley
 
Fred Weasley
 
Roxanne Weasley
 
Rose Weasley
 
Hugo Weasley
 
 
 
Information icon.svg Osobny artykuł: Ród Blacków.

Różdżka[edytuj | edytuj kod]

Harry kupił swoją pierwszą różdżkę 31 lipca 1991 roku. Ostrokrzew i pióro z ogona feniksa. Jedenaście cali. Giętka. Wyprodukowana przez Ollivandera.

Używał jej do 24 grudnia 1997, kiedy w noc wigilijną została trafiona rykoszetem zaklęciem z różdżki Hermiony, powodującym jej zniszczenie. Później Harry używał różdżki pożyczonej od Hermiony. Winorośl i włókno ze smoczego serca. Dziesięć i trzy czwarte cala. Także dzieło Ollivandera.

Następnie używał różdżki z tarniny, zabranej szmalcownikom. Czary, które nią rzucał były o wiele słabsze od tych które rzucał różdżką z ostrokrzewu.

7 marca 1998 Harry zabrał różdżkę Draconowi Malfoyowi. Głóg i włos jednorożca. Dziesięć cali. Odpowiednio giętka. Wyprodukowana przez Ollivandera. Różdżka Dracona służyła od tej pory Harry'emu.

Po wygranej drugiej bitwie o Hogwart, która skończyła się śmiercią Voldemorta, Harry zdobył Czarną Różdżkę (choć już wcześniej był jej prawowitym właścicielem, stał się nim kiedy pokonał Dracona Malfoya). Czarny bez i włos testrala. Jednak Harry nie chciał jej używać, naprawił Czarną Różdżką swoją różdżkę z ostrokrzewu, a Czarną Różdżkę złożył do grobu Dumbledore'a. Był przekonany, że różdżka straci swą moc, kiedy on umrze śmiercią naturalną.

Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
Harry'ego Pottera