Irena Lipińska (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Irena Lipińska
Data i miejsce urodzenia

14 maja 1930
Bartniki

Data śmierci

13 czerwca 2011

Posłanka VIII kadencji Sejmu PRL
Okres

od 23 marca 1980
do 31 sierpnia 1985

Przynależność polityczna

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi Brązowy Krzyż Zasługi

Irena Lipińska z domu Koźbiał (ur. 14 maja 1930 w Bartnikach, zm. 13 czerwca 2011) – polska robotnica i działaczka partyjna, posłanka na Sejm PRL VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka Piotra i Janiny. Uzyskała wykształcenie podstawowe, od 1948 pracowała jako szwaczka w Zakładach Odzieżowych w Żyrardowie. W 1951 wstąpiła do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i została członkiem zarządu zakładowego Związku Młodzieży Polskiej. Podjęła studia w Wojewódzkiej Szkole Aktywu ZMP w Łodzi, po czym pracowała w zarządzie powiatowym ZMP w Pruszkowie jako instruktorka i kierownik organizacyjny. W latach 1954–1955 kształciła się w Międzywojewódzkiej Szkole Partyjnej w Lublinie. Po powrocie do Żyrardowa stała na czele żyrardowskich struktur Związku Młodzieży Polskiej (1955–1956)[1] oraz pracowała jako brakarz wyrobów gotowych w Zakładach Przemysłu Odzieżowego „Poldres”. Przez dwie kadencje zasiadała w egzekutywie Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Warszawie i Skierniewicach. Była delegatka na VIII Zjazd PZPR, weszła w skład Komitetu Centralnego. W latach 1980–1985 pełniła mandat posłanki na Sejm PRL VIII kadencji z okręgu Skierniewice. Zasiadała w Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów oraz w Komisji Przemysłu Lekkiego.

Była matką chrzestną statku MS Żyrardów wodowanego w Lizbonie. Pochowana została na Cmentarzu Parafialnym w Żyrardowie[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zenon Sodoś, Związek Młodzieży Polskiej w Żyrardowie, „Życie Żyrardowa”, nr 30 z 28 lipca 1988, s. 3
  2. Informacje w sewisie Grobonet
  3. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]