Kitakyūshū

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kitakyūshū
北九州市 (Kitakyūshū-shi)
Kraj  Japonia
Wyspa Kiusiu
Region Kiusiu
Prefektura Fukuoka
Współrzędne geograficzne 33° 52' N
130° 49' E
Populacja
 (na 1 grudnia 2007)
liczba ludności
gęstość zaludnienia


987 337 os.
2020 os./km²
Obszar 486,81 km²
Symbole miasta
• drzewo
• kwiat

buk japoński (ichiigashi)
różanecznik, słonecznik
Urząd miejski
Burmistrz
• Adres


• Strona oficjalna

Koichi Sueyoshi
〒803-8501
Kitakyūshū-shi, Kokura Kita-ku, Jonai 1-1
po japońsku, po angielsku
Miasta partnerskie Chińska Republika Ludowa Dalian, Chiny
Korea Południowa Inch'ŏn, Korea Południowa
Stany Zjednoczone Norfolk, USA
Stany Zjednoczone Tacoma, USA
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Kitakyūshū
Kitakyūshū
Ziemia 33°52′N 130°49′E/33,866667 130,816667Na mapach: 33°52′N 130°49′E/33,866667 130,816667
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Wikipodróże Informacje turystyczne w Wikipodróżach
Wikiprojekt · Portal · Kategoria

Kitakyūshū (jap. 北九州市 Kitakyūshū-shi?) – miasto leżące na północy japońskiej wyspy Kiusiu, w prefekturze Fukuoka. Razem z Shimonoseki (na Honsiu) jest ważną częścią regionu cieśniny Kammon, którego populacja liczy ok. 1,5 mln ludzi. Obszar ten obejmuje północną część Kiusiu i południową część prefektury Yamaguchi na Honsiu. Dwa główne miasta Kiusiu: Kitakyūshū i Fukuokę łączy lokalna część ogólnojapońskiej linii superszybkiej kolei Shinkansen.

W kraju i za granicą Kitakyūshū cierpiało z powodu niesłusznej opinii, że jest bardzo zanieczyszczonym i wyłącznie przemysłowym miastem. Taki obraz został ukształtowany w latach 60. i 70., kiedy to w mieście znacznie rozwinięto przemysł ciężki i chemiczny. Skażenie rzek i wód przybrzeżnych, gleby i powietrza w tym czasie rzeczywiście było bardzo duże. Miasto zasłynęło ze zjawisk wielobarwnego nieba nocą, co było skutkiem oświetlania gęstego smogu miejskimi światłami. Rezultatem takiej opinii były zmyślone informacje w przewodnikach, określające Kitakyūshū jako "ohydne", "brzydkie" itp. Współcześnie przewodniki jednak coraz rzadziej powtarzają te niesprawiedliwe określenia. Od lat 70. władze miejskie wspólnie z mieszkańcami podjęli wiele wysiłku w celu poprawy środowiska miejskiego i środowiska naturalnego wokół metropolii i Kitakyūshū jest obecnie japońskim miastem najbardziej zaawansowanym w kontrolowaniu zanieczyszczeń i recyklingu. Miasto obejmuje duży obszar i na jego terenie, szczególnie w południowej części, znajduje się wiele czystych i pięknych miejsc, które nigdy nie były wykorzystywane do celów przemysłowych.

Kitakyūshū posiada międzynarodowe centrum konferencyjne i jest bardzo aktywne w dziedzinie przyciągania i goszczenia międzynarodowych konferencji różnego rodzaju, szczególnie dotyczących środowiska i edukacji. W dzielnicy Yahata Higashi znajduje się także park tematyczny Space World.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kitakyūshū powstało 10 lutego 1963 roku z połączenia 5 miast: Wakamatsu, Yahaty, Tobaty, Kokury i Moji, skoncentrowanych wokół starej, feudalnej Kokury. 1 kwietnia 1963 roku uzyskało status miasta oznaczonego rządowym rozporządzeniem.

Dzielnice miasta[edytuj | edytuj kod]

Kitakyūshū dzieli się na 7 dzielnic:

←zachód Wzajemne
położenie dzielnic
wschód→
Wakamatsu Tobata Kokura Kita Moji
Yahata Nishi Yahata Higashi Kokura Minami

Nakama miała stać się 8 dzielnicą Kitakyūshū w 2005 roku, o tej samej nazwie. Jednak planowane połączenie zostało odrzucone 24 grudnia 2004 przez radnych Nakamy, mimo że to właśnie z niej wyszedł ten pomysł. Powodem było to, że liczba radnych Nakamy zostałaby zredukowana z 21 przed połączeniem do 3 po połączeniu.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Kitakyūshū jest ważnym ośrodkiem transportu między Honsiu i Kiusiu z powodu swojego strategicznego położenia po południowej stronie cieśnin Kammon. Miasto posiada duży port.

Pociągi[edytuj | edytuj kod]

Stacja Kokura należąca do JR Kyūshū jest przedostatnim przystankiem na linii kolejowej ekspresu Shinkansen San'yō przed stacją końcową – stacją Hakata – w Fukuoce i wszystkie składy się tu zatrzymują. Stacja ta jest także obsługiwana przez pociągi lokalne i ekspresowe na magistralach Kagoshima i Nippo. Transport miejski zapewniają autobusy i kolej jednoszynowa.

Stacja Mojiko jest północną stacją końcową magistrali Kagoshima, która jest najistotniejszą magistralą w sieci JR Kyūshū.

Kolej jednoszynowa Kitakyūshū łączy stację Kokura w dzielnicy Kokura Kita ze stacją Kikugaoka w Kokura Minami. Jest jedną z niewielu kolei jednoszynowych w Japonii.

Statki[edytuj | edytuj kod]

Prom Waka-To

Kitakyūshū jest największym portem promowym w zachodniej Japonii. Promy kursują między Kitakyūshū a Shimonoseki, Matsuyamą, Tokushimą, Kobe, Ōsaką, Tōkyō, Busanem (Korea Południowa), Ulsanem (Korea Południowa) i odizolowanymi wyspami miasta. Największy port promowy znajduje się w Shin-Moji inne są w Mojiko i w Kokurze blisko stacji.

Na obszarze Kanmon-Kitakyūshū znajdują się 3 linie promowe: prom Trans-Dokaiwan (zwykle zwany promem Waka-To od pierwszych znaków użytych w nazwach dzielnic, pomiędzy którymi kursuje: Wakamatsu i Tobata), prom cieśniny Kammon i liniowiec cieśniny Kammon.

Samoloty[edytuj | edytuj kod]

Kitakyūshū ma nowe lotnisko, które zostało otwarte 16 marca 2006. Lotnisko jest zbudowane na sztucznej wyspie na Wewnętrznym Morzu Japońskim, na południowy wschód od miasta i ma połączenie ze stacją Kokura szybką linią kolejową. Stary port lotniczy Kitakyūshū, który był zbyt mały, obsługuje teraz ruch towarowy.

Mosty[edytuj | edytuj kod]

W Kitakyūshū jest kilka mostów łączących zarówno poszczególne dzielnice miasta, jak i części regionu. Największymi są: most cieśniny Kammon pomiędzy Kitakyūshū i Shimonoseki oraz most Waka-To łączący dzielnice Wakamatsu i Tobata. Istnieją także mosty nad rzeką Onga na zachodniej granicy miasta.