Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie
58 z dnia 28.04.1990[1]
kościół parafialny
Ilustracja
fasada główna świątyni
Państwo

 Polska

Miejscowość

Czyżew

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie

Wezwanie

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

Świętych Apostołów Piotra i Pawła - 29 czerwca

Położenie na mapie Czyżewa
Mapa konturowa Czyżewa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie”
Położenie na mapie powiatu wysokomazowieckiego
Mapa konturowa powiatu wysokomazowieckiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie”
Położenie na mapie gminy Czyżew
Mapa konturowa gminy Czyżew, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie”
Ziemia52°47′55″N 22°18′40″E/52,798611 22,311111
Strona internetowa

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewierzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Czyżew, w województwie podlaskim. Należy do dekanatu Czyżew diecezji łomżyńskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna świątynia murowana została wzniesiona w latach 1869-1874 w stylu neorenesansowym podczas urzędowania proboszcza Tomasza Gogolewskiego, na miejscu kościoła z lat 1696-1710 zniszczonego w 1800 roku. Projektantem budowli był architekt Leandro Marconi[2] z Warszawy. W dniu 30 września 1883 roku kościół został konsekrowany przez biskupa płockiego Kaspra Borowskiego[3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to budowla murowana, wzniesiona z cegły i otynkowana. Wybudowano ją na planie prostokąta. kościół posiada trzy nawy w formie bazyliki i fasadę z dwiema wieżami. Wieże zostały wzniesione na planie czworokąta, posiadają trzy kondygnacje i są nieco wysunięte poza elewacje boczne korpusu nawowego. Nawa główna pokryta jest dachem dwuspadowym, nawy boczne - dachem pulpitowym. Wieże posiadają zwieńczenie w formie dachu hełmowego o kształcie kopuł, które po bokach i na szczycie są zakończone pinaklami przypominającymi świeczniki[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków na terenie województwa podlaskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 83. [dostęp 2013-12-11].
  2. Historia parafii [online], Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Czyżewie [dostęp 2023-06-20] (pol.).
  3. Czyżew - Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Diecezja łomzyńska. [dostęp 2013-12-11].
  4. Turystyka i ciekawostki - Czyżew. Lokalna Grupa Działania "Kraina Bobra". [dostęp 2013-12-11].