Kościół św. Łukasza w Brzegu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Łukasza
2105/84 z dnia 30 listopada 1984[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Brzeg

Adres

Władysława Łokietka

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Ewangelicko-Augsburski w RP

Parafia

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Brzegu

Imię

św. Łukasza

Położenie na mapie Brzegu
Mapa konturowa Brzegu, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Łukasza”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Łukasza”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Łukasza”
Ziemia50°51′22″N 17°28′47″E/50,856111 17,479722

Kościół świętego Łukasza w Brzegukościół parafialny należący do diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Znajduje się w Brzegu, w województwie opolskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wejście do świątyni

Pierwotnie była to świątynia staroluterska. W 1897 roku rozpoczęła się budowa kościoła, a prace budowlane trwały tylko sześć miesięcy. Kościół został uroczyście poświęcony w dniu 10 października 1897 roku i otrzymał wezwanie św. Łukasza Ewangelisty. W czasie I wojny światowej zginęło 29 miejscowych staroluteran – tablica ku ich pamięci jest wmurowana w ścianę świątyni.

Po zakończeniu I wojny światowej, kościół otrzymał dwa staliwne dzwony, które zostały odlane w 1919 roku w zakładzie Bochumer Verein[2].

Po 1945 roku Brzeg jako Ziemie Zachodnie i Odzyskane powrócił do Polski. Opiekę nad luteranami objął Kościół Ewangelicko–Augsburski z siedzibą konsystorza w Warszawie. Do 1952 roku miasta nie obsługiwał stały proboszcz. Co dwa tygodnie przyjeżdżał ksiądz Karol Jadwiszczok, który odprawiał nabożeństwa w przycmentarnej świątyni świętej Trójcy. Gdy władze nakazały jej rozebranie, luteranie zaczęli odprawiać swoje nabożeństwa w zdewastowanej świątyni staroluterskiej św. Łukasza. Pierwszym stałym proboszczem został ksiądz Stanisław Żwak, który jeszcze jako student wspomagał księdza K. Jadwiszczoka. Po ordynacji został ustanowiony administratorem parafii w Brzegu i Kłodzku. Mieszkał w Lewinie Brzeskim. Do 1999 roku parafia była obsługiwana przez księdza Mariana Niemca z Opola. Od tego roku parafia ma swojego duszpasterza[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2013-02-14].
  2. AP, W Brzegu biją dzwony odlane w Bochum, czyli kawałek historii o kościele ewangelicko-augsburskim w Brzegu [online], Brzeg24.pl - Lokalny serwis informacyjny, 15 maja 2017 [dostęp 2023-07-15] (pol.).
  3. Historia ewangelickiego kościoła św. Łukasza w Brzegu. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Brzegu. [dostęp 2013-03-09].

Linki zawnętrzne[edytuj | edytuj kod]