Kościół św. Andrzeja Apostoła w Wyskoci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Andrzeja Apostoła
94 z 18.03.1968[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Wyskoć

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Andrzeja Apostoła w Wyskoci

Wezwanie

św. Andrzeja Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

30 listopada

Położenie na mapie gminy wiejskiej Kościan
Mapa konturowa gminy wiejskiej Kościan, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Andrzeja Apostoła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Andrzeja Apostoła”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Andrzeja Apostoła”
Położenie na mapie powiatu kościańskiego
Mapa konturowa powiatu kościańskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Andrzeja Apostoła”
Ziemia52°03′02,8″N 16°47′35,1″E/52,050778 16,793083

Kościół świętego Andrzeja Apostoła w Wyskocirzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat kościański archidiecezji poznańskiej).

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół został wzniesiony w 1843 roku, a w 1861 roku została dobudowana wieża. W 1892 roku świątynia została przebudowana, natomiast w 1969 roku została nadbudowana wieża i otrzymała nowy neobarokowy dach hełmowy. Kościół reprezentuje styl neogotycki, jest orientowany, halowy, trzynawowy. Okna świątyni są ostrołukowe, pod okapem jest umieszczony fryz. Od strony wschodniej znajduje się czworoboczne prezbiterium. Czterospadowy dach jest pokryty dachówką. Na wieży od strony wschodniej i zachodniej znajduje się zegar wieżowy.

Wyposażenie wnętrza[edytuj | edytuj kod]

We wnętrzu jest umieszczony neogotycki ołtarz z krucyfiksem z XVII wieku, otoczony szczególną czcią. Najważniejsze obrazy, które można zobaczyć w świątyni, to Matka Boska z Dzieciątkiem z I połowy XVII wieku i Męczeństwo św. Andrzeja z przełomu XVIII i XIX wieku. Wnętrze kościoła zachowało oryginalny neogotycki wystrój: filary, sklepienia, posadzka, drewniane ołtarze, ambona w formie kielicha, chór i prospekt organowy z 1877 roku, chrzcielnica wykonana z piaskowca, cztery konfesjonały, baldachim, witraże ozdobione motywem roślinnym. W południowej zewnętrznej ścianie świątyni jest umieszczona tablica poświęcona ks. Leonowi Kutznerowi – proboszczowi z Wyskoci zamęczonemu przez Niemców w KL Dachau w 1942 roku[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2021-05-25].
  2. Wyskoć [online], Gmina Kościan [dostęp 2021-05-26].