Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Majdanie Królewskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Bartłomieja Apostoła
A-577 z dnia 22.04.1991[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Majdan Królewski

Adres

pl. Konfederatów Barskich 6

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Bartłomieja Apostoła

Wezwanie

św. Bartłomnieja Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

24 sierpnia

Położenie na mapie gminy Majdan Królewski
Mapa konturowa gminy Majdan Królewski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie powiatu kolbuszowskiego
Mapa konturowa powiatu kolbuszowskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja Apostoła”
Ziemia50°22′45,1″N 21°44′38,6″E/50,379194 21,744056

Kościół świętego Bartłomieja Apostołarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Raniżów diecezji sandomierskiej.

Budowę świątyni została rozpoczęta w 1761 i ukończona w 1791 . W trakcie budowy proboszczem parafii w Majdanie Królewskim był ksiądz Szymon Wątrobski. Świątynia została uroczyście poświęcona przez biskupa przemyskiego Antoniego Gołaszewskiego 19 czerwca 1792.

Kościół został wzniesiony w stylu barokowym i posiada dwie wieże. Jedną z nich jest dzwonnica wolnostojąca, przez którą wchodzi się na plac kościelny okolony murem. Druga wieża jest umieszczona nad głównym wejściem do świątyni. Dach na kościele jest pokryty blachą ocynkowaną, natomiast dzwonnica blachą miedzianą. Elewacja zewnętrzna jest otynkowana tynkiem szlachetnym, gładkim, o barwie biało-żółtej (prace zostały wykonane w 1987).

Architektura wnętrza posiada dużo detali. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne oraz ambona są bogato rzeźbione. Szczególnie interesujące są rzeźby postaciowe umieszczone w głównym ołtarzu: w centralnej części Chrystus na Krzyżu, pod Krzyżem Matka Najświętsza i św. Jan, a z lewej i prawej strony ołtarza rzeźby Mojżesza i Zachariasza. Rzeźby te zostały wykonane w słynnej Szkole Lwowskiej Macieja Polejowskiego. Polichromia została wykonana w 1949 przez ks. Władysława Luteckiego i Mariana Strońskiego z Przemyśla, następnie była odnawiana przez Józefa Stecińskiego z Jarosławia. Świątynia posiada również organy 15-głosowe, a na wieży są zawieszone trzy dzwony[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2017-09-25].
  2. Majdan Królewski – Św. Bartłomieja Ap. diecezja sandomierska. [dostęp 2017-09-25].