Kościół św. Michała Archanioła w Czarnem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Michała Archanioła
A/434 z 15.11.1982[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Czarne

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Michała Archanioła w Czarnem

Wezwanie

św. Michała Archanioła

Wspomnienie liturgiczne

29 września

Położenie na mapie gminy Wielgie
Mapa konturowa gminy Wielgie, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie powiatu lipnowskiego
Mapa konturowa powiatu lipnowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Michała Archanioła”
Ziemia52°47′10,0″N 19°15′26,7″E/52,786111 19,257417

Kościół świętego Michała Archanioła w Czarnemrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat lipnowski diecezji włocławskiej).

jest to świątynia wzniesiona w 1793 roku. Ufundowana została przez Kajetana Pląskowskiego kapitana wojska polskiego. W 1901 roku była remontowana. W 1955 roku wnętrze zostało odnowione (m.in. namalowano polichromię). Na początku XXI wieku kościół był restaurowany.

Budowla jest drewniana, trzynawowa, wzniesiona została w konstrukcji zrębowej. Wybudowana została w stylu klasycystycznym. Jej prezbiterium jest mniejsze w stosunku nawy, zamknięte jest trójbocznie. Od frontu jest umieszczona wieża konstrukcji słupowej, nadbudowana nad kruchtą, którą poprzedza czterokolumnowy portyk i zwieńcza trójkątny szczyt z płaskorzeźbą Oko Opatrzności. Wieżę nakrywa dach piramidalny, pokryty blachą. Dach świątyni jest dwukalenicowy, pokryty blachą, na dachu znajduje się wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńcza ją blaszany dach hełmowy i latarnia. Wnętrze dzielą na trzy części dwa rzędy słupów. Nawę główną i prezbiterium nakrywa pozorne sklepienie kolebkowe, natomiast nawy boczne nakryte są sklepieniami kolebkowymi. Chór muzyczny jest osadzony nad kruchtą i charakteryzuje się wklęsło wypukłą linią parapetu. Na chórze znajduje się prospekt organowy. Polichromia w stylu późnobarokowym powstała w połowie XIX wieku. Na sklepieniu prezbiterium jest umieszczona scena Pokłonu Pasterzy, z kolei w nawie głównej znajduje się Adoracja Chrystusa. W nawach bocznych uwidocznione są postacie Świętego Pawła, Chrystusa uciszającego burzę na morzu, Chrystusa z Świętym Tomaszem, sceny Adoracji Oka Opatrzności, Adoracja Chusty Świętej Weroniki. Na ścianach są przedstawieni polscy święci: Kazimierz Królewicz, Kunegunda, Jacek Odrowąż, Stanisław Kostka i Władysław. Wyposażenie reprezentuje styl klasycystyczny i powstało pod koniec XVIII wieku, należą do niego: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i ambona. Konfesjonały i ławki noszą cechy stylu późnobarokowego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2022-07-23].
  2. Czarne. Kościoły drewniane w Polsce. [dostęp 2022-07-23].