Kościół św. Wojciecha i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Malużynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Wojciecha i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
A-65 z 21.11.1957[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Malużyn

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Wojciecha w Malużynie

Wezwanie

św. Wojciecha i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

23 kwietnia i 25 marca

Położenie na mapie gminy Glinojeck
Mapa konturowa gminy Glinojeck, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wojciecha i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wojciecha i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wojciecha i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu ciechanowskiego
Mapa konturowa powiatu ciechanowskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wojciecha i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia52°44′53,9″N 20°24′59,5″E/52,748306 20,416528

Kościół świętego Wojciecha i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Malużynierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii św. Wojciecha w Malużynie (dekanat ciechanowski zachodni diecezji płockiej).

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze i ołtarze

Jest to świątynia wzniesiona w 1780 roku. Prezbiterium kościoła jest murowane i zostało wzniesione w 1 połowie XVI wieku, następnie zostało rozbudowane około 1640 roku o zakrystię i skarbczyk. Budowla była remontowana w latach: 1817, 1853 (dobudowanie wieżyczki na sygnaturkę, malowanie wnętrza), 1882 i 1952.

Świątynia jest drewniana, jednonawowa, wzniesiono ją w konstrukcji wieńcowej. Budowla jest orientowana, wybudowano ją z drewna dębowego (podwaliny) oraz sosnowego. Jej prezbiterium jest szersze w stosunku do nawy, murowane, wzniesione z cegły ze skarpami, zamknięte ścianą prostą z zakrystią i skarbczykiem. Z boku nawy umieszczona jest kruchta. Dach nawy jest pokryty gontem. Na dachu znajduje się neogotycka czworokątna wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńcza ją strzelisty dach hełmowy z latarnią. Wnętrze nakryte jest płaskim stropem. Chór muzyczny podparty dwoma słupami, jest wybrzuszony w części centralnej i ozdobiony balustradą tralkową. Prospekt organowy powstał w 1900 roku i został wykonany w zakładzie Jana Szymańskiego. Polichromia figuralna jest umieszczona na stropie i ścianach. Ołtarz główny, ambona i konfesjonał reprezentują styl wczesnobarokowy. Powstały w 1 połowie XVII wieku. Dwa ołtarze boczne w stylu neogotyckim zostały wykonane w XIX wieku. W oknach znajdują się witraże z 2006 roku z przedstawieniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i papieża Jana Pawła II[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2023-04-03].
  2. Malużyn. Kościoły drewniane w Polsce. [dostęp 2023-04-03]. (pol.).