Kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Benicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny
kościół filialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Benice

Adres

Benice 8a
72-400 Benice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Kamień Pomorski
Mapa konturowa gminy Kamień Pomorski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa konturowa powiatu kamieńskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia53°53′41,2″N 14°54′49,9″E/53,894778 14,913861

Kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Benicach – parafialny kościół poewangelicki z 1899 roku[1], położony w Benicach, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Kamień Pomorski.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kościół zbudowano w stylu neogotyckim. Przykryty jest dachem dwuspadowym. Sklepienie kościoła jest krzyżowo-żebrowe. Jest to budynek jednonawowy, orientowany, zbudowany na planie prostokąta z wydzielonym trójbocznym prezbiterium, w którym znajdują się okna ozdobione witrażami. Przedstawione są na nich narodziny Jezusa, jego śmierć oraz zmartwychwstanie. Na ołtarz główny składa się tryptyk z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem w centralnej części oraz w bocznych zwiastowanie i wizyty Trzech Królów. Koło prezbiterium jest drewniana ambona z baldachimem i złoconymi dekorowaniami w stylu neogotyckim. Na wyposażeniu kościoła jest drewniana chrzcielnica[1].

Od strony zachodniej do kościoła przylega wieża. Dawniej znajdowały się na niej dzwony z lat 1589, 1698 i 1899. Obecnie na wieży umieszczony jest zegar. Do kościoła wchodzi się przez portal z wimpergą, która ozdobiona jest żabkami z kwiatonami. Na wimperdze znajduje się blenda z płaskorzeźbą przedstawiającą twarz Chrystusa[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół zbudowany został w roku 1899 przez Rodenwaldta z Grific. W czasach powojennych kościół poświęcony został 14 lipca 1945 roku, a erygowany (wraz z parafią) 31 grudnia 1986 roku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]