Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Bełżcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Królowej Polski
A/1563[1] z dnia 08.08.1988
kościół parafialny
Ilustracja
fasada frontowa
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bełżec

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Matki Bożej Królowej Polski

Położenie na mapie gminy Bełżec
Mapa konturowa gminy Bełżec, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski”
Położenie na mapie powiatu tomaszowskiego
Mapa konturowa powiatu tomaszowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski”
Ziemia50°22′59,05″N 23°25′39,09″E/50,383069 23,427525

Kościół Matki Bożej Królowej Polskirzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Tomaszów - Południe diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna neogotycka murowana świątynia została wzniesiona w latach 1911-1912, na planie krzyża łacińskiego. Poświęcił ją ksiądz biskup Władysław Bandurski, sufragan ze Lwowa w 1912 roku. Podczas II Wojny światowej kościół został sprofanowany - zamieniony został na magazyn, a dzwony zostały zarekwirowane.

Po wojnie budowla została doprowadzona do porządku. W latach 1947 - 1965, ksiądz kanonik Izydor Zmora, ówczesny proboszcz, zabezpieczył i przywiózł do Bełżca przedmioty liturgiczne oraz postarał się o pokrycie świątyni nową blachą, a także ufundował dwa nowe dzwony na miejscu zarekwirowanych przez hitlerowców. W latach 1965 - 1998, kiedy proboszczem był ksiądz kanonik Stanisław Węglowski, ściany świątyni zostały pokryte polichromią, zostały ufundowane witraże w oknach w prezbiterium, zostały wykonane: ołtarz soborowy z ambonką, ławki i konfesjonały.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to budowla jednonawowa, nakryta sklepieniem kolebkowym, postawiona na podmurówce kamiennej. kościół posiada cechy stylu neoklasycystycznego. Fasada jest ozdobiona znajdującymi się w półokrągłych wnękach, nawiązujących do kształtu okien, figurami, oraz sentencją Gloria in excelsis Deo.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Do wyposażenia świątyni należą trzy drewniane ołtarze i ambona powstałe w czasie budowy kościoła, reprezentujące styl nawiązujący do baroku.

Ołtarze[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz główny[edytuj | edytuj kod]

W ołtarzu głównym mieści się obraz Matki Bożej Królowej Polski, patronki świątyni, namalowany na płótnie i posiadający ozdobną sukienkę. Zasłaniany jest on innym obrazem przedstawiającym Scenę pod krzyżem.

Z lewej i prawej strony są umieszczone drewniane figury świętych biskupów: Stanisława i Wojciecha.

Nad obrazem Matki Bożej znajduje się drewniana rzeźba, przedstawiająca scenę walki św. Michała Archanioła ze smokiem.

Ołtarze boczne[edytuj | edytuj kod]

W ołtarzach bocznych znajdują się obrazy:

  • Najświętszego Serca Pana Jezusa
  • św. Józefa z Dzieciątkiem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-10-15].
  2. Kościół parafialny. Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Bełżcu. [dostęp 2015-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (pol.).