Kościół Matki Boskiej Anielskiej w Przyworach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Anielskiej w Przyworach
kościół parafialny
Ilustracja
Widok kościoła
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Przywory

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Boskiej Anielskiej w Przyworach

Wezwanie

Matka Boska Anielska

Położenie na mapie gminy Tarnów Opolski
Mapa konturowa gminy Tarnów Opolski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Anielskiej w Przyworach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Anielskiej w Przyworach”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Anielskiej w Przyworach”
Położenie na mapie powiatu opolskiego
Mapa konturowa powiatu opolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Anielskiej w Przyworach”
Ziemia50°34′24″N 17°59′14″E/50,573333 17,987222

Kościół Matki Boskiej Anielskiejrzymskokatolicki kościół parafialny w Przyworach. Świątynia należy do parafii Matki Boskiej Anielskiej w Przyworach w dekanacie Kamień Śląski, diecezji opolskiej.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Kamień węgielny pod budowę kościoła w Przyworach został wmurowany w 1922 roku. Kościół wybudowano w 1923, poświęcono 21 maja 1923 roku. 2 sierpnia 1981 roku, została erygowana parafia w Przyworach. Kościół stał się zatem kościołem parafialnym.

Architektura i wnętrze kościoła[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz główny przedstawia Matkę Boską Królową Anielską. Po obu jego stronach znajdują się witraże: z lewej strony Serca Pana Jezusa, a z prawej Niepokalanego Serca Maryi. Prezbiterium od nawy głównej oddzielają częściowo balaski. Z prezbiterium wchodzi się do dwóch zakrystii. Przed prezbiterium znajdują się dwa boczne ołtarze. Z lewej strony kościoła znajdowała się ambona, która w latach 70. XX wieku, została rozebrana. Okna zdobią witraże świętych:

Pod chórem znajdują się figury św. Antoniego i św. Jana Nepomucena oraz obraz przedstawiający św. Judę Tadeusza. Początkowo kościół zdobiła drewniana wieżyczka z dzwonem, dopiero w 1939 roku domurowano wieżę kościelną i usytuowano w niej 3 dzwony[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ernst Ledwoch, Aus der Geschichte der Gemeinde Przywor w: „Oppelner Heimatblatt” Nr 4 (1933), tłum. Małgorzata Nowak-Daniel.
  • „Rocznik Diecezji Opolskiej”. 1996, Opole 1996.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]