Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu
63 z dnia 30.07.1965 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Chociwel

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu

Wezwanie

Matki Boskiej Bolesnej

Wspomnienie liturgiczne

piątek przed Niedzielą Palmową

Położenie na mapie Chociwla
Mapa konturowa Chociwla, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu”
Położenie na mapie powiatu stargardzkiego
Mapa konturowa powiatu stargardzkiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu”
Położenie na mapie gminy Chociwel
Mapa konturowa gminy Chociwel, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu”
Ziemia53°27′47″N 15°20′00″E/53,463056 15,333333

Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlurzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Chociwel, w powiecie stargardzkim, w województwie zachodniopomorskim. Należy do dekanatu Ińsko archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Mieści się przy ulicy Armii Krajowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz główny

Obecna świątynia w Chociwlu była budowana w kilku etapach. Jako pierwsze zostało wybudowane na początku XV stulecia (1408) prezbiterium, w połowie XV stulecia (1460) korpus nawowy i wieża, a około 1600 roku powstały przybudówki przy elewacjach północnej i południowej[2]. Od 1530 roku kościół był we władaniu protestantów. Od 1945 jest to ponownie świątynia katolicka. Od tego czasu duszpasterstwo prowadzą w nim księża chrystusowcy. Kościół poświęcony w dniu 17 sierpnia 1945 roku[3].

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Budowla wzniesiona na planie prostokąta. Wnętrze korpusu świątyni posiada trzy nawy, oddzielone jest przez dwa rzędy ośmiobocznych filarów, podpierających sklepienie gwiaździste. Czteroprzęsłowe prezbiterium posiada jedną nawę i jest zamknięte trójbocznie. Wyposażenie wnętrza kościoła w stylu neogotyckim. W tym stylu został zbudowany drewniany ołtarz. Skrzydła tryptyku mieszczą się na ostrołukowych arkadach. Z lewej strony znajdują się obrazy św. Piotra i Pawła. Z prawej strony mieszczą się obrazy Mojżesza i św. Jana Chrzciciela. W świątyni znajduje się także wapienna chrzcielnica oraz posągi świętych, między innymi ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa, Maryi Apokaliptycznej, wykonanej z drewna lipowego, św. Katarzyny i Barbary. Chór muzyczny posiada dwa piętra[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2013-02-23].
  2. Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Chociwlu. Tygodnik katolicki Niedziela. [dostęp 2013-02-23].
  3. Historia parafii. Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu. [dostęp 2013-02-23].
  4. Chociwel. Na wzór bazyliki w Stargardzie. Moje miasto Stargard. [dostęp 2013-02-23].