Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Piaski

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Podwyższenia Krzyża Świętego

Wezwanie

Podwyższenia Krzyża Świętego

Położenie na mapie Piask
Mapa konturowa Piask, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego”
Położenie na mapie powiatu świdnickiego
Mapa konturowa powiatu świdnickiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego”
Położenie na mapie gminy Piaski
Mapa konturowa gminy Piaski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego”
Ziemia51°08′15,07″N 22°51′23,01″E/51,137519 22,856392

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętegorzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Piaski archidiecezji lubelskiej.

Obecna świątynia została wzniesiona około 1720 roku. W 1745 roku została konsekrowana przez biskupa Michała Kunickiego. W tym okresie murowanymi częściami kościoła były tylko prezbiterium i zakrystia. Murowana nawa została wybudowana dopiero w 1836 roku, następnie została rozbudowana w 1866 roku. Podczas I wojny światowej budowla została uszkodzona, natomiast podczas II wojny światowej kościół został spalony. Został odbudowany w latach 1945-1948. Wówczas świątynia została znacznie przebudowana i pozbawiona cech stylowych (z dawnej świątyni pozostały częściowo mury prezbiterium i zakrystia). W 1966 roku świątynia została wymalowana (wykonano polichromię), w 1973 roku zostały wyremontowane fundamenty, natomiast w 1975 roku - dach. Budowla została konsekrowana w dniu 19 maja 1950 roku przez biskupa Piotra Kałwę.

Jest to budowla murowana, wzniesiona z kamienia i cegły, otynkowana, posiadająca trzy nawy (poprzednia świątynia była jednonawowa), przy prezbiterium znajduje się dwukondygnacyjna zakrystia, fasada jest ozdobiona 2 wieżami, wybudowanymi na planie kwadratu w latach 1945-1948. Wnętrze świątyni nakryte jest stropem łukowym, posadzka została wykonana z terakoty. W drewnianym ołtarzu głównym są umieszczone: krzyż i obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ołtarz boczny jest wykonany z marmuru i piaskowca. W ołtarzu tym jest umieszczony obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na chórze muzycznym znajdują się organy o 20 głosach, wykonane w 1959 roku, przez firmę Krukowskich z Piotrkowa Trybunalskiego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarys historyczny. Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach. [dostęp 2015-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-30)]. (pol.).