Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Suserzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Suserzu
447/62 z 23.03.1962
Kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Suserz

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Suserzu

Wezwanie

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Szczawin Kościelny
Mapa konturowa gminy Szczawin Kościelny, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Suserzu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Suserzu”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Suserzu”
Położenie na mapie powiatu gostynińskiego
Mapa konturowa powiatu gostynińskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Suserzu”
Ziemia52°19′47,2418″N 19°37′28,3642″E/52,329789 19,624546

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Suserzurzymskokatolicki kościół parafialny zlokalizowany w Suserzu w województwie mazowieckim, w powiecie gostynińskim. Funkcjonuje przy nim parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia parafii sięga XIII wieku (należała do diecezji poznańskiej[2]). Właściciel lokalnych dóbr, Krzysztof Lasocki, zmienił wyznanie i w 1543 przekazał drewniany wówczas kościół w ręce protestantów, którzy spalili szaty liturgiczne, paramenty, obrazy, jak również księgi parafialne i dokumenty (ocalał jedynie cudowny wizerunek maryjny). Katolicy odzyskali świątynię i dokonali jej rekoncyliacji w latach 90. XVI wieku. W 1603 obiekt wizytował biskup poznański, Wawrzyniec Goślicki[2].

Kościół został strawiony przez pożar w 1660 (prawdopodobnie od uderzenia pioruna). I tym razem obraz Matki Bożej ocalał. W 1810 posiadacz Suserza, Jerzy Bończa Skarżyński, za wolą zmarłego stryja, Józefa Skarżyńskiego, ufundował dla wsi murowany kościół wraz z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Jego projektantem był Hilary Szpilowski[2]. W 1852, podczas epidemii cholery, do Suserza pielgrzymowali mieszkańcy Żychlina[1]. Rychłe ustanie zarazy przyczyniło się do spopularyzowania tych peregrynacji, które nie ustały nawet w trakcie okupacji niemieckiej (Niemcy zamienili świątynię w magazyn zbożowy, osadzili swoich ludzi na plebanii, a proboszcza Józefa Chyczewskiego zamordowali w obozie koncentracyjnym Dachau[1]). W 1952 ponowiono śluby Matce Bożej z 1852[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Stojący na wzniesieniu kościół jest jednonawowy orientowany, wzniesiony na planie prostokąta w stylu klasycystycznym. Zamknięty jest trójbocznie od wschodu. Od zachodu ma dwie wieże. Pod prezbiterium znajduje się krypta grobowa rodziny fundatora, a nad kruchtą umieszczono balkon chóru muzycznego z dwunastogłosowymi organami. Ołtarz główny, zaprojektowany przez Hilarego Szpilowskiego w formie mensy z girlandami liści laurowych, wyposażony jest w tabernakulum w formie niewielkiej świątyni[2].

Kościół ma pięć ołtarzy bocznych. Cztery pochodzą z końca XIX wieku i są wkomponowane w arkady ścian nawy, przedstawiając: św. Izydora, św. Jadwigę, św. Józefa z Dzieciątkiem oraz Chrystusa Miłosiernego. Piąty jest XVIII-wieczny, mieszcząc portret św. Barbary. Dodatkowo na wyposażenie kościoła składają się: klasycystyczne ambona i chrzcielnica (1810), dwa barokowe konfesjonały (początek XIX wieku) oraz drzwi wejściowe z oryginalnymi okuciami i klamką[2].

Obraz Matki Bożej[edytuj | edytuj kod]

Obraz namalowany jest temperami na płótnie przyklejonym do deski. Reprezentuje typ malarstwa włoskiego[1]. Posiada srebrną sukienkę z warsztatu Łopieńskich (XIX wiek). Wyobrażenia aniołów podtrzymują dwie korony, a mały Chrystus błogosławi jedną z rąk, w drugiej trzymając kobaltowe wyobrażenie kuli ziemskiej. Na zasuwie umieszczono malowidło św. Rocha z drugiej połowy XIX wieku. Świadectwem uzdrowień są zapisy kronikarskie oraz wota wiszące w kościele[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Jerzy Czarnota, Parafia Wniebowzięcia NMP w Suserzu » PORZĄDEK NABOŻEŃSTW [online] [dostęp 2022-07-30] (pol.).
  2. a b c d e f g Paweł Staniszewski, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Suserzu – Diecezja Łowicz [online] [dostęp 2022-07-30] (pol.).