Legenda Korry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Awatar Legenda Korry
Avatar: The Legend of Korra,
The Last Airbender: The Legend of Korra,
Legend of Korra
Inny tytuł Legend of Korra
Gatunek serialu serial animowany, fantastyczny
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Michael Dante DiMartino i Bryan Konietzko
Muzyka tytułowa "From Beginning to End"
Liczba odcinków 52
Liczba serii 4
Produkcja
Produkcja Nickelodeon Animation Studio
Czas trwania odcinka 24 minuty
Emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Nickelodeon
Polska Nickelodeon Polska
Polska Nickelodeon HD
Lata emisji Stany Zjednoczone 2012-2014
Polska od 2012
Data premiery Stany Zjednoczone 14 kwietnia 2012
Polska 26 sierpnia 2012
Status Zakończony
Od lat dozwolone od 7 lat (według KRRiT)
Chronologia
Poprzednik Awatar: Legenda Aanga

Legenda Korry (ang. Avatar: The Legend of Korra[1], The Last Airbender: The Legend of Korra, Legend of Korra[2][3], 2012-2014) – amerykański serial animowany stworzony i wyprodukowany przez Nickelodeon Animation Studio przez Bryana Konietzko i Michaela Dante DiMartino. Jest to sequel serialu Awatar: Legenda Aanga z lat 2005–2008.

Jego światowa premiera odbyła się 14 kwietnia 2012 roku na amerykańskim Nickelodeon[4], natomiast w Polsce odbyła się 2 września, a przedpremierowy odcinek został wyemitowany 26 sierpnia 2012 roku na kanale Nickelodeon Polska[5]. Natomiast 28 października 2012 odbyła się premiera na Nickelodeon HD. Premiera drugiej księgi odbyła się 19 lutego 2014.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Legenda Korry opowiada o nowym Avatarze, którym jest tytułowa Korra. Akcja toczy się 70 lat po zwycięstwie Aanga nad Władcą Ognia. Korra wybiera się do Miasta Republiki w celu rozpoczęcia treningu magii powietrza u jedynego żyjącego mistrza, Tenzina, który jest synem Aanga i Katary a także jedynym mistrzem magii powietrza, ze względu na ciężką sytuację w mieście nie mógł uczyć jej w Wodnej Krainie. Trening magii powietrza jest bardzo ciężki dla Korry i nie potrafi ona z początku w ogóle nad nią panować, co powoduje ciągłą frustrację głównej bohaterki. W tym samym czasie anty-magowie zaczynają wprowadzać w życie swoje plany, ich przywódcą jest Amon, człowiek, który potrafi odbierać magom ich moc panowania nad żywiołami na zawsze. Pomimo bycia przerażoną mocą Amona, Korra rozpoczyna walkę przeciwko niemu, aby chronić swoich nowych przyjaciół oraz wszystkich ludzi przed terrorem.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Korra – główna bohaterka, nowe wcielenie Avatara, pochodzi z Południowego Plemienia Wody, ma 17 lat, była członkini Ognistych Fretek jako mag wody, Amon odebrał jej zdolność do korzystania z magii ognia, wody i ziemi, lecz ta zaczęła tkać powietrze, ostatecznie odzyskała pełną moc za pośrednictwem Avatara Aanga. Od początku swojego pobytu w Mieście zakochana w Mako. On to odwzajemniał, tylko tego nie ujawniał. W 5 odcinku pocałowała go. W ostatnim odcinku wyznają sobie miłość. W drugiej księdze walczy z Ciemnym Duchem. W księdze czwartej Korra zakochuje się w Asami, która już od trzeciej księgi pomaga jej i wspiera. Na koniec serii wyrusza wraz z nią na wakacje do świata duchów.
 • Mako – przyjaciel Korry, były chłopak Asami, kiedyś kapitan Ognistych Fretek, mag ognia, brat Bolina, ma 18 lat. W ostatnim odcinku wyznał Korze miłość i od tego czasu są parą, jednak rozstają się w drugim sezonie. Dostaje wtedy motocykl i pracuje dla sił policyjnych Miasta Republiki.
 • Bolin – przyjaciel Korry, członek Ognistych Fretek, mag ziemi, brat Mako, ma 16 lat, jest zakochany w Korze. W 5 odcinku widział jak Mako i Korra się całują i załamał się, ale Mako go przeprosił i znów cała trójka była przyjaciółmi. W księdze duchów zostaje kapitanem Ognistych Fretek, gdyż Mako i Korra odchodzą z drużyny. Bolin wybiera wtedy zawodników na ich miejsce, którzy, jak się okazuje, nie są za dobrzy... Jego specjalną umiejętnością jest tkanie lawy ( 3 księga)
 • Tenzin – mistrz magii powietrza, syn poprzedniego Avatara Aanga i Katary. Jest jednym z radnych Miasta Republiki.
 • Amon – przywódca Równościowców, główny antagonista pierwszej księgi. Posiada moc odbierania magom ich magii na zawsze, brat Tarrloka, prawdziwe imię brzmi Noatak, w rzeczywistości jest magiem wody i krwi, dzięki czemu odbiera zdolności magiczne, ginie razem ze swoim bratem w wybuchu motorówki.
 • Tarrlok – członek rady Miasta Republiki, nadużywa władzy w walce z Równościowcami, drugoplanowy antagonista pierwszej księgi. Mag wody, potrafi używać magii krwi nie tylko podczas pełni księżyca, brat Amona, syn Yakone'a. Amon odebrał mu magię, został przez niego pojmany. Ginie z nim podczas wybuchu motorówki, który sam spowodował.
 • Porucznik - należy on do Równościowców, posługuje się dwoma pałkami przekazującymi elektryczność. kiedy w 12 odc. księgi 1 dowiaduje się, że Amon jest magiem, atakuje go. Tamten używa wtedy na nim magii krwi.
 • Szef Lin Beifong – szef policji, mag ziemi i metalu, córka Toph, ma 50 lat, była dziewczyna Tenzina , Amon odebrał jej zdolność tkania ziemi i metalu. W ostatnim odcinku księgi powietrza Korra przywraca jej magię.
 • Hiroshi Sato – właściciel korporacji "Zakłady Przyszłości", sponsor Ognistych Fretek. Jego żona została zabita przez maga ognia. Członek i sponsor Równościowców, wspiera terrorystów technologicznie, podczas ostatecznego starcia atakuje swoją córkę.
 • Asami Sato – córka Hiroshiego Sato, była dziewczyna Mako, jest bardzo dobrym kierowcą, sprzeciwia się ojcu gdy odkrywa że należy on do Równościowców, używa do walki z Równościowcami broni wykonanej przez jej ojca - rękawicy-paralizatora. W 2 sezonie przejmuje firmę po ojcu. W ostatnim odcinku wyznaje miłość Korrze i wyrusza z nią do świata duchów.
 • Tonrodciaq – ojciec Korry, brat Unalaqa, wygnany z Północnego Plemienia Wody za rozwścieczenie duchów.
 • Unalaq – stryj Korry, brat Tonraqa, wódz Północnego Plemienia Wody i główny antagonista drugiej księgi.
 • Bumi - starszy brat Tenzina, jedyny z rodzeństwa nie jest magiem
 • Kya - starsza siostra Tenzina i młodsza siostra Bumiego, mag wody.
 • Jinora – starsza córka Tenzina, mag powietrza, ma 10 lat.
 • Ikki – młodsza córka Tenzina, mag powietrza.
 • Meelo – starszy syn Tenzina, mag powietrza
 • Rohan - młodszy syn Tenzina, wg Katary mag powietrza
 • Pema – żona Tenzina, nie-mag.
 • Naga – polarny niedźwiedziopies (połączenie psa z niedźwiedziem polarnym), suczka Korry, przybywa wraz z nią do Miasta Republiki
 • Pabu – ognista fretka, maskotka Ognistych Fretek
 • Katara – mistrzyni magii wody, uczyła Korrę magii wody, matka Tenzina, żona poprzedniego Avatara, Aanga
 • Kapitan Saikhan - nowy dowódca sił miejskich , został pojmany przez Równościowców
 • Tahno - Mag wody, kapitan zespołu Wilkotoperzy, który od 4 lat zdobywa mistrzostwo w zawodach pro-bendingu. Ma oczy obrysowane eyelinerem i długą grzywkę. Prowokuje Korrę proponując jej prywatne lekcje.Traci swoją moc podczas mistrzostw
 • Iroh - generał zjednoczonych wojsk, wnuk byłego władcy ognia Zuko.
 • Kuvira - Główna Antagonistka 4 sezonu. Mag metalu i ziemi. Jej zadaniem było przywrócić królestwo Ziemi do równowagi lecz postanawia ona ukształtować własne Imperium na terenach królestwa. Kuvira ma długie czarne włosy ,które zazwyczaj związuje w kok. Ma znamię na policzku. W walkach często używa rtęci i cienkich kwadratowych elementów jej zbroi. Przypomina z Charakteru Korrę lecz jest bardziej opanowana i perfidna. Kuvira nie jest tak na prawdę zła gdyż myślała ,że to co robi jest słuszne. Ostatecznie w ostatnim odcinku serialu staje się dobra i poddaje się.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: na zlecenie Nickelodeon Polska − START INTERNATIONAL POLSKA
Reżyseria: Paweł Galia
Dialogi polskie: Anna Niedźwiecka
Dźwięk i montaż: Jerzy Wierciński
Kierownictwo produkcji: Dorota Nyczek
Nadzór merytoryczny:

Wystąpili:

W pozostałych rolach:

i inni

Lektor:

Księgi[edytuj | edytuj kod]

Księga Odcinki Pierwsza emisja Stany Zjednoczone Ostatnia emisja Stany Zjednoczone Pierwsza emisja Polska Ostatnia emisja Polska
1 12 14 kwietnia 2012 23 czerwca 2012 26 sierpnia 2012 11 listopada 2012
2 14 13 września 2013 22 listopada 2013 19 lutego 2014 10 marca 2014
3 13 27 czerwca 2014 22 sierpnia 2014 wiosna 2015
4 13 3 października 2014 19 grudnia 2014

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Mistrz Aanga nazywał się Gyatso, a syn Aanga Tenzin. XIV Dalajlama nazywa się tak naprawdę Tenzin Gyatso. Jest on najwyższym kapłanem duchownym jak i władcą świeckim w Tybecie, a strój mnichów w jego klasztorze przypomina ubiór Nomadów Powietrza.

Przypisy

 1. Nickelodeon Latin America Celebrates 15 Years in the Region with a Screen Party and a Year Full of Original Local Productions. PR Newswire, 24 stycznia 2012. [dostęp 26 stycznia 2012].
 2. Avatar: The Last Airbender Volume 1—The Promise Part 1 TPB. Dark Horse Comics, 25 stycznia 2012. [dostęp 28 stycznia 2012].
 3. Interview with Avatar: The Last Airbender Creators. Dark Horse Comics, 11 stycznia 2012. [dostęp 28 stycznia 2012].
 4. Nick Press The Legend of Korra press release. W: Nick Press [on-line]. Viacom. [dostęp 20 marca 2012].  Cytat: In the premiere episode, “Welcome to Republic City,”... In episode two, “A Leaf in the Wind,”...
 5. Polska premiera Legendy Korry

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]