Mały Kaukaz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kaukasus.jpg
Caucasus topo map-blank.svg

Mały Kaukaz (orm. Լեսսեր Ցաուցասուս, azer. Kiçik Qafqaz Dağları, gruz. მცირე კავკასიონი, ros. Малый КавказMałyj Kawkaz) - fałdowy łańcuch górski w zachodniej Azji, na południe od Kaukazu, w Turcji, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie. Stanowi północną krawędź Wyżyny Armeńskiej.

Pod względem geomorfologicznym Mały Kaukaz stanowi zespół pasm górskich ciągnących się na długości około 600 km łukiem od wybrzeża Morza Czarnego koło Batumi na zachodzie do doliny Araksu na południu. Od Wielkiego Kaukazu dzielą go Nizina Kolchidzka na zachodzie i Nizina Kurańska na wschodzie, a łączy odchodzące na północ pasmo Gór Lichskich. Granica między Małym Kaukazem a Wyżyną Armeńską jest wyraźna tylko na odcinku wschodnim, gdzie stanowi ją doliny środkowego Araksu i Achurianu. Na zachodzie pasma Małego Kaukazu bez wyraźnej granicy łączą się z pasmami Wyżyny Armeńskiej. Większe pasma Małego Kaukazu to (od zachodu):

Pod względem geologicznym Mały Kaukaz stanowi antyklinorium (zespół fałdów), wypiętrzone głównie w czasie od dolnej kredy do oligocenu. Jest ograniczony od północy przez zapadlisko riońsko-kurskie, a od południa przez pokrywę skał wulkanicznych, pochodzącą z neogenu-czwartorzędu. Mały Kaukaz jest zbudowany z grubych kompleksów skał wieku jurajskiego, kredowego i paleogeńskiego, leżących na podłożu skał metamorficznych z prekambru-paleozoiku. W skałach trzeciorzędu występuje duża ilość ofiolitów.

Północne i północno-wschodnie zbocza pasm górskich są pokryte lasami, głównie liściastymi, na zachodzie także iglastymi. Zbocza południowe pokrywa step. W partiach szczytowych występują murawy alpejskie.

W górach Małego Kaukazu występują złoża miedzi, rud aluminium, rud żelaza, pirytów i barytu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]