Maria Antonietta Sycylijska (1784-1806)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy Marii Antonietty, księżnej Asturii. Zobacz też: inne kobiety nazywające się Maria Antonietta Sycylijska.
Princess Maria Antonia of Naples.jpg

Maria Antonietta Burbon-Sycylijska (ur. 14 grudnia 1784, w pałacu w Casercie; zm. 21 stycznia 1806, w pałacu w Aranjuez), księżna Asturii.

Była najmłodszą córką Fredynanda I Burbona, króla Obojga Sycylii i Marii Karoliny Habsburg. Otrzymała imię na cześć ulubionej siostry swojej matki, Marii Antoniny, królowej Francji. Opisywana była jako słodka, delikatna i inteligentna, jeszcze przed skończeniem 17 lat, umiała władać kilkoma językami.

Została zaręczona ze swoim kuzynem, księciem Asturii (późniejszym królem Ferdynandem VII Hiszpańskim), podczas gdy jej najstarszego brata Franciszka zaręczono z siostrą Ferdynanda - infantką Marią Izabelą. Ślub Marii Antonietty i Ferdynanda odbył się 4 października 1802, w Barcelonie. Późniejsze listy Marii Antonietty do matki obrazują rozczarowanie panny młodej swoim mężem, który był źle wychowany i brzydki[potrzebne źródło]. Para nie doczekała się potomka; mimo że Maria Antonietta dwukrotnie zachodziła w ciążę w 1804 i 1805, obie ciąże skończyły się poronieniami. Na dworze księżna miała wroga w swojej teściowej - królowej Marii Ludwice Parmeńskiej i w jej kochanku Manuel Godoy. Marii Antonietcie udało się stworzyć partię opozycyjną do partii królowej i ministra, ale niedługo cieszyła się zwycięstwem. Gruźlica wyniszczyła jej organizm i księżna zmarła cztery lata po ślubie, 21 maja 1806.

Plotkarze utrzymywali, że Maria Antonietta została otruta przez królową i ministra, a Maria Karolina, która była załamana śmiercią córki, święcie wierzyła w te plotki. Ojciec Marii zjednoczył królestwo Neapolu i Sycylii w jedno królestwo dziesięć lat po jej śmierci.